'Tükeniş kurultayı oldu'

'Tükeniş kurultayı oldu'
07 Şubat 2018 - 10:55

CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nda sandıktan sürpriz sonuçlar çıktı. İzmir örgütü Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesini görünce şok yaşarken, bazı İzmirli adaylar da tablo karşısında hayal kırıklığı yaşadı. Çıkan sonuçtan Atatürkçü bir CHP'li olarak üzgün olduğunu ifade eden CHP İzmir eski Milletvekili Canan Arıtman, "CHP'nin son kurultayından ne yazık ki umut değil, umutsuzluk çıktı. Tükeniş kurultayı oldu. Ne yazık ki Atatürkçüler partiden tamamen dışlandı" diye konuştu.

ÇOK GEÇ OLACAK

Oldukça umutsuz bir tablonun ortaya çıktığını kaydeden Arıtman, "Gelinen duruma bakıldığında 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimi için ne yazık ki rüyasını bile göremeyeceğiz. Acı nokta budur. Tabi ki Kılıçdaroğlu, parti yönetimindekiler, CHP'li olmayan kadrolar da bir gün gidecektir ama geç olacaktır" dedi. CHP İzmir eski İl Başkanı Kemal Karataş ise, CHP'nin yine umulanı vermediğini dile getirdi. Kurultay'da herkesin bir entrika, 2019 yılı seçimlerinde koltuk kapma sevdasına düştüğüne savunan Karataş, "Topluma güven vermedi. Kendi örgütüne ve partililerine bile güven vermeyen bir kurultay oldu. Genel başkana verilen imza ile genel başkanın aldığı oy sayısı da bunun kanıtıdır. Muharrem İnce'ye korkarak verilen adaylık başvurusu, sonradan aldığı 400 küsür oyun nasıl verildiği herkesin malumu. Herkes gizli hesaplar peşinde. Partililer korkutulmuş" dedi.

"İZMİRLİLER BİRBİRİNE KAZIK ATTI

Parti organları seçiminde İzmir'in kullandığı oy sandıklarından aday diye önerilen isimlerin birbirlerine kazık attığını vurgulayan Karataş, "Parti meclisine önerdiği isimler kendilerinden bile yeterli oy alamadı. Yarıdan fazlası kendi gösterdikleri adaylara İzmir delegasyonuna oy vermedi. Aziz Kocaoğlu'nun adayları kendi kendilerine bile oy vermiyor. İzmir'den Sevda Erdan Kılıç seçildi. O da Kılıçdaroğlu'na yakın bir isim olduğu için listeye girdi. Kılıçdaroğlu diğer isimleri hiç ciddiye bile almamış" diye konuştu.

Metin BURMALI