Türkiye NATO'nun tam merkezinde!

Ankara zorlu zirve öncesi üyelere “Kimse NATO’ya katkımızı tartışamaz. Verdiğimiz destekle NATO’nun tam merkezindeyiz” mesajını yolladı.

Türkiye NATO'nun tam merkezinde!
03 Aralık 2019 - 11:01

NATO'nun işlevi ve geleceği üzerindeki tartışmaların artığı bir dönemde İngiltere bugün yakın tarihin en kritik zirvelerinden birine ev sahipliği yapacak. Yirmi dokuz ülkenin lideri NATO'nun 70'inci yılı vesilesiyle Londra'da bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı zirve; Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un “NATO'nun beyin ölümü” gerçekleşti değerlendirmesinin gölgesinde gerçekleşecek. Zirve kapsamında ABD Başkanı Donald Trump'ın ‘külfet' paylaşımı konusunda Avrupalı müttefikleri sert şekilde eleştirmesi beklenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da, NATO'nun terör örgütü YPG konusunda 5. maddeyi harekete geçirmemesi konusundaki eleştirilerini tekrarlayacak. NATO'nun 5. maddesi (Bir müttefike yapılan saldırı bütün müttefiklere yapılmıştır) da son dönemde tartışılan konuların başında geliyor. Özellikle Türkiye'ye karşı terör tehditlerine sesiz kalan NATO'nun 5. maddeye uymadığı belirtiliyor.

Londra'da düzenlenecek zirveye günler kala Türkiye'nin Baltık devletleri ve Polonya için hazırlanan Savunma Planı'na onay vermediğinin ortaya çıkması ittifak içinde yeni bir gerilim kaynağı olmuştu.

Ankara, bu kararı, YPG'nin tehdit olarak tanımlandığı Türkiye Savunma Planı belgesinin yayımlanmasına, ABD'nin de aralarında olduğu 8 müttefikin izin vermemesi üzerine almıştı. Bu kapsamda Türkiye NATO'nun ‘artan Rusya tehdidine karşı' Baltık devletleri ve Polonya'nın korunmasına ilişkin hazırladığı Savunma Planı'nın yayımlanmasını bloke etmişti.

Türkiye'nin Savunma Planı belgesinin yayımlamasının terör örgütü PYD/YPG ile işbirliği yapan ABD açısından ciddi bir sorun oluşturabileceği değerlendirmesi yapılırken, Ankara'nın kendisi için hazırlanan plan onaylanmadan başka planı onaylamaya sıcak bakmadığı belirtiliyor. Türkiye'nin, Baltık ülkeleriyle ilgili savunma planını ‘bloke etmek istediği' iddiaları üzerinden dile getirilen ‘Türkiye, şantaj yapıyor' ifadelerini değerlendiren güvenlik kaynakları ise “NATO içerisinde prosedür, usuller var. Onlar normal şekilde işliyor. ‘Türkiye şantaj yapıyor' gibi ifadeler kabul edilebilir değil” diye konuştu.