Rusya'nın Washington Büyükelçisi Antonov: "Aklı başında hiçbir ABD generali Moskova ile nükleer savaş düşünmez"

Rusya'nın Washington Büyükelçisi Antonov: "Aklı başında hiçbir ABD generali Moskova ile nükleer savaş düşünmez"
03 Şubat 2021 - 21:04
MOSKOVA (İHA) - ABD ile Rusya’nın uzatma kararı aldığı New START anlaşması ile ilgili konuşan Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov, “Aklı başında hiçbir ABD generali Moskova ile tam kapsamlı bir nükleer savaş düşünmez” dedi.
ABD ve Rusya arasında yürürlükte olan son nükleer anlaşma özelliğini taşıyan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (New START) 5 yıl süreyle uzatılmasının ardından Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov anlaşmanın detayları hakkında açıklamalarda bulundu.
Anlaşma gereği karşılıklı kontrollerin önceki anlaşma süresinde olduğu gibi süreceğini ifade eden Antonov, karşılıklı diplomatik görüşmeler için adımlar atıldığını hatırlatarak, “Başkanlar arasında ilk temaslar gerçekleşti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken arasında bir temas olmasını bekliyor” dedi.
Antonov, yakın zamanda Ekonomi Bakanları düzeyinde de temasların gerçekleşmesinin planlandığını ifade etti. Anlaşmanın uzatılması konusunda güçlükler yaşandığını söyleyen Antonov, “Anlaşmanın uzatılması ve korunmasıyla birlikte ABD’deki bazı siyasetçilerin bizi sürüklediği uçurumdan uzaklaşacağımıza eminim. Aklı başında hiçbir ABD generali Moskova ile tam kapsamlı bir nükleer savaş düşünmez. Bu düşüncenin sadece sağlıksız düşünen politikacıların kafasında dolaştığına düşünüyorum” dedi.