URLA İÇMELER SAKİNLERİ CAN DOSTLARINI KATLEDENLERİ ARIYOR! CHP'Lİ YILMAZ, ZEHİRLENEN 8 CAN DOSTUNDAN 6'SINI KURTARDI, ÖLEN İKİSİNİN YAŞAM HAKKI İÇİNDE YARGIYA GİTTİ...

URLA İÇMELER SAKİNLERİ CAN DOSTLARINI KATLEDENLERİ ARIYOR! CHP'Lİ YILMAZ, ZEHİRLENEN 8 CAN DOSTUNDAN 6'SINI KURTARDI, ÖLEN İKİSİNİN YAŞAM HAKKI İÇİNDE YARGIYA GİTTİ...
27 Ocak 2020 - 22:35 - Güncelleme: 28 Ocak 2020 - 01:41Ali Yılmaz...
CHP Konak e. İlçe Başkanı...
İzmir yaşayanı... 
Her fırsatta bunaltıcı şehir hayatını bırakıp, kendisini Urla İçmeler'deki köy evine atıyor... 
Yılmaz, geçtiğimiz hafta sonunu da İçmeler'deki (19 Ocak 2020) köy evine gidiyor...
Akşam saat 20:00 sıralarında evinin sokağında Can Dostu bir sokak köpeğinin can çekiştiğini görür...
155'i ve Urla Belediyesini arar...
Köpekleri kurtaramazlar...
Can Dostları Tarçın ve Sultan'ı kaybetmişlerdir... 

Tarçın'ı Urla İçmeler'de sevmeyen yoktu! Herkes seviyor, (Oda herkesi seviyor) hatta sofralarına konuk bile ediyorlardı!.. Vicdansız biri ya da birilerinin attığı tavuk eti parçasına enjekte edilmiş zehirle öldürüldü!SAPIK HAYVANLARI ZEHİRLEMEYE DEVAM EDİYOR!

Mahallesinde iki Can Dostu'nu kaybetmenin üzüntüsünü yaşan Ali Yılmaz, zehirleme olaylarının bir haftaya yayıldığını söyledi. Yılmaz, "Zehirlenerek öldürülen Tarçın ve Sultan'ı, Urla Tarım İlçe Müdürlüğüne gerekli incelemerin yapılması için teslim ettik. Onlarda Tarçın ve Sultan'ı Ege Üniversitesi kampüsü içindeki loboratuvara otopsi için gönderdiler. Bugün yarın sonuçlar gelecek. İlk edindiğimiz bilgilere göre; köpekeri öldürmek için kullanılan zehirlerin, serbest piyasada satılan cinsten olmadığını öğrendik. Etlere şırınga edilen bu türden zehirler, kamu kuruluşlarında bulunuyormuş. Kim yapar bu vicdansızlığı diye düşünürken; 23 Ocak akşamı da yine aynı sokakta başka bir köpeğimizin daha can çekiştiğini gördüm. Yine aynı 20:00 saatlerinde karşılaştığım bu olay karşısında; köpeği arabama attığım gibi Urla'daki Veterinere götürdüm. Kapalı olduğunu görünce, Güzelbahçe ilçesindeki açık bir veteriner buldum ve tedavisini yaptırarak kurtardık. 5-6 Saat süren tedavi sonrasında; köpeği alıp bahçeme getirdim ve veterinerin verdiği ilaçlarla ve önerdiği gıdalarla besliyorum" dedi.Yılmaz, Can Dostlarımıza yapılan tüm tedavi ve müdahalelerde sabaha kadar başlarından ayrılmadı...YILMAZ: "CAN DOSTLARIMIZIN DÜŞMANI YAKALANANA KADAR PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM"

Yılmaz, hayvan düşmanının Çeşmealtı'nda da hayvanları zehirlediğini öne sürdü. Yılmaz, İçmeler'de yaşadıklarımız gibi; aynı hayvan düşmanı olacak Urla'nın Çeşmealtı mahallesinde de köpeklerin zehirlendiği bilgisine ulaştıklarını söyledi. Yılmaz, "Bakın, 23 Ocak akşamı, 6 saatlik veteriner müdahalesi sonunda bir Can Dostu'muzu kurtardığımıza sevinirken; 24 Ocak akşam üstü saat 18:00 sıralarında bu defa yine aynı sokağımızda iki Can Dostu'muzun daha can çekiştiğini gördüm. Hemen ikisini de arabama alıp Urla'daki veterinere götürdüm. Yaklaşık 2 saatlik ve acil müdahale ile bu iki Can Dostu'muzu da kurdardık. Eve geldiğimde ve bu iki köpeği de bahçeye yerleştirdikten sonra; ne göreyim sokağımızda iki köpek daha can çekişiyor! Bu defa Güzelbahçe'deki veteriner hanımı çağırdım. Sabaha kadar bu iki Can Dostu'muza da müdahalede bulunarak, tedavi ederek kurdardık. Köy evimde Can Dostlarımızın tedavisine ve bakımına devam ediyorum" dedi.

YILMAZ: "URLA SAVCILIĞI, HAYVAN DÜŞMANININ PEŞİNİ BIRAKMAYACAK!"

Hayvan düşmanı tarafından yaklaşık bir haftadır Urla İçmeler'deki zehirlenen köpekleri kurtarmak için didinen Yılmaz, şunları söyledi: "İnsanlıktan yoksun hayvan düşmanı, ne istedin ağzı olup dili olmayan BU Can Dostlarımızdan?.. Hangi vicdanla gelip gelip zehir şırıngaladığın tavuk etleriyle CAN DOSTLARIMIZI katlettin? Utanmıyor musun? Sende hiç mi vicdan yok? Ne istedin CAN DOSTLARIMIZDAN? Ne istedin TARÇİN'dan? Ne İstedin SULTAN'dan? Başlarını okşayıp, 'gel oğlum, gel paşam', 'gel aslanım benim', 'cuk cuk' demek sana bu kadar mı zor, uzak? İnsanlıktan nasibini almamış yaratık, bu hayvanlar ne yaptı ki sana? Annenin, babanın, (varsa) çocuklarının yüzüne nasıl bakacaksın? Çocuklarını (varsa) hayvan sevgisinden yoksun mu büyüteceksin? İnanıyorum ki; senin peşini ne Urla Emniyeti ne de Urla Savcılığı bırakacak! Çünkü; bıraktığın izler (Deliller) emniyetli ellerde! (Urla Emniyeti) Sana tavsiyem vicdansız hayvan düşmanı, git bir an önce Urla Emiyetine, Savcılığına teslim ol! Çünkü; bu Can Dostlarımıza yaptığın vicdansızlıklar yanına kâr kalmayacak! Eninde sonunda Urla Emniyet güçlerimizde, Savcılığımızda yakana yapışacak ve ADALET'te yerini bulacaktır!"

Yılmaz, son olarak şunları söyledi: "Bu vicdansızlığı tüm Türkiye ve Dünya duyması ve hayvan düşmanının bir an önce yakalanması için, CAN DOSTLARIMIZ için Urla İçmeler'de protesto eylemi düzenleyeceğiz. Sizin aracılığınızla buradan İzmir basınını davet ediyoruz. Gününü ve saatini sosyal medyadan duyuracağız. Hayvan düşmanının ortaya çıkarılıp yakalanması için Urla Emniyetine ve Urla Savcılığımıza gösterdikleri hassiyet ve çabalardan dolayı tüm CAN DOSTLARI adına; saygı ve selamlarımı iletiyorum." 

İŞTE CHP'Lİ YILMAZ'IN YAPTIĞI SUÇ DUYURUSU VE ŞİKAYET DİLEKÇESİ: 

URLA İÇMELER CAN DOSTLARININ DÜŞMANININ BAŞINA GELECEKLERE İLİŞKİN UYARACI GÜNCEL BİR HABER: 

Ankara Batıkent'te köpeklerin öldürülmesine ilişkin davada karar

Ankara Batıkent'te sokak köpeklerini zehirle öldürdükleri gerekçesiyle yargılanan 3 kişi 10'ar yıl hapse çarptırıldı. Mahkeme, sanıkların tutuklanmasını kararlaştırdı 

Ankara Batıkent'te bir grup sokak köpeğini zehirle öldürdükleri gerekçesiyle yargılanan 3 kişi, "sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme" ve "çevreyi kasten kirletmek" suçlarından 10'ar yıl hapis ile 15'er bin lira adli para cezasına mahkum edildi.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklardan Musa Devran ve Aydın Gölge, müşteki Buket Özgünlü ile sanık ve müdahil avukatları katıldı. Sanıklardan Levent Özcan'ın rahatsızlığını gerekçe göstererek katılmadığı duruşmada, Ankara Barosu Hayvan Hakları Kurulu, Ankara Barosu Toplumsal Davalar ve Hukuk Araştırmaları Merkezi, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi, Hayvan Hakları ve Etiği Derneği'nin avukatları da hazır bulundu.

Duruşmada Mahkeme Başkanı Yaşar Sezikli, tanık olarak çağrılan Makbule K'nin dilekçe verdiğini, sanıklardan Gölge tarafından tehdit edildiğine ilişkin mesajları da ekinde sunduğunu belirtti. Sezikli, "Gölge'nin, köpekleri öldürdüğünü kabul ettiğine" ilişkin bir dizi mesajı duruşmada okudu.

Mesajların sorulduğu Gölge, "itirafta bulunmak istediğini" söyledi ve köpekleri kendisinin öldürdüğünü, diğer sanıkların bundan haberdar olmadığını söyledi.

Gölge, daha önce köpekler tarafından saldırıya uğraması nedeniyle köpekleri zehirlediğini iddia etti.

Başkan Sezikli'nin "Suçu sen mi üstleniyorsun?" sorusuna, "Yok başkanım" karşılığını veren Gölge, şimdiye kadar bunu neden söylemediği sorusu üzerine, önceki celsenin ardından Makbule K'nin kendisinden ayrılmak istediğini, bu konuyla ilgili yazışırken köpekleri öldürdüğünden de bahsettiğini savundu.

Gölge, Sezikli'nin "(Ayrılıyorum) diye mesaj atan birine köpekleri öldürdüğünden mi bahsediyorsun?" diye sorması üzerine "O anda aklıma yazmak geldi" ifadesini kullandı.

Müdahil avukatlarından Ezgi Koç, "Yeni beyanları kabul etmiyoruz. Sanık suçu üstleniyor" dedi.

Diğer sanık Devran da Gölge'nin etlerin zehirli olduğunu söylemediğini savundu.

Duruşmada daha sonra olaya ilişkin üç güvenlik kamerası görüntüsü izlendi. Kayıtlarda, sanıkların olay günü bir sitenin bahçesinde buluştukları, daha sonra Devran ve Gölge'nin sitenin karşısındaki arazide ve parkta oldukları, çevrelerinde köpeklerin bulunduğu yer aldı.

Sanık Devran, Gölge ile birlikte hareket ettiğinin görüldüğünün hatırlatılması üzerine, "etleri Aydın Gölge'nin verdiğini" söyledi.

"BU SUÇ AYNI ZAMANDA TOPLUM ALEYHİNE İŞLENMİŞTİR"

Müdahil Buket Özgünlü'nün avukatı Tuğba Gürsoy, "Sanıkların suçu işledikleri sabittir. Bu suç aynı zamanda toplum aleyhine işlenmiştir. Üst sınırdan ceza verilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Diğer müdahil avukatları da sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Hanifi Yıldırım, sanıkların "iştirak halinde sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme" ve "iştirak halinde çevreyi kasten kirletmek" suçundan cezalandırılmalarını talep etti.

Sanıklardan Devran, esas hakkındaki savunmasında beraatını istedi. Gölge ise "Pişmanım" dedi.

Heyetçe yaptıkları müzakere sonrasında Mahkeme Başkanı Yaşar Sezikli, sanıkların "sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme" suçundan 2'şer, çevreyi kasten kirletmek" suçundan da kullanılan zehrin niteliği, olay yerinin park alanı olması, çocukların da burada oynaması gibi unsurları dikkate alarak 8'er yıl hapis ile 15'er bin lira adli para cezasına çarptırıldıklarını açıkladı.

Sezikli, sanıkların tutuklanmasına da karar verildiğini bildirdi.

Karar, duruşmayı izleyen hayvanseverlerce memnuniyetle karşılandı. Salonda bulunan sanıklar Gölge ve Devran polis eşliğinde götürülürken, hazır bulunmayan sanık Özcan hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılması kararlaştırıldı.

İddianamede, sanıkların Turgut Özal Mahallesi'nde üçü müşteki Özgünlü'ye ait olan 16 köpeği, "metomil" maddesi içeren böcek ilacına batırılmış tavuk etiyle öldürdükleri belirtiliyordu.

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinin "metomilin insan, hayvan ve bitkiler açısından kalıcı nitelik oluşturacak şekilde çevrenin kirletilmesi sonucu doğurabileceği"ne ilişkin savcılığa rapor verdiği aktarılan iddianamede, sanıkların mahkum edildikleri suçlardan en az 5 yıl 4'er ay hapisleri isteniyordu.

NTV Haber

Tarih: 27 Ocak 2020