Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: 'Hazır giyim ve tekstil sektöründe istihdamın 1 milyon kişiyi aştı'

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, hazır giyim ve tekstil sektöründe istihdamın 1 milyon kişiyi aştığını söyledi. Bakan Pekcan, Koronavirüs'ün de Dünya'nın başının belası olduğunu vurgulayarak, "Komşumuza kadar geldi. Çin, bu işle çok güzel mücadele ediyor. Ben kendilerini ayrıca tebrik ediyorum. Gerçekten çok ciddiye alarak bu işle mücadele ediyorlar" dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: 'Hazır giyim ve tekstil sektöründe istihdamın 1 milyon kişiyi aştı'
22 Şubat 2020 - 15:12

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İstanbul'da Tekstil ve Konfeksiyon Sektörü Çalıştayı'na katıldı. Bakan Pekcan, yaptığı konuşmada hazır giyim ve tekstil sektöründe istihdamın 1 milyon kişiyi aştığını söyleyerek, "1 milyon 67 bin 23 kişi olmuşuz. Bunu katlayarak devam edeceğimize inanıyorum. Tabi bu sektörün yan sanayisi, lojistiği ve perakendesi var. Zaten bunlarla beraber ikiye katlar. Her seviyeden çalışanımızla beraber artırarak yatırım ve ihracatımızla tekrar devam edeceğiz." diye konuştu.

"İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 85,8 ile son 62 yılın en büyük değeridir"

2019 yılında ihracatın 180 milyar doların üzerinde gerçekleştiğini vurgulayan Ticaret Bakanı, "Dünya sıralamasında ihracat artışımızda 7'nci sıradayız. Değer artışında da 6'ncı sıradayız. Net ihracatımızın Türkiye'nin büyümesine katkısı 4,7 puanla son 18 yılda gözüken en büyük değer. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 85,8 ile son 62 yılın en büyük değeridir. Buradaki çalışmalarımızı da aynı hassasiyetle devam ettireceğiz. Hazır giyimde dünyadaki ihracatın yüzde 3,2'sini, tekstil ve tekstil ham maddelerinde yüzde 3'ünü biz tedarik ediyoruz. Dünya sıralamasında da 7'nci sıradayız" açıklamalarında bulundu.