İçişleri Bakanlığı Didim Belediyesi eski ve yeni Başkanları dahil, 38 kişi hakkında 'imar' dosyalarından soruşturma izni verdi!

İçişleri Bakanlığı Didim Belediyesi eski ve yeni Başkanları dahil, 38 kişi hakkında 'imar' dosyalarından soruşturma izni verdi!
17 Şubat 2020 - 15:51 - Güncelleme: 17 Şubat 2020 - 17:09
İçişleri Bakanlığı, bir dizi imar konuları hakkında müfettişlerin hazırladığı rapor çerçevesinde; içinde yeni ve eski Didim Belediye Başkanları, Meclis Üyeleri, Belediye Bürokratlarının da bulunduğu 38 kişi hakkında "SORUŞTURMA İZNİ" verdi!...

Haberimizde; bu belgeleri içeriği üzerinden değil (Şimdilik) mevcut Didim Belediye Başkanı, Meclis Üyelerinin, Belediye Bürokratlarının "KULAĞINA KÜPE OLMASI" açısından yayımlıyoruz!

Neden mi?
Bakın, bir kere yerel yönetimlerin içinde görev alanların "bize bir şey olmaz" mantığıyla hareket etmemeleri gerekmektedir!

Bu soruşturma izni, er yada geç devletin kör kuruşun dahi olsa hesabını sorduğunun somut belgesidir!

Tekrar bu belgeleri neden yayımladığımıza ve örnek alınması gerektiğine dönersek;

Geçtiğimiz hafta Didim Belediyesi Şubat ayı Meclis toplantısı gerçekleştirildi... Meclis gündem maddeleri arasında, Didim Belediyesi Encümen Üyesi Mustafa Yarmacı'ya ait  Akbük'te yeni satın aldığı arazinin de imar dosyası yer alıyordu...

"DİDİM BELEDİYESİ MECLİS'İ NOTER Mİ OLDU? HİLMİ ERBAŞ'TAN ÖLÜ TARLAYA İMAR PLANI..." başlıklı ilk haberimizde; CHP'li Encümen Üyesi Mustafa Yarmacı'ya ait imar dosyasının harita mühendisi Hilmi Erbaş tarafından hazırlandığına dikkat eçip; "Erbaş'ın mesleği icabı yine güzel bir "İMAR" dosyası bugün Didim Belediyesi Meclis'ine geliyor! Erbaş'ın Meclis'e getireceği imar planı dosyasına ilişkin bu TARLANIN 2007 yılında mevcut imar durumu iptal edilmiş, tekrar TARLA vasfına dönüştürülmüş bulunuyor!

Tarlanın künyesi: Akbük-3609 Ada, 1 Parsel...

Türkçesi; mevcut imar durumuna göre "ölü" olan bu tarla, bugün imarı olmadan ifrazı yapılmış bir şekilde Didim Belediyesi Meclis'ine getiriliyor!" yazmıştık...

Devamında; "tarla" vasfındaki bu yerle ilgili sorularımızı yöneltmiştik: 

* Akbük 3069 Ada 1 Parselde kayıtlı bu tarlanın 2007 yılında imar planları iptal edilmiş midir? İmar planı iptal edilerek yeniden tarlaya dönüştürülmüş müdür?

* İçindeki zeytin ağaçları kesilirken; İl ve İlçe tarım Müdürlükleri'nden gerekli görüş, izinler alınmış mıdır?

* Bu tarla üzerinde; imara "ESAS" zemin etüdleri yapılmış mıdır?

* Bu tarlanın kaç tane 1/5000 planı vardır? Hangisi doğrudur? Hangisinin üzerinde tahribat yapılmıştır? Bu tarla, aşağıdaki parselizasyolardan hangisine uymaktadır? 

* Otopark, ticaret ve rekreasyon alanları nereye uçurulmuştur?

* Bu tarlanın 1/5000 planı, Aydın BŞB'den geçirilmeyerek, 1 Milyon lira civarında Büyükşehir'in alacağı olan harç paraları kaçırılmış mıdır?

* Bu tarlanın üzerinde SGK'nın şerhi varken; parselizasyonu nasıl yapılacaktır? Erbaş, bu hendeği nasıl aşacaktır.
  
2. ve "DİDİM AKBÜK'TEKİ SKANDAL TARLA İMAR DOSYASININ YENİ SAHİBİ CHP'Lİ ENCÜMEN ÜYESİ ÇIKTI!" başlıklı haberimizde; imar dosyasının Meclis'ten geçmediğini işaret etmiş, imarı alınmadan arazinin 500'er metrekarelik dilimler halinde tanesi 650'şer bin liradan satıldığının altını çizmiştik!

Herşeyden önce her iki haberimizde de dikkat çekmek istediğimiz nokta; kişilerin şahsi çıkarları değil, kamu yararının olup olmadığı noktasıdır!...
Bu dosya Encümen Üyesi Mustafa Yarmacı'nın değil de sıradan birisinin bile olsaydı, haberdeki bakış açımız asla değişmezdi..

Peki, Meclis toplantısının devamında Didim'de neler yaşanmış?
Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ve Yardımcısı Emine Öznur Gündoğdu, Encümen Üyesi Mustafa Yarmacı ile buluşmuşlar!
Yaklaşık, 2 saate yakın bir görüşme kaydetmişler!
Her halde bu bu gözüşmede 3 bıçaklı lazer teklojisiyle imal edilen ve piyasaya yeni sürülen traş bıçağını konuşmamışlardır; doğal olarak Akbük'teki Mustafa Yarmacı tarafından yeni alınan 3609 Ada, 1 Parsel'deki arsanın akibetini konuşmuşlardır!
Başkan Atabay'da yanına bürokrat ve imar konularının uzmanı yardımcısı Gündoğdu'yu aldığına göre... Encümen Üyesi Mustafa Yarmacı'ya dosya konusunda ya "TEKMİL" vermişlerdir ya da Yardımcı'nın ekonomik duygularının alt üst olmasından dolayı özür dilemişlerdir diye düşünüyoruz!

Peki, Mustafa Yarmacı'ya kimler "imar" garantisi vererek bu yeri almasını önermişlerdir?
Ortada verilmiş bir imar garantisi yoksa; Yarmacı, birilerine "yardım" olsun diye mi milyonlarını bu işe yatırmıştır?
Bizler ve aynı zamanda mesleğimizin gereği, doğduğumuz günden beri bu ülkedeki tavrımız, duruşumuz  "Hak", "Hukuk", "Adalet"ten yana olmuştur... Kuyrukları sıkıştığında, birileri gibi laf olsun diye sokaklarda hiç bir zaman Hak, Hukuk, Adalet diye bağırmadık ve bağırmayız da! 

Bakın, altını çizerek tekrar yineliyoruz... Mustafa Yarmacı da aldığı tarlasının imara açılmasını istemesi en doğal hakkıdır... 
Fakat, işin içinde Ali Cengiz oyunları dönüyorsa; salt bu tarlanın imarı için Yarmacı kırk yıllık partisinden istifa edip çiçeği burnunda CHP'li oluyorsa; bu duruma bizden önce Didim kamuoyunun dur demesini gerektiğini düşünüyoruz! 
Bilemiyoruz ama, mantık dışı da değil; yoksa bu tarlanın imarının "kolay" alınması için mi Mustafa Yarmacı CHP'li olmuştur?  
Şimdi; bizde kalksak Akbük'te dağ başından bir tarla alsak, önce CHP'den Meclis Üye listesine yazarlar, ardından da tarlamızı imara açarlar mı?

Bu nasıl bir anlayıştır? 

İşte bu yüzden de diyoruz ki Didim Belediyesi Meclis Üyelerine; aşağıdaki İçişleri Bakanlığı'nın vermiş olduğu soruşturma izni belgelerini iyi okuyunuz ve elleriniz Meclis'te ona göre kalksın!

Yoksa devlet günü geldiğinde gözünüzün yaşına dahi bakmadan, şu partili, bu partili diye de ayırmadan hesabını soruyor! 

Haydi kolay gelsin...
(Soruşturma izni belgelerine ilişkin analiz haberimiz ile birlikte; Başkan Yardımcısı bu kadar serveti nasıl edindi? Milyonluk Mercedes'i maaşıyla mı aldı? Araştırma ve soruşturma haberimiz hafta içinde geliyor...)​​​