Trump'tan komplo teorilerine destek

ABD’de cinsel taciz suçundan sabıkalı ve seks amaçlı insan kaçaklığıyla suçlanan milyarder Jeffrey Epstein’in ölümü ortalığı karıştırdı. Trump’ın sosyal medyadaki paylaşımı, Epstein’in ölümü ve aralarında eski ABD Başkanı Bill Clinton’un da bulunduğu i...

Trump'tan komplo teorilerine destek
12 Ağustos 2019 - 08:40

ABD’de milyarder Jeffrey Epstein’in ölümü ülke gündemine bomba gibi düştü. New York’ta bir hapishanede kalan Epstein’in ‘bütün sırlarıyla’ hücresinde kendisini asarak ölmesi soru işaretlerini beraberinde getirdi. ABD kamuoyunda bilinen önemli isimlerle seks amaçlı insan kaçakçılığı temelinde ilişki kurduğu iddia edilen Epstein’in ölümü ‘ihmal ya da cinayet’ iddialarını gündeme getirdi. Trump’ın Twitter hesabındaki paylaşımlar ise Epstein’in ölümüne ilişkin komplo teorilerini destekledi.

CLINTON RETWEET’İ

Trump, Twitter’dan Epstein’in ölümünün intihar olmadığını ve Epstein’in işlediği cinsel suçlar bağlamında eski ABD Başkanı Bill Clinton ile ilişkisi olduğunu iddia eden iki tweet’i ‘retweet’ etti. Trump’ın paylaştığı tweet’lerden birinde “Jeffrey Epstein Bill Clinton hakkında bilgi sahibiydi ancak şimdi öldü” ifadesi yer alıyor. Trump’ın paylaştığı tweet’te Bill Clinton ve eşi Hillary Clinton’un gülerken görüldüğü bir kare Epstein’in ölümünde Clinton’ların payı olduğuna yönelik komplo teorisine destek olarak yorumlandı. 63 milyon takipçili Trump’ın Twitter hesabından paylaştığı diğer tweet’te ise “SON DAKİKA: Dün ortaya çıkarılan belgeler, Bill Clinton’un da aralarında bulunduğu üst düzey Demokratların Jeffret Epstein’ın ‘pedofili adasına’ özel ziyaret düzenlediğini gösteriyor” ifadesi bulunuyor.

İKİ SORUŞTURMA

ABD’de FBI ve Adalet Bakanlığı şüpheli ölüme ilişkin soruşturma başlattı. ABD Savunma Bakanı William Barr, “Epstein’in ölümü cevaplanmak zorunda olan soruları beraberinde getiriyor” dedi. ABD Senatosu Adalet Komitesi üyesi Cumhuriyetçi Ben Sasse, “Adalet Bakanlığı’nda gardiyanından merkez çalışanına kadar herkes bu adamın intihar riski bulunuğunu biliyordu. Herkes, onun karanlık sırlarının onunla ölmesine izin verilmemesi gerektiğini biliyordu” açıklamasıyla söz konusu intihar konusundaki ihmal şüphelerini dile getirdi. 15 yaşındayken Epstein’in kendisine tecavüz ettiğini söyleyen Jennifer Araoz, “Epstein gitti ancak adalet yerini bulmak zorunda. Yetkililerin ona yardım eden kişileri soruşturmasını umut ediyorum” açıklamasında bulundu.