Soyer'in eyalet planı deşifre oldu

Yaptığı açıklamalar ve attığı birçok adımda HDP’li imajı çizen İzmir’in CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, son açıklamasıyla HDP’ye biraz daha yaklaştı. Katıldığı toplantıda İzmir parası ve bayrağı önerisi getiren Soyer, arkadaşlarının bu çıkış nedeniyle eyalet planını açık edeceği konusunda kendisini uyardığını söyleyerek büyük bir skandala imza attı. Soyer’in bu sözleri siyasiler ve vatandaşların tepkisine yol açtı.

Soyer'in eyalet planı deşifre oldu
23 Haziran 2020 - 09:52

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri için 'Kıbrıs'ı Kıbrıslılara bırakalım' diyen ve 'Kürtlerin ana dilinde kamusal hizmet isteğinin çözümünü sadece Ankara'nın insafına ve tasarrufuna bırakacağımız aşamayı geçtik' şeklindeki sözleriyle tepki çeken CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu defa haddini iyice aştı.

HDP'LİLERE KADRO
İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunu simgeleyen 9 Eylül'e alternatif olarak 3 Mayıs'ın da 'Dünya İzmirliler Günü' olarak kutlanacağını açıklayan Soyer, HDP'lileri belediye şirketinde yönetici yapmasının ardından katıldığı dijital bir toplantıda sarf ettiği sözlerle yeni bir skandala daha imza attı. Özerklik açıklamasında bulunarak adeta eyalet planını açık eden Soyer, toplantıda 'İzmir bayrağı ve İzmir parası' hayali olduğunu söylerken, "Arkadaşlar, 'Senin bir eyalet kurma çaban olduğu anlaşılır' diye beni uyardılar" itirafında bulundu. SEFERİHİSAR Belediye Başkanlığı döneminde terör örgütü PKK'nın uzantısı HDP'nin İzmir mitingine katılıp destek açıklamaları yapan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra da bu desteğini devam ettiren Soyer, Hendek ihanetinde PKK'yı destekleyen bildiriye imza atan ve bu nedenle görevlerinden KHK ile ihraç edilen 3 isim ile yargılandığı FETÖ davasında ceza alan CHP eski milletvekili Eren Erdem'i de belediye şirketlerine atadı.

İZMİR PARASI VE BAYRAĞI
BU da yetmezmiş gibi PKK'ya güzellemeler yapan HDP'li Ahmet Saymadi'ye organizasyon ihalesinin verilmesine göz yuman Soyer'in tepki çeken hamleleri bununla da bitmedi. Soyer bu kez de eyalet planını açık etti. Geçtiğimiz hafta TÜRSAB acenteleri yetkilileriyle bir zoom toplantısı yapan Soyer, "Benim aklımda bir 'İzmir Parası' çıkarmak vardı hatta buna 'İzCoin' diye bir isim de koymuştum" sözleriyle İzmir'i Türkiye'den bağımsız bir eyaletmiş gibi yönetme ve bölme isteğini ortaya koydu.

'GEREKİRSE İZMİR AYRILSIN' DEMİŞTİ
2016'da dönemin CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, İzmirlilerin gerekirse Türkiye'den ayrılarak Avrupa'ya girmeye hazır olduğunu söyleyerek, "İzmirliler Avrupalı olmaya hazırlar. Orası demokrasiye açılan, Avrupa'ya açılan bir kapı gibi. Biz bazen diyoruz ki 'Gerekirse de İzmir ayrılsın' yani biz istemeyiz, bu şartlarda bunlarla yaşamayı. Biz Avrupalı olmaya çalışıyoruz. Türkiye'de yaşayan demokrat, aydın, çağdaş insanlar Avrupalı olmaya hazır" demişti.

TEPKİLER TT OLDU
Başkan Tunç Soyer'in söylemine tepkiler sosyal medyada trend topic oldu. İşte tepkilerden bazıları: ● Soyer emmiye kim gaz veriyor bilmiyorum. ● Soyer'in söylediğini PKK'lılar söylemez HDP bile söylemedi. ● Soyer, biz seninle zaten ayrı bayrakların insanlarıyız. ● Bayrak, para diyeceğine her yağmurda su basan yerlere çözüm aramalısın. ● Soyer'in konuşması siyaset sınırını aşmış, milli bir soruna dahil olmuştur. ● Soyer, son kez seçildiğinin farkında, herkesin düşüncesini değiştirdi.

Yeni Asır