Kuşadası'nda çevre katliamına devam

Kuşadası'nda çevre katliamına devam
04 Eylül 2019 - 09:56

Aydın’ın turistik ilçesinde önce lağım sularının bırakıldığı deniz, bu kez kimyasal maddelerle kirletildi. Rengi kızıla boyanan denize girmeye korkan turistler başka sahillere giderken, vatandaşlar ’li belediyeye isyan etti

Bir ay önce lağım sularının denize bırakıldığı Aydın'ın Kuşadası ilçesinde, şimdi de kimyasal maddeler denize döküldü. Kimyasal madde nedeniyle deniz suları kızıl renge bürünürken, CHP'li Kuşadası Belediyesi'nin duyarsızlığı karşısında vatandaşlar ve turistler isyan etti.

DAYANILMAZ KOKULAR

Aydın'ın dünyaca ünlü turizm merkezi olan Kuşadası'nda çevre felaketi yaşanmaya devam ediyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca turisti ağırlayan Kuşadası'nda yaklaşık bir ay önce lağım suları denize bırakıldı. Lağım sularının denize bırakılması, vatandaşlar başta olmak üzere yabancı turistleri de ayaklandırdı. Hem canlı hayatının hem de çevre sağlığının tehdit edildiğini kaydeden vatandaşlar, CHP'li Kuşadası Belediyesi'ne isyan etti. Lağım suları nedeniyle bölgede kokudan duramadıklarını ifade eden vatandaşlar, "Lağım sularının denize akıtılmasından dolayı oluşan koku dayanılacak gibi değil. Cesaret edip denize giremedik. Araçlarımızla başka sahillere giderek denize girebiliyoruz" dedi.

İKİNCİ SKANDAL PATLADI

Yaşanan bu çevre katliamının üzerinden henüz bir ay geçmeden yeni bir çevre skandalı daha Kuşadası sahillerinde patlak verdi. Henüz nereden geldiği bilinmeyen bir kimyasal madde, denize bırakıldı. Kimyasal maddeden dolayı denizin rengi kızıla büründü. Yaşanan çevre katliamından dolayı tedirgin olan vatandaşlar, yetkilileri göreve davet etti. Kuşadası sahillerinin adeta kaderine terk edildiğini belirten vatandaşlar ve tatilini Kuşadası'nda geçirenler, "Önce lağım suyu, şimdi kimyasal madde... Bunu yapanlar canlı hayatını, çevre sağlığını ve ülke turizminin geleceğini tehlikeye attıklarını düşünmüyor mu? Bu çevre katliamına dur denilmeli. Bu konuda yetkililer acil harekete geçmeli, kirlilik durdurulmalı ve denizi kirletenlere gerekli yaptırımlar uygulanmalı" diye konuştu.

İHSAN KARATAŞ-Yeni Asır