Psikolog Ceren Yağcıköseoğlu: Psikologa gitmekten korkmayın!..

PSİKOLOG CEREN YAĞCIKÖSEOĞLU: PSİKOLOGA GİTMEKTEN KORKMAYIN!..

Psikolog Ceren Yağcıköseoğlu: Psikologa gitmekten korkmayın!..
21 Kasım 2017 - 18:38

Metropol yaşamının insan zihni üzerinde yarattığı olumsuz etkilere değinen Psikolog Ceren Yağcıköseoğlu "Psikologa gitmekten korkamayın" dedi. 

Modern yaşamın getirdiği fobiler, ailevi- kişisel problemler, tüketim toplumunda artan ekonomik sıkıntılar, sosyal şartların olumsuzluğu, trafik-otopark sorunu, hava ve gürültü kirliği gibi durumların insan psikolojisini olumsuz yönde etkiyen unsurlar olmasıyla birlikte  metropol yaşamının değişmez gerçekleri olarak kabul edildiğinin altını çizen Psikolog Yağcıköseoğlu, toplumun  yaşam kalitesini düşüren ve bireylerin psikolojisini doğrudan etkileyen olumsuzlukları bertaraf etme noktasında uzman yardımı almanın önemine dikkat çekti.  

Uzman yardımı almaktan imtina eden bireylerin kendi kendilerini sözde tedavi etmek adına sağlıklarına zarar verecek  bağımlılıklara yönelebildiğine işaret ederek, bu yönde bir davranışın olumlu sonuçlar vermediği gibi asla bir çözüm olmadığını anlatan Yağcıköseoğlu, şöyle konuştu: "Alkol, madde ve sigara bağımlılıklarının artarak, kişide  öfke yönetimi ile ilgili problemlerin başta olmak üzere duygu durum bozuklukları ve kişilerarası iletişim  sorunlarının  arttığı yapılan çalışmalar ile desteklenmiştir"

Kişilerin yaşadıkları durum ile başa çıkmaları ve bu durumu  yönetmenin  gerekliliğinin önemine vurgu yapan Psikolog Ceren Yağcıköseoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Bu anlamda bireylerin yaşadığı problemler ile başa çıkmak için psikolojik destek aldığı gözlemleniyor. Öyle ki toplumumuzda ‘psikoloğa gitme’ düşüncesine ait ön yargıların azalmaya başlaması önem arz eden bir gelişmedir."  

Ekonomik koşullar, yaş, cinsiyet ,eğitim , kişi ve yakın çevrenin tutumları, psikolojik destek alma tutum ve  davranışı üzerinde  oldukça etkili olduğunu sözlerine ekleyen Psikolog Ceren Yağcıköseoğlu," Psikolojik destek kişinin kendini tanıma ve  zorlandığı durumları yönetmekle birlikte kendi sınırlarını keşfetmek için işlevli bir araçtır" diye konuştu.

Ceren Yağcıköseoğlu KİMDİR? 

Psikolog Ceren Yağcıköseoğlu, 2012 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Yaşar Üniversitesi ve Hiebert  Enstitüsü  Evlilik  ve  Aile Terapistliği Sertifika Programına katılarak, Çift ve Aile Terapisti ünvanını almaya hak kazanmıştır. Psikolog Ceren Yağcıköseoğlu, kendi danışmanlık  merkezinde  çocuk, ergen  ve yetişkinlere psikolojik  danışmanlık vermektedir.