Tunç Soyer vites büyüttü uluslararası konulara daldı: "Kıbrıs'ı Kıbrıslılara bırakalım!"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kıbrıs Haberci’ye verdiği özel röportajda ada halkı için barış diledi ve “Kıbrıs’ı Kıbrıslılara bırakalım” diye ekledi.

Tunç Soyer vites büyüttü uluslararası konulara daldı: "Kıbrıs'ı Kıbrıslılara bırakalım!"
20 Ekim 2019 - 21:05 - Güncelleme: 20 Ekim 2019 - 21:20İşte Diplomat Soyer'in Kıbrıs Haberci'ye verdiği o özel röportajdan o kesitler: 

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,  Kıbrıs sorunu ve Doğu Akdeniz üzerinden adada yaşanan gelişmeleri Kıbrıs HaberciYe değerlendirdi: “Kıbrıs’ı Kıbrıslılara bırakalım, daha fazla müdahale etmeyelim” dedi.

Başkan Soyer, Haberci gazetesi Yazı İşleri Müdürü Gizem Özgeç’e verdiği özel demeçte, Kıbrıs halkı üzerine uzanan ellerin çekilmesi gerektiğini vurguladı.

Özgeç’in Kıbrıs konusu ile sorusunu da yanıtlayan Soyer, “Kıbrıs’ı Kıbrıslılara bırakırsak, en doğrusu bu olacak. Ancak hiç bırakmıyoruz. Herkes Ada’nın bir tarafından çekiştiriyor. Ben bunu doğru bulmuyorum. Kıbrıs’ın jeopolitik önemini falan bir kenara koyup, adayı Kıbrıslılara bırakmak lazım. Kaderlerini kendileri belirlemeli. Ben iki halkın barış içinde yaşamalarından, birlikte karar üretmesinden yanayım. Herkes çok fazla müdahil oluyor, sadece Türkiye değil… Filler tepişir, çimenler ezilir. Onlar tepişiyor. Olan Kıbrıslılara oluyor” ifadelerini kullandı.