Fethiye'de Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri

29 Şubat - 1 Mart tarihlerinde Fethiye’de

Fethiye'de Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri
17 Şubat 2020 - 14:15

 

 

Movies that Matter desteği ile Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali seçkisinden 12 belgeselin yer alacağı Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri, Fethiye Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği ve Arkadaşlar Ekolojik Yaşam Kolektifi tarafından Fethiye’de 29 Şubat – 1 Mart tarihlerinde Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Film gösterimlerinin yanı sıra davetli konuşmacıların yer alacağı etkinlikte ekolojik ve sosyal sorunların ilişkisi ve sürdürülebilirlik bakış açısı ile insan hakları konuları değerlendirilecek. Programda elektrik elektronik mühendisi ve enerji verimliliği uzmanı Baran Ungan, Refikler Permakültür Uygulama ve Doğal Yaşam Çiftliği’nden Eray İnce, Fethiye Yerel Tohum Derneği Başkanı Ebru Oğuzhan Yeter ve The Travel Foundation (Seyahat Vakfı) Türkiye Müdürü Şemsi Toprak konuşmacı olarak söz alacak.

SYFG seçkisi, temel sağlık hizmetlerinden çocuk işçiliği ve çocuk köleliğine, gıda ve tekstil sektörlerinde sorumlu tedarik zincirinden çatışma ve savaşa, iklim değişikliğinden su ve enerji sorunlarına birçok temel meseleyi bütüncül bir bakış açısıyla ele alan ve yaratıcı çözümlerle ilham veren belgesellerden oluşuyor. Ekolojik ve sosyal sistemlerin birbiriyle ilişkisini gözler önüne seren filmler aynı zamanda çözüm odaklı insanların fark yaratan sosyal girişimlerini de aktarıyor.             

SYFG yerel yönetimlerden, kamu ve özel sektörden, sivil toplum kuruluşlarından ve eğitim kurumlarından katılımcıların yanı sıra şehirde yaşayan, sürdürülebilirlik konusuna ilgi duyan herkesin katılımına açıktır.