![](https://www.gundemotuzbes.com/images/files/2020/10/5f8ca2644aee6.jpg)
Sabri Ergül Bey... Önceki yazımızda teferruatlıca kendilerini tanıtmıştık...
Sabri Ergül Bey Abi, Gündem 35'in ortaya çıkardığı, KÖYKOOP'un İzmir Büyükşehir'e sattığı 21 MİLYON 163 BİN 500 LİRALIK Süt haberinin "Doğru Olmadığını" (Kurnazca yalan olduğunu) öne süren bir mektup yazıp, Hurriyet'ten Yalçın Bayer'in köşesinde yayımlanmasını sağlamış ve aklı sıra da kooperatiflerin belediyelerle nasıl alış-veriş ettiğini de kamuoyuna ÖĞRETİVERMİŞTİ!
Sabri Ergül Bey Abi, Soyerlere yaranmak adına olsa; haberimizdeki belgelerden ve rakamlardan da pek birşey anlayamamış ya da gözünde bir hastalıktan dolayı görememiş olacak; şimdi belgelerin o kısmını kocaman kocaman yayımlıyoruz:
![](https://www.gundemotuzbes.com/images/files/2020/10/5f8ca58288e66.jpg)
![](https://www.gundemotuzbes.com/images/files/2020/10/5f8ca527d0d95.jpg)
![](https://www.gundemotuzbes.com/images/files/2020/10/5f8ca5460e892.jpg)
Ha bu belgeler de Sabri Ergül Bey Abi'ye bir amlam ifade etmeyecekse; zahmet buyursunlar Büyükşehir'den isteyip bakıversinler!
"HAK", "HUKUK", "ADALET", "BİZ HALKLA BİRLİKTE YÖNETİRİZ", "EMEK EN YÜCE DEĞERDİR" vb. kavramları malumunuz en çok CHP'li siyasiler ağızlarında gevelerler! Gevelemiyorlarsa; başta Sabri Egül Bey Abi'ye önerimiz mektup yazmadan önce araştırmalarını yerinde yapması yönünde olacaktır!
Şimdi; Sabri Ergül Bey Abi, koop'çuluk konularında da uzman olduğuna göre; buyursunlar Seferihisar'dan başlasınlar SEYEKO adındaki koop'u incelemeye... Yanılmıyorsak; bu koop 2017 yılında kuruldu! Güneş'ten elektrik üretmek üzere... Dillere destan bir basın, tanıtım toplantısı ve ardından 10-15 bin liraya üye kaydı derken; yıl geldi dayandı 2021'e ortada üretilmiş CEP TELEFONUNUZU dolduracak hala bir elektrik yok!
Peki, kim bu koop'u tanıttı? Üyeler kimin ağzından çıkan laflara güven duyarak 10-15 bin verip üye oldu? Buyur Sabri Ergül Bey Abi, aslanlar gibi Sözcü gazetesine mektup yazılacak bir konu!
Yetmez ama, Seferihisar'da koop'çuluğa devam edelim mi?
Doğanbey Kalkınma Koop... Kim kimlere bu koop'u kimlerden kurdutmuştur? Kaç tane Doğanbeyli üye vardır bu koop'ta? Doğanbey'den bir Allahın kulu neden bu koop'a alınmamıştır? Bu koop kimin parasıyla finanse edilmiştir? Belediye kasasından aktarılan parayla mı o soğukhava deposu yapılmıştır ya da üyelerin katılım paylarıyla mı? Şimdi; o soğukhava deposunu Büyükşehir satın alıp, parasını da işçilerin maaşlarını dahi ödeyemeyen Seferihisar belediyesine mi aktarılacaktır? Dünyada, Türkiye'de hangi belediye personeline koop kurdurtup, kasasına para aktarmıştır? Var mı böyle bir düzen? Var mı böyle bir yönetim anlayışı? Kamu parasının aktarılmasıyla yapılan o soğukhava deposu şimdi kimin? Kamunun mu koop'un mu? Kim denetleyecek bu abudik gubudik işleri? O soğuk hava deposu bugüne kadar kaç kuruşluk ciro yapmıştır? Milyonlarca liralık yatırımın güncel halinin ne olduğunu bilen var mı? Al sana Sabri Ergül Bey Abi, koç gibi koop! İncele de bir gör bakalım kaç gazeteye, kaç köşe yazarına kaç mektup çıkacak! Haydi buyur yazda görelim!
Gelelim şimdi Neptün Soyer'in başkanı olduğu Hıdırlık koop'a...
Sabri Ergül Bey Abi, sizin de emeğe saygılı bir insan olacağınıza sığınarak; biraz emek vermenizi isteyerek şu TARHANA işini araştırmanızı önersek, kızmazsınız değil mi?
Öyleyse buyurun TARHANA çorbasına:
Alan: SONUÇ İLANI TARHANA İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SATINALMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI DOĞRUDAN TEMİN ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Satan: SINIRLI SORUMLU HIDIRLIK TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ
İhale resmi kayıt no: 2019/46510
İhale resmi kayıt no: 2019/675630
Alan: SONUÇ İLANI 22-5/60 TARHANA (TATLI) İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SATINALMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI DOĞRUDAN TEMİN ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Satan: SINIRLI SORUMLU HIDIRLIK TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ (Sabri Ergül Bey Abi, eş Neptün Hanımın bu koop'una, koca Tunç Bey, Seferihisar belediye başkanı olduğu dönemde belediye kasasından her hangi bir para destek çıkmış mıdır? Temsil, mezbahayı kim, kimin parasıyla yaptı/yapıyor?)
Alış-verişi gerçekleşmiş 2 ihalenin toplam tutarı 52 BİN 700 LİRA...
Tüm CHP'liler gibi de emeğin en yüce bir değer olduğuna da hayır diyemiyeceğinize göre; bu iki ihalenin belgelerine sizin de ulaşmanızı istiyoruz Sabri Ergül Bey Abi...
Neden mi?
İncelediğinizde ne demek istediğimizi anlayacağınızı ümit ediyoruz! Rahat olun; biz gerektiği şekilde yazacağız zaten..! Sizin uzmanlık alınınız koop olduğu için şimdilik o kısmını size bırakmış oluyoruz!
Peki, Sabri Ergül Bey Abi, velev ki bu "Eş Satıyor, Koca Alıyor" skandalı Japonya'da yaşanmış olsaydı; o belediye başkanı akşamdan sabaha ne yapardı?
Ya da bu skandal Almanya'da patlamış olsaydı; halk sokağa dökülüp o belediye başkanını protesto etmez miydi?
Örnek verirsek; Alman Yeşiller Partisi'nden Türk kökenli Eş başkan ve MV Cem Özdemir'in "bonus uçak bileti" skandalını Bild gazetesi ortaya çıkarıp 9 sütuna manşetten okurlarına sunmuştu... O Cem Özdemir, anında ne yapmıştı?
Alman halkından özür dileyip, Eş Başkanlık ve Milletvekilliğinden istifa etmişti değil mi?
İşin aslında; Cem Özdemir parasını devletin sağladığı uçuşlardan kazandığı "bonusları" kendi kişisel uçuşunda kullanmıştı! Yani ortada da MİLYONLUK bir alış-verişte yoktu!
Ve o Cem Özdemir'i Alman seçmen "özür dilediği" için yeniden seçmedi mi?
Japonya'da böyle bir skandal ortaya çıksaydı, o belediye başkanının kendisine neler yapacağını kestiremiyoruz bile!
Ayrıca; Cem Özdemir bonus skandalını ortaya çıkaran gazeteciyi çarmıha mı gerdi?
Hayır, gidip elini sıkıp teşekkür etti!
Peki, siz ne yaptınız bizim belgeli haberimizi?
Yemediniz içmediniz mektup yazıp aklınız sıra bizi karalamaya kalkıştınız!
Kaldı ki; biz bu alış-veriş haberini "vurgun", "yolsuzluk" vb. iddiaları üzerinden değil "Bu alış-veriş etik mi?" kurgusu üzerinden verdik!
Ayıp... Ayıp... Sabri Ergül Bey Abi... Ne yaşınıza ne de siyasi geçmişinize uydu mu bu davranışınız???!!!
Ne yani, "Eş Satıyor, Koca Alıyor" başlığını atmayıp, güneş enerjisi koop'un üfürükten tayyare haberlerine "Seferihisar'da enerji devrimi" manşetini atanlar gibi mi gazetecilik yapacaktık?
Gazeteci Okan Yüksel'in sözü: "Yeryüzünde iki tip gazeteci vardır. Bir palto tutanlar, iki kafa tutanlar!"
Evet biz, palto tutmasını hayatımız ve mesleğimiz boyunca beceremedik ama, halkımız adına kafa tutmaktan da bugüne kadar geri adım atmadık!
Ayrıca; bizim kimselere karşı ne bir husumetimiz olur ne de olmuştur... Süt konusundaki kaygımız da sadece ve sadece İzmir'e, İzmirimize marka değeri olarak çok şeyler kattığını düşündüğümüz ve inandığımız Tire Süt Koop'un başına bir iş gelmemesinden kaynaklanmaktadır! Kişi ve kişilerin rütbeleri de bizim için en ufak bir önem de arz etmemektedir! Biz, gerçeğin ve doğruların peşindeyiz! Böyle bir düşünce içinde olmasaydık; tam bir yıl önce 19 Ekim 2019 günü, saatlerce bilgisayarın başına geçip Kılıçdaroğlu'na Ömer Faruk Savaş kanalıyla iletilmek üzere tutar bir rapor yazar mıydık?
Biz İzmir'i aşkla falan da sevmiyoruz!
Biz İzmir'i yüreğimizle seviyoruz!
Ve onun bu güzelliğine anlam ve değer katan unsurları da çar çur etmeye kalkışanlar içinde üşenmiyoruz rapor yazıyoruz! Bu işler o kadar basit değil ve aynı zamanda YÜREK ister!
Ha... Gereğini yapacak olan ne mi yaptı?
Sıfır iskambil kağıdı açsaydı daha iyiydi!
Tuttu Mahmut'un ağzına bir parmak İstanbul balını çaldı!
Neden mi?
Orasını da artık siz düşünün!
Not: Aziz Kocaoğlu'nun prenseslerinden Gül Şener, Tire Süt Koop'a müdür olmuş... Gül Şener Hanıma yeni görevinde başarılar diliyor ve ekliyoruz: Tire Süt Koop Türkiye tarihinin en büyük canlı büyük baş hayvan alım ihalesine çıktı, çıkacak demektir!
Süt alış-verişi konusuna İzmirli Avukat Tarcan Ülük suç duyurusunda bulunmuş; ek delil olarak 21.163.500 Liralık süt alış-verişine ait gerçekleşmiş ihale belgelerinin dosyaya konulacağı belirtilmiştir!
Tarhana alış-verişine ait belgelerinde dosyaya ek delil olarak girmesi bekleniliyor.
Süt alış-veriş konusu ayrıca Ak Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe tarafından Meclis'te Faaliyet Raporu'nun görüşüldüğü gün gündeme getirilmiş, Boztepe tarafından Tunç Soyer'e sorulan sorular ve konuşmalar tutanaklarda mevcuttur.