Yangında can kurtarma

Yangında can kurtarma
12 Temmuz 2019 - 13:14

Muğla Dalaman’da çıkan ve Göcek’e sıçrayıp, konutları tehdit eden orman yangını kontrol altına alınırken, önemli bir operasyon yapıldı. Barınakta yaşayan 250 hayvanın tahliyesi için vatandaşlar seferber oldu

Ege'nin en önemli turizm bölgelerinden biri olan Muğla'da çıkan orman yangını kontrol altına alındı ama konutlara kadar yaklaşarak, can güvenliğini tehdit edince hem yerleşim yerleri boşaltıldı hem de Göcek'teki barınakta yaşayan kedi ve köpeklerin kurtarılması için büyük çaba harcandı.

KAFESLERLE KUCAKLADILAR

Göcek Doğa ve Hayvan Dostları Derneği'ne ait hayvan barınağındaki 250 kedi ve köpek, yangının bölgeye ulaşma ihtimaline karşı tedbir amacıyla tahliye edildi. Bölgede yerleşik yaşayan yabancı uyruklular da barınaktaki hayvanların nakledilmesi için seferber oldu. Hayvanseverler tarafından kafeslere konulan kedi ve köpekler, güvenli bölgeye götürülmek üzere barınaktan tahliye edildi. Onlarca araca bindirilen 250 köpek, bölgedeki çeşitli pansiyon, ev ve Göcek'teki futbol sahasına götürüldü. Burada köpeklerin bakımı yapıldı. Yangının soğutma çalışmalarının tamamlanması, barınağın eksikliklerinin giderilmesinden sonra köpeklerin tekrar o bölgeye götürüleceği belirtildi. Barınak görevlisi Sina Karadağ, hasta hayvanların öncelikli olarak gönderildiğini, sağlıklı olanların ise yangından kaçsınlar diye bırakıldıklarını dile getirdi.EVLERİNE DÖNDÜLER

Muğla'nın Dalaman ilçesinde önceki gün 15.30'da çıkıp, Fethiye'nin turistik Göcek Mahallesi'ne kadar yayılan orman yangınına 15 helikopter 105 arazöz, 18 iş makinesi ve 520 personelle müdahale edilerek 17 saatte kontrol altına alındı. Can ve mal kaybının olmadığı yangının, 350 hektarlık bölgeyi yakıp yıktığı belirlendi. Bölgede söndürme çalışmaları yapıldı. Yangın yerleşim yerlerini tehdit ettiği için bazı bölgeler önceki gün boşaltılmıştı. Yangının kontrol altına alınmasının ardından vatandaşlar evlerine geri döndü. Sıcaklık 37 derece, nemin 17 olması ve 40 kilometrenin üstünde rüzgar yangının hızla büyümesine neden oldu. Bakan Pakdemirli, ilk tespitlere göre Karacaağaç mevkisinde bir zirai tarladan çıkan yangın olduğunu söyledi.

BİRİ BİTMEDEN ÖTEKİ BAŞLADI

Muğla'da Dalaman ve Milas ilçelerinin ardından üçüncü orman yangını Fethiye'de başladı. Dün saat 15.00 sıralarında Fethiye'nin Karaçulha Mahallesi'nde bulunan Muğla Büyükşehir Belediyesi Sebze Meyve Toptancı Hali arkasındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangın kısa sürede kontrol altına alındı. Helikopterler tarafından söndürme soğutma çalışmaları yapıldı.

ÖMER KUNDAKÇI-Yeni Asır