Kuşadası Belediyesi'ne yolsuzluk soruşturması

Kuşadası Belediyesi'ne yolsuzluk soruşturması
18 Temmuz 2019 - 10:06

İçişleri Bakanlığı, CHP'li Özer Kayalı'nın Kuşadası Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğü 2014-2019 yılları arasında Kuşadası Belediyesi Basın ve Kültür Müdürlüğü ile Park-Bahçe Müdürlüğü, ARYA şirketi, Fen İşleri Müdürlüğü ve İmar İşleri Müdürlüğü'nün yaptığı tüm faaliyetleri inceleme altına aldı. Konuyla ilgili görevlendirilen mülkiye başmüfettişi, dün sabah saatlerinde Kuşadası Belediyesi'ndeki 80 klasörden oluşan dosyalara el koydu.

KONSER VURGUNU

Kayalı döneminde gerçekleştirilen alım-satım ve ihaleler inceleme altına alındı. Soruşturmanın ardından, tüm faaliyetlerin ayrıca hesap uzmanları tarafından da inceleneceği kaydedildi. Yapılan ilk inceleme sonucunda, Basın ve Kültür Müdürlüğü'nün özellikle 14 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirilen konser başta olmak üzere birçok konser ve etkinliğin değerinin çok üzerinde fahiş fiyatlarla gerçekleştirilip belediyenin zarara uğratıldığı, belediyenin borç batağında bulunması ve kasasında para olmamasına rağmen gereksiz olduğu halde fahiş fiyatlarla ve aracılarla bir çok gazeteye ve internet sitesine reklamlar verildiği, bir çok matbaa işinin de basılmadığı halde basılmış gibi gösterildiği ileri sürüldü. Bu arada, incelemede ARYA şirketindeki usulsüzlüklerin de ele alınacağı ve bunun yanında belediyenin tüm müdürlüklerinin soruşturmadan geçirileceği belirtildi. ​

GÜNEL: DETAYLI BİLGİM YOK

Mevcut Başkan Ömer Günel, belediyede inceleme yapıldığını doğruladı. Günel, "Mülkiye müfettişi belediyemize geldi. Bazı dosyaları inceliyor ama içeriği hakkında benim detaylı bir bilgim yok" dedi.

İHSAN KARATAŞ-Yeni Asır