Önce sürüldü sonra dövüldü

Önce sürüldü sonra dövüldü
03 Haziran 2019 - 08:05

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT’ta memur olan Hakan Işık, sosyal medya paylaşımı yüzünden Makine ve Malzeme İkmal Dairesi’ne sürüldü. Çeşitli sağlık sorunları nedeniyle buna itiraz eden Işık, odasına gittiği Daire Başkanı Erdal Kukul tarafından hakarete uğradı ve darp edildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ESHOT Genel Müdürlüğü'nde hareket memuru olarak çalışan 25 yıllık memur Hakan Işık, yerel seçim döneminde sosyal medya hesabında 'Şehitlerimizin kanı baharı getireceklere zehir zıkkım olsun' şeklinde eleştiri yapınca hakkında idari soruşturma başlatıldı. ESHOT'taki görevine son verilen Işık, 31 Mart yerel seçimlerinden 1 ay sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi Makine ve Malzeme İkmal Dairesi Başkanlığı'na bağlı Karşıyaka Soğukkuyu Ambarı'na sürüldü.

YOLDA KALBİ SIKIŞTI
Ambarlar Şube Müdürü N.H. iddiaya göre Işık'a sözlü olarak işçi personel sıkıntısı olduğunu, bu nedenle ikinci kattaki ambara malzeme taşıma, yükleme ve istifleme işlerinin memurlar tarafından yapıldığını söyledi. Işık da memurluğun gerektirdiği tüm görevleri yapacağını ancak kalp, şeker, vertigo ve tansiyon gibi sağlık problemleri olduğu için kendisine söylenen malzeme taşıma, indirme, istifleme gibi işleri yapamayacağını belirtti ve bir dilekçe hazırladı. Dilekçeyi yolda karşılaştığı belediye personeli S.K. ile birlikte Makine ve Malzeme İkmal Dairesi Başkanlığı'na götüren Işık, aniden fenalaştı. S.K. ambulans çağırabileceğini söyledi ancak Işık bir süre dinlendikten sonra yola devam etti. Makine ve Malzeme İkmal Dairesi Başkanı Erdal Kukul'un makamına S.K'nın arkasından giren Işık, ayakta duramadığı için hemen misafir koltuğuna oturdu. Erdal Kukul ise bunun üzerine "Ben izin vermeden oturamazsın. Ayakta bekle. Ben izin verirsem otur" dedi.

YAKA PAÇA ODADAN ATMIŞ
Işık ise belediyenin askeri düzenle yönetilmediğini, üslubunun yanlış olduğunu ve sağlık probleminden dolayı oturmak zorunda kaldığını anlattı. İddiaya göre Erdal Kukul, Işık'ın yakasından tutarak "Kalk lan buradan. Kalk buradan diyorum sana. Git lan, defol. Bir daha da yanıma gelme" diye çıkıştı. S.K. ikiliyi ayırmaya çalışırken, talihsiz memurun yakasından tutan ve vücuduna da vurarak tartaklayan Erdal K, Işık'ı yaka paça odadan attı. Olaydan sonra Işık hakkında ayrıca disiplin soruşturması başlatıldı. Yaklaşık 10 yıl önce mühendis kadrosundan sözleşmeli memur olarak işe başlayan Erdal Kukul'un memur kadrosuna geçtikten sonra kısa zamanda şef ve ardından geçen Şubat ayında daire başkanı yapıldığı kaydedildi.

​'TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'
HAKAN Işık'ın başına gelenlere Bem-Bir- Sen İzmir'den tepki geldi. Sendika yöneticileri destek için adliye önünde açıklama yaptı. Sendikanın İzmir Şube Başkanı Hanefi Ertuğrul Çolak, "Mobbing ve sürgün vakaları yerel seçimlerden sonra giderek arttı. Belediyelerdeki sendika yönetici ve üyelerimiz de yasalar çiğnenerek, amirleri tarafından benzer mobbing ve sürgünlerle karşı karşıya. Tarafsız Türk yargısına güveniyoruz ve sürecin takipçisi olacağız" diye konuştu.

'HAPİS CEZASI GEREKİYOR'
HAKAN Işık, üyesi olduğu Belediye Özel İdare Çalışanları Sendikası (Bem-Bir-Sen) avukatı Murat Turgut Minar aracılığı ile İzmir Adliyesi'ne giderek 'Hakaret', 'Kasten yaralamaya teşebbüs' gerekçesi ile suç duyurusunda bulundu. Avukat Minar, "Fiziksel ve sözlü şiddete uğrayan, bir de hakkında disiplin soruşturması açılan üyemizin kalp rahatsızlığı bu olaylardan sonra şiddetlenmiş, anjiyo olmak zorunda kalmıştır. Bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldırılması, kazağının çekiştirilip, vücut dokunulmazlığının ihlal edilerek vücuduna acı veren, sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan eylemler hapis cezası gerektiren Erdal Kukul bir suçtur" dedi.

METİN BURMALI-Yeni Asır