KUŞADASI ALTIN GÜVERCİN MÜZİK YARIŞMASININ SADECE MEYDAN KONSERLERİNE BELEDİYE 1.6 MİLYON LİRA ÖDEMİŞ!

KUŞADASI ALTIN GÜVERCİN MÜZİK YARIŞMASININ SADECE MEYDAN KONSERLERİNE BELEDİYE 1.6 MİLYON LİRA ÖDEMİŞ!
08 Ocak 2020 - 01:15 - Güncelleme: 08 Ocak 2020 - 08:37KUŞADASI ALTIN GÜVERCİN MÜZİK YARIŞMASI YENİDEN DOĞUYOR


Türk Pop Müziği’ne nice değerler kazandıran ve ülkemizin geleneksel tek müzik yarışması olan Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması 5 yıl aradan sonra yeniden canlanıyor.

Yaklaşık çeyrek asırdır süregelen Altın Güvercin’in mimarı Ali Rıza Türker ‘de “güvercinin yeniden doğuşu “ konusunda şunları söylüyor:

“ Yarışmanın 2013 yılı sonrası iptal edilmesi müzik dünyamızda tepkiyle karşılanmıştı. Aynı tepkiyi Kuşadası halkı da gösterdi ancak dönemin Belediye Yönetimi tatminkar bir mazeret göstermeden tek taraflı bir karar almıştı. Şimdi ise seçimler öncesi Kuşadası halkı “Altın Güvercin” e sahip çıktı …”Altın Güvercin Yaşamalıdır” sloganıyla Belediye Başkan adaylarına gerekli baskıyı kurdular. Diğer tarafta  başta besteciler olmak üzere müzik dünyamız ise büyük bir sevinç içinde …Özlenen  heyecanın yeniden yaşatılıyor olması  İstanbul’ da da büyük bir coşku yarattı”.Ön hazırlıklar başlarken yarışmanın bu yılki akışı ve takvimi Nisan ayında belli olacak. Büyük bir olasılıkla Altın Güvercin’in büyük finali en geç Eylül ayında Kuşadası’nda yapılacak ve ulusal bir TV kanalından naklen yayınlanacak.

DÜNDEN BUGÜNE “ALTIN GÜVERCİN”

Yarışmanın dünden bugüne yaşamı hoş bir müzikal yolculuğu içeriyor. Bu güzel ve anlamlı yolculuk 1985 yılının bir Temmuz akşamında Kuşadası’nda başlamıştır. Kuşadası Festivali’nin organizasyon komitesi, Festivalin kapanış yemeğinde gelecek organizasyonları değerlendirirken nitelikli ve geleneksel bir yarışma yaratmanın yalnız Kuşadası’na değil tüm Türkiye’ye yararlı olacağı inancını dile getirmişti.

Kuşadası Belediye Başkanı Engin Berberoğlu, sunucu ve TV program yapımcısı Halit Kıvanç, Organizasyon Komitesi Başkanı Ali Rıza Türker, Sanatçılar Timur Selçuk ve Erol Evgin’in yer aldığı bu sohbette; planlanan müzik yarışmasının “beste ağırlıklı” olması uygun görüldü ve barışın sembolü güvercinden esinlenerek yarışmanın ismi “Altın Güvercin” olarak belirlendi.

1986 yılı başlarında organizasyon sorumlusu Ali Rıza Türker, yoğun araştırmalar ve çalışmalar yaparak hukukçu danışmanlarında katkısıyla “Altın Güvercin Müzik Yarışması”nın bugün 65 maddeye varan örnek şartnamesini hazırladı.

Türkiye’de birçok müzik organizasyonuna da yol gösteren Altın Güvercin Şartnamesi, yarışmaya katılacak amatör ve profesyonel müzisyenlere yarışma koşullarını anlattığı gibi, hakları konusunda da uyarmaktaydı.

Nitelikli şartnamenin önderliğinde ilk Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması 1986 yılında düzenlendi. İlk yılın birinciliğini Fatih Erkoç kazandı.

Yarışmanın belli başlı özellikleri şunlardır.

1-) Altın Güvercin’e başvuran eserler iki aşamalı bir değerlendirmeden geçerler. Ön Eleme ve Final Jürisi puanlamalarından sonra simgesel ve parasal ödüller sahiplerine halkın huzurunda verilir.

2-) Yarışmayı her yıl, üyeleri değişen bir düzenleme kurulu yürütür.

3-) Bir beste yarışması olan Altın Güvercin Müzik Yarışması, amatör ve profesyonel tüm bestecilere açıktır.4-) Yarışmanın büyük finalinde, finalist eserleri her yıl kurulan yarışma büyük orkestrası canlı olarak icra eder. Play-Back kesinlikle yapılmaz. Ve yarışmanın büyük finali ulusal bir TV kanalından naklen yayınlanır.

5-) Demokratik ve şeffaf bir sistem uygulanan yarışmanın her ayrıntısı şartnamede belirtilmiştir.

Kurallarla örülü bir sistem içinde yaşayan Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması, birçok anlamda Türk Pop Müziğine güç kazandırmıştır. Genç yetenekleri kitlelere tanıtmış, yeniden popüler olmak isteyen eski yorumcuları ödüllendirmiş, müziğin sanayi yönüne bir çark getirmiştir.

Yarışmaya bugüne dek 6000 civarında eser gönderilmiştir. Her yıl gönderilen ortalama eser sayısı 200-250 civarındadır.

Altın Güvercin Müzik Yarışmaları, 1986 ve 2013 yılları arasında 21 kez düzenlenmiştir. 1991-1993 tarihleri arasında İstanbul’da “İstanbul Beyaz Güvercin Müzik Yarışması” adıyla yaşatılmıştır.

21 yıldır düzenlenen Güvercin yarışmalarında; Fatih Erkoç, Harun Kolçak ve Aşkın Nur Yengi, Cem Karaca, Asya, Eda ve Metin Özülkü, İzel, Çelik ve Ercan, Bora Ayanoğlu, Suavi, Burak Uçkun, Mert Ekren, Şebnem Özsaran, Tayfun Duygulu, Işın Karaca ve Neslihan Demirtaş gibi popüler isimler büyük ödüle kavuşmuşlardır.  

Bu haber 19 Şubat 2019 tarihinde www.magazinci.com adlı sitede yayımlanıyor... https://www.magazinci.com/icerikler/muzik/kusadasi-altin-guvercin-muzik-yarismasi-yeniden-doguyor_63558.html

Bir şekilde Kuşadalı sandığa gitmemiş ve yeni başkan seçilmemiş! Ömer Günel henüz seçim çalışmalarında! Fakat, Günel seçim çalışmalarında güvercini uçuracağını söylüyor! Fakat, Altın Güvercin Müzik Yarışmasının mimarı Türker, 6 yıl aradan sonra yarışmanın olacağını Ömer Günel'den yani seçimi kazanmasından 12 gün öncesinde duyuruyor!

Bu detyalar bir yana; yarışmanın ertesi günü sponsorlara plaket vermek için kokteyl düzenleniyor... 

"Kuşadası’nın tarihi mekânlarından biri olan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayında Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Altın Güvercin Sanat ve Kültür Vakfı işbirliğinde düzenlenen kokteyle sponsor kurum temsilcileri ile davetliler katıldı. 
Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’na destek sağlayan sponsorlara plaket ve teşekkür belgelerinin verildiği kokteylde, Fantasya Oteli Genel Müdürü Haluk Ildırı, “Biz bir şey yapmadık sizin önderliğinizde 6 yıl aradan sonra kentimizin markası olan Altın Güvercinin tekrar kanatlanmasına destek olduk. Bundan sonra desteklerimiz tam olacak.  Birbirimize destek olarak Kuşadası çok daha iyi yerlere taşıyacağız." dedi. 

Haberde başka sponsorların isimleri yer almıyor... Ya da yok! Fantasya oteli de sanırım yarışma için konaklama sponsoru olmuştur!

Ve geriye Kuşadası Belediyesine bu işin kaça patladığı kalıyor!

İşte Altın Güvercin Müzik yarışmasının sadece meydan konserlerinin Kuşadası Belediyesine maliyeti! 

Final gecesi Edis konserini de ekleseniz; 5 sanatçının her birisine tek tek Kuşadası Belediyesinin 317 bin 530'ar lira ödemiş olduğu ortaya çıkıyor!

Edis'i MEYDAN konserlerinden ayrı turtarsanız; 4 sanatçının her birisine bu defa tek tek Kuşadası Belediyesinin 396 bin 910 lira gibi para ödediği ortaya çıkmış oluyor!

Sizce de biraz ucuza patlalamış mı bu Altın Güvercin Müzik yarışmasının MEYDAN konserleri?

Bakalım 2020 yılında güvercin Kuşadası meydanlarında kaç milyona uçacak?

Altın Güvercin Müzik Yarışması analiz haberlerimiz devam edecek...