CHP'li başkan Serdar Aksoy sözünden döndü! Menemen'de pazar esnafı ortada kaldı

CHP'li başkan Serdar Aksoy sözünden döndü! Menemen'de pazar esnafı ortada kaldı
12 Temmuz 2019 - 12:59

Menemen’de CHP’li Başkan Serdar Aksoy, seçim öncesi yeni pazar yeri için esnaftan para almayacağını söyledi. Başkanın bu sözünden dönmesi pazar esnafını kızdırdı

İzmir'in Menemen ilçesinde pazar yeri isyanı yaşandı. Geçtiğimiz günlerde bütün pazarcıların telefonuna mesaj gönderen belediye, her esnaftan yeni pazar yeri inşaatının bitmesi ve tezgah yeri için 17 bin 500 TL para istedi. Başkan Serdar Aksoy'un seçim öncesi başkan olması durumunda para almayacağını söylediğini ifade eden esnaf, "Verilen sözler tutulsun" dedi. Başkan Serdar Aksoy, kendini savunmak için yine kendisi gibi eski CHP'li Başkan Tahir Şahin'in usulsüzlük yaptığı için bu parayı istemek zorunda kaldığını söyledi. Eski CHP'li Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, görev süresinin son zamanlarında Menemen pazar yerinin kaba inşaatını ihale ile yüklenici firmaya verdi. Toplam 17 Milyon TL'ye verilen pazar yeri için Tahir Şahin, 900 pazarcı esnafından tezgah yerleri için kişi başı 2 bin TL para topladı. İnşaat devam ederken, yeni başkan Serdar Aksoy ise seçim vaatleri arasında pazarcıdan asla para alınmayacağını söyledi. Menemenli Pazarcılar Derneği'nin desteğini alan Aksoy, başkan seçildikten sonra bu sözünden döndü. Belediye kasasında para olmadığını belirten Başkan Aksoy, yeni pazar yerinin inşaatının bitmesi için tüm pazarcılardan kişi başı 17 bin 500 TL para istedi. Pazar esnafı, telefonlarına gelen mesaj ile şaşkına döndü.

SÖZÜNDE DUR
Belediyeye bağlı nikah sarayında Başkan Aksoy ile bir araya gelen pazarcılar, başkana seçim vaatlerini hatırlattı. Aksoy, "Yeni pazar yerinin yapımında 17 Milyon TL ihale bedeli var. Bunun karşılığı sadece ve sadece kaba inşaat. 31 Mart'tan önce de 5 milyon lira civarı Büyükşehirden sırf pazar yeri için müttehitte verilmesi için ödenek alınmış. Bunun yarısı müteahhitte verilmiş. Geri kalan kısmı da ortada yok. İki tane seçenek var önümüzde. Birincisi ihaleyi iptal etmek. Ama bunun sıkıntısı en az bir buçuk yıl daha dışarıda kalacaksınız. İkinci alternatif ise sizden gelecek paralarla tamamlayacağımız inşaat sonrası 10 yıl işgaliye parası alınmayacak. Bunu sözleşmeye yazacağız. Ama bunun için de pazarcılardan destek bekliyoruz" dedi. Menemenli Pazarcılar Derneği Başkanı Mahir Kodaş, "Başkanın dürüstlüğüne inancımız yok oldu. O bize söz verdi biz de oy verdik. Onu başkan yaptık. Tek istediğimiz başkanımız sözünü tutsun. Biz kesinlikle para vermeyeceğiz. İşgaliye ücretleri haftalık verilir. Bunu herkes biliyor. Toplu para talep edemez. Sorunumuzu diyalog yoluyla halletmeye çalışacağız. İhaleyi iptal edeceğiz diyor ya o kuru bir tehdit. Milyonlarca para döküldü hepsini çöpe mi dökecek. Biz 20 yıllık esnafız. 20 yıldır hizmet ediyoruz. Ama Serdar Aksoy daha üç aylık başkan. Mücadelemiz devam" diye konuştu. Pazarcı esnaflarından Ahmet Altay ise "Biz başkana güvenerek onun yanında olduk. Para almayacağını belirtti ama şimdi bizi ortada bıraktı. Bu hatasından geri dönmesini istiyoruz" yorumunu yaptı. Sabahattin Aydın, "Zaten bir düzenimiz yok ve zor durumdayız. Bizi tehdit etmesin" diye konuştu.

Egeli Sabah