Soyer'in Seferihisar'da kağıt üstünde kalan 'güneş'ten ve 'dalga'dan elektrik üretme projeleri ne aşamada? Yoksa onlarda umursanmayacak birer masaldan mı ibaretti?

Soyer'in Seferihisar'da kağıt üstünde kalan 'güneş'ten ve 'dalga'dan elektrik üretme projeleri ne aşamada? Yoksa onlarda umursanmayacak birer masaldan mı ibaretti?
29 Eylül 2020 - 14:24 - Güncelleme: 29 Eylül 2020 - 15:11Gazeteci Mutlu Tuncer yazmış: 
"Geçtiğimiz Cumartesi günü, Salamura tesisi yerine lüks villa yaptığı yolunda çıkan haberi sorduk Ender Coşkun ile birlikte…
Ne cevap verdi dersiniz?
“Umurumda bile değil” dedi…
Biz şaşırdık…
Biz utandık…
Biz üzüldük...
Bu ölü gibi… Umurunda değil…"

Temsil, "dalga"dan elektrik üretim tesisleri ne aşamada?
2. Temsil, 4 yıl önce kurulan SEYEKO adlı sözde güneşten elektrik üretecek olan kooperatifin UMURSACAK düzeyde üretmiş olduğu bir enerji var mıdır? 
Yoksa bu İKİ DEV Proje Başkan Soyer'in "UMRUMDA DEĞİL" kurbanlarından mıdır? 


Aşağıdakileri 25 Nisan 2020'de yazmış yayımlamışız...
Peki, Soyer'in Seferihisar'da geride bıraktıklarından hangileri UMURUNDADIR?
Ya da UMURUNDA olanlar nelerdir?
Bir başka deyişle 10 Yılda Soyer; Seferihisar halkının UMURSAYACAĞI neyi bırakmıştır geride?

BUYURUN UMURSANACAK HABERİMİZE:

Tunç Soyer'in Seferihisar'da geride bıraktığı müthiş projelerden bir tanesi daha!DALGADAN ELEKTİRİK ÜRETEME TESİSİ! DALGA GEÇER GİBİ DEĞİL Mİ?
 

Gün içinde Seferihisar'daki emekli "Tunç Soyer Gönüllüleri"nden mesaj aldık!

"Kemal Karataş'a Şato hakkında yazdıklarından dolayı çok kızıyordum. Ama, Kemal Karataş haklı çıktı. Biz bile sayın Başkanı 10 yılda tanıyamamışız. Sayın Başkan Büyükşehire geçince nasıl bir aldatılmışlığın içinde olduğumu anladım. 23 Nisan kutlamaları adına eşiyle birlikte sergiledikleri dans şovları bardağı taşıran son damla oldu. Sizden ricam adı SEYEKO olan ve Tunç Soyer'in büyük reklamla kurduğu bu enerji kooperatifinin ne olduğunu araştırmanız olacaktır. Ay başında Seferihisar gazetesinde bir dalgadan elektirik enerjisi üretme haberi çıkmış. Bu da başlı başına Tunç Soyer'in Seferihisar skandalları arasında yer alabilir. SEYEKO'ya ne olmuş? Belediyeye araziyi iade edeceklerdi etmişler mi? Araştırırsanız iyi olur. (...)"  

Seferihisarlı Tunç Soyer Gönüllüsü'nün gönderdiği mesajda bu haber yer alıyordu: https://seferihisar.com/elektirik-yerine-pas-uretiyor/  

"Elektirik yerine pas üretiyor

Sığacık Euphoria otelin önündeki denize iki yıl önce indilen ve dalgalar yardımıyla elektirik üreteceği iddia edilen proje, denizin içinde hurdaya dönüşen onlarca ton demire dönüştü.

2017 Yılında dönemin Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in desteğiyle tamamlanan projenin Soyer döneminde bile hiç kullanılmaması, adeta unutulması vatandaşlarda merak konusu oldu. Atıl durumda kalan projenin metal aksamının ağır şekilde küflenip denizi kirletmeye başlaması çevrecileri tedirgin etti. Bu enkazın ne zaman kaldırılacağı ise merak konusu oldu."

Dönemim Seferihisar Belediye başkanı Tunç Soyer, Sev Koleji öğrencilerine deniz dalgasından elektirik enerjisinin nasıl üretileceğini de anlatıyor ve haber okulun sitesinde bu şekilde yer alıyor: "Seferihisar Belediyesi’nin girişimci ve bilimsel yenilikleri yaşama yansıtan başkanı Avukat Tunç SOYER, Özel İzmir SEV Ortaokulu öğrencileri ile buluştu. Tunç SOYER, Yerel Kaynakların Korunması başlığı altında, yerel tohumların önemi, yerel üretimin desteklenmesi konularına değindi. Üretim ve üreticiyi desteklemek odaklı çalışmaları ile dikkat çeken Seferihisar Belediye Başkanı SOYER, deniz dalgasının hareket enerjisinden elektrik enerjisi üretim tesisinden ve Seferihisar’da kurulacak olan Enerji Kooperatifine Seferihisarlıların üye olabileceğinden söz etti, doğal kaynaklardan yenilenebilir enerji üretiminin önemini belirtti. Soyer: ‘’Bizler büyürken hep şunu duyduk, “kaynaklar sınırlı, ihtiyaçlar sınırsız!”. Oysa kaynak yaratılabilir ve ihtiyaçlarımız sınırsız değildir’’ sözleri ile İzmir SEV öğrencilerine tüketim toplumu olmaktan, ancak üreterek ve girişimcilik ile sıyrılabileceğimiz mesajını verdi." https://www.sevizmir.k12.tr/haber/595/seferihisar-belediye-baskani-tunc-soyeri-agirladik-/Dönemin Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu defa yönünü denizden güneşe çeviriyor ve Seferihisar'da enerji devrimi başlıyor! Bakın, "Enerji Devrimi" lafı medya uydurması falan değil... Bilakis Seferihisar Belediyesi resmi web sitesinde yer alan haberin başlığında kullanılıyor Enerji ve Devrim kelimeleri! İşte linki: http://seferihisar.bel.tr/enerji-devrimi-basladi/

Enerji Devrimi Başladı!

ÖMÜR BOYU ELEKTRİK FATURASI DERDİNE SON, ÜSTÜNE BİR DE KOOPERATİF GELİRİNE ORTAK OLUP PARA KAZANACAKSINIZ.

Seferihisar Yenilebilir Enerji Kooperatifi Seferihisarlılarla buluştu ve ortaklık ön kayıtları alınmaya başlandı. Seferihisar Ulamış Köyü’nde kurulacak Güneş Enerjisi Santrali’nde güneşten elektrik üretilecek. Üretilen enerji ile ortakların elektrik tüketimleri karşılanacak. Fazla enerjinin satışından gelen gelir ise ortaklara dağıtılacak.

Yaklaşık bir yıl önce Seferihisar Yenilenebilir Enerji Kooperatifi’nin (SEYEKO) kurulmasıyla başlanılan süreç, halkı bilgilendirme ve ortaklık ön kayıtlarının alınmaya başlamasıyla devam etti. 1 Mart Perşembe günü Belediye Düğün Salonu’nda yapılan bilgilendirme ve kayıt toplantısı, vatandaşların yoğun ilgisiyle gerçekleşti. Toplantıda Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, SEYEKO Başkan Yardımcısı Umur Ozanoğlulları ve Yönetim Kurulu Üyesi Adil Alper Coşkun konuşma ve sunumlarıyla proje hakkında bilgiler verdi. İlk olarak Seferihisar Belediyesi tarafından Ulamış Köyü’nde kooperatife kiralanan arazide kurulacak güneş tarlasında temiz enerji üretimi başlayacak.

SEYEKO Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, kooperatife ortak olacak ilk 50 kişi, ömür boyu 100 Liralık elektrik faturasını artık ödemeyecek, ayrıca kooperatif gelirlerine ortak olacak. Üstelik kooperatif ortaklığını miras yoluyla aktarabilecek. Bundan sonraki projelerde öncelikli ortak olacak. Kooperatifimiz sayesinde halkımızın sahibi olduğu bir yatırım ile yerel kaynaklar kullanılarak elektrik üretilecek. Kooperatifçilik ile yerelde kalkınmanın önünü açacak bu girişim ile Türkiye’de örnek bir model oluşturulacak.

BELEDİYE TÜM GÜCÜYLE KOOPERATİFİN ARKASINDA

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “SEYEKO Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşlarım dağları delen Ferhat gibi mücadele verdiler. Birçok yasal mevzuatla ilgili sıkıntıları aşmak kolay olmadı. Kendi şahsi menfaatleri için bu projeyi yapmış olsalar, çoktan hayata geçirirlerdi. Ama Seferihisar’a ve kooperatifçiliğe olan inançları nedeniyle birçok sorunla boğuştular. Sonunda başardık. Artık temiz enerji üreteceğiz ve kooperatif ortakları bu işten para kazanacak. Belediye olarak tüm gücümüzle kooperatifimizin arkasında olacağız. Vatandaşlarımız bilmeli ki koydukları paranın karşılığını fazlasıyla alacaklar. Özel firmalar, parası olanlar bu işi yapıyor ve daha çok para kazanıyor. Bu benim içime sinmiyor. Biz de Belediye ve Kooperatif ortaklığıyla bir güneş enerjisi santrali kurabilir ve hem vatandaşlarımıza para kazandırır hem de temiz enerji üretebiliriz. Biz enerji cennetinde yaşıyoruz. Yapılan ölçümlere göre Türkiye’nin yıllık enerji ihtiyacının 10 katını sadece güneşten karşılamak mümkün. Biz bunu başaracağız ve yine Türkiye’ye örnek olacağız.” dedi.

İLGİ ÇOK YÜKSEK

SEYEKO Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada kooperatife vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını ve şu anda ortaklık için ön kayıt aldıklarını belirttiler. Kooperatif ayrıca web sitesi vasıtasıyla da ön kayıt alıyor. Temsilciler, bu sürecinin tamamlanmasının ardından çağrı mektubu başvurusu yapacaklarını bildirdiler. Sonrasında ise, ihale, yapım ve onay süreci gibi aşamalar bekliyor kooperatifi. Halktan gelen yoğun ilgiden memnun olan yönetim kurulu üyeleri ön kayıt sürecini beklediklerinden daha erken tamamlayabileceklerini düşünüyorlar.Günden güne artan başvurular ile enerji kooperatifi girişimi ilk düzlüğe hızlı girdi. Görünüşe göre çevreci enerjiden elektrik üretmek isteyen vatandaşların bu kooperatife ortak olmak için elini çabuk tutması gerekecek.

Kooperatifin resmi internet sitesi olan www.seyeko.web.tr adresinden projeyle ilgili detaylar, hesaplama araç ve tablolarıyla, kooperatif üyeliği başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

Bakın bu güneş enerjisi projesi ve SEYEKO adlı enerji kooperatifinin tanıtımını ve enerji projesini bilakis dönemim Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından Mart 2018 ayında yapılıyor... Ve o gün orada 15-20 kişinin kooperatife 15'er bin lira yatırarak ortak oldukları da iddia ediliyor!...Toplantıya katılanların bazıları kooperatife ortak olmak üzere evrak düzenliyorlar... (Fotoğraflar: Seferihisar web sitesinden alınmıştır.)

Başkan Soyer, o gün toplantıya katılanlara da Belediyenin de tüm gücüyle kooperatifin arkasında durduğunun altını çiziyor!

Gelelim şimdi güneş enerjisinin SEYEKO kooperatifine ortak olanlara olan faydalarına...

SEYEKO'ya Belediye tarafından bağışlanan 19 dönümlük arazi hakkında sanırım 1. Derece Tarım arazisidir şeklinde İzmir İl Tarım Müdürlüğüne itiraz edildi ve Seferihisar İlçe Tarım Müdürlüğü projeleri çerçevesinde badem ağaçlarının dikildiği görüldü ve İl Tarım Müdürlüğü bu arazi üzerine (Zaten çukurdaydı) güneş panellerinin konulmayacağını karara bağladı! Ha... SEYEKO kooperatifi üzerine bağış bu araziyi Seferihisar Belediyesine iade edip etmediğini bilemiyoruz... İade etmediyse; SEYEKO güneşten üretime geçti mi? Başkan Soyer, bugün Büyükşehir Belediye Başkanı... Bu proje hakkında neler söyleyebilecek?

seferihisar.com'da yer alan habere göre; deniz dalgasından enerji üretme işi de fiyasko ile sonuçlanmış görünüyor ve çevreyi (Denizi) tehdit eder bir boyut kazanmış!

Seferihisar ya da İzmir Büyükşehir Belediyesi denizin içinde bulunan bu hurda demir yığınını ne yapacak?  Bu deniz dalgasından enerji üretme macerasında; kamu zarara uğratılmış mıdır? Bu proje çerçevesinde Seferihisar Belediyesi kasasından kaç para çıkmıştır? Para çıktıysa; bu demir hurda yığını sayesinde kamu ne kadar zarara uğratılmıştır? Sorumlusu kimlerdir? 

Bakalım Seferihisar'daki enerji maceraları konularında başka ne gibi ihbarlar gelecek! "

"UMURUMDA MI DÜNYA" kıvamında örneklerimiz devam edecek...

Bizi izlemeye devam ediniz...