Shanahan'dan Türkiye açıklaması: Her zaman halletmemiz gereken zorluklar  olacaktır

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Milli  Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüşmesine ilişkin, "Bakan Akar, yani onlar  (Türkler) stratejik bir ortaktır ve her zaman halletmemiz gereken zorluklar  olacaktır. Onun için hazır buradayken oturup konuştuk. Onunla görüşmek hoşuma gidiyor." dedi.

Shanahan'dan Türkiye açıklaması: Her zaman halletmemiz gereken zorluklar  olacaktır
19 Nisan 2019 - 10:12

Arnavutluk Savunma Bakanı Otla Xhaçka ile ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) bir ara gelen Shanahan, gazetecilerin sorularını yanıtladı.Milli Savunma Bakanı Akar ile gerçekleştirdiği görüşmede Türkiye ile  ABD arasındaki konulara ilişkin bir ilerleme kaydedip kaydetmediğine yönelik soruya Shanahan, şu yanıtı verdi: "Kaydettim. Bakan Akar, yani onlar (Türkler) stratejik bir ortaktır ve  her zaman halletmemiz gereken zorluklar olacaktır. Onun için hazır buradayken  oturup konuştuk. Onunla görüşmek hoşuma gidiyor. Bu da o görüşmelerden biriydi  herhangi bir not yok. Nerede tıkandık, nasıl çıkarız gibisinden bir şeydi ve ben  şunu ifade ettim; biz pozisyonlardan ziyade menfaatlere odaklandık. Shanahan ayrıca, (Türkiye'ye) Müşterek taaruz uçağını (F-35) teslim  ettiğimizde onu ziyaret etmek istediğimi söyledim" diye konuştu.

Bakan Akar, Amerikan Türk Konseyi (ATC) 37. Yıllık Konferansı kapsamında Washington'a gerçekleştirdiği ziyarette, salı günü Shanahan ile görüşmüştü.

Türkiye ile güvenli bölge görüşmeleri

Diğer taraftan, gün içinde Pentagon'da düzenlenen basın toplantısında Suriye'nin kuzeyinde kurulması planlanan güvenli bölgenin Türkiye tarafından kontrol edilmesi konusundaki bir soruya Pentagon Sözcüsü Charles E. Summers, toplantı sonrası yazılı yanıt verdi. Summers, "Türkiye-Suriye sınırındaki güvenlik kaygılarına yönelik Türkiye ile yoğun görüşmelere devam ediyoruz. Bugüne kadarki görüşmelerimiz verimli geçti. Kuvvetlerimizi çekerken koalisyonla beraber Suriye'de DEAŞ'ın  kalıcı olarak yenilmesini sağlayacağımıza ve bölgeyi istikrarsızlaştıracak bir  güç boşluğunu engellemek, Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını ele almak ve  DEAŞ ile mücadelede ortaklarımızı korumak dahil Başkan'ın (Donald Trump) Suriye'deki diğer hedeflerine de ulaşacağımıza inanıyoruz" ifadelerini kullandı.