Samsung dünyanın en küçük kamera sensörünü geliştirdi

Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi Samsung, daha ince telefonların yolunu açmak adına dünyanın en küçük kamera sensörü ISOCELL Slim GH1'i geliştirdi.

Samsung dünyanın en küçük kamera sensörünü geliştirdi
26 Eylül 2019 - 10:52

Samsung, sadece 0.7 mikrometre boyutuyla dikkat çeken ve bu haliyle dünyanın en küçük sensörü olmayı başaran yeni ISOCELL Slim GH1'i ortaya çıkardı. Samsung'un bu yönde bir çalışma yapmasındaki en önemli amaç ise geleceğin telefonlarına hazırlık yapmak. Ekranı katlanabilen, incelen ve hatta kameralar için özel mekanizmalar kullanan telefonlar, bu sensörler aracılığıyla bir adım öteye taşınacak. 

ISOCELL Slim GH1, yalnızca 43,7 megapiksellik bir sensör; yani geçen ay tanıtlan 108MP Samsung sensöründen oldukça küçük. Küçük piksel boyutlarında iyi bir düşük ışık performansı sunmak, kolay bir iş değil. Ancak Samsung, pikselleri birleştirmeye yönelik Tetracell teknolojisi sayesinde 1,4 mikrometre boyutlarındaki sensörlerin ışık hassasiyetine ulaşabildiğini iddia ediyor. Yani aynı sahne, farklı pozlama ayarlarıyla yakalanıyor ve bu kareler birleştirilerek parlak bir görüntü oluşturuluyor.