KKTC için çözüm Monaco modeli

Doğu Akdeniz’de tansiyon yükselirken Ankara, KKTC’nin uluslararası alanda tanınması için önemli bir adım attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla ‘Kıbrıs İşlerinin Koordinasyonu’ genelgesi yayımlandı. Fransa-Monaco modeli yeniden gündeme geldi.

KKTC için çözüm Monaco modeli
07 Temmuz 2019 - 11:26

Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmeler ve Rum Yönetimi'nin Kıbrıs Adası'nda tek taraflı adımları Ankara'yı bir kez daha harekete geçirdi. “Yavuz” isimli ikinci sondaj gemisini bölgeye gönderen, KKTC'ye lojistik üs için çalışmalara başlayan Türkiye, son olarak Kıbrıs ile ilişkilerin tam uyumlu bir şekilde yürütülmesi için düğmeye bastı. Cumhurbaşkanlığı tarafından dün yayımlanan genelge ile Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğünün oluşturulması kararlaştırıldı.

HER ALANDA KOORDİNASYON
Son dönemde Türkiye'nin en önemli gündem maddelerinden biri de Doğu Akdeniz. Bölgede sadece Rum yönetimi ve Yunanistan ile değil, ABD'den Fransa'ya İtalya'dan İsrail ve Mısır'a kadar oldukça geniş bir ittifaka karşı çıkarlarını korumaya çalışan Türkiye, önemli kararlar almaya devam ediyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmî Gazete'de bir genelge yayımlandı. Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğünün oluşturulmasını öngören genelgeyle KKTC'nin gelişmesi ve kalkınması, Türkiye'den KKTC'ye yapılacak ekonomik, mali, teknik yardımların planlanması ve her türlü konuya ilişkin eş güdümlü çalışılması amaçlanıyor. Genelgeye göre, Koordinatörlüğü Cumhurbaşkanı Yardımcısı ya da görevlendirilecek bir bakan yürütecek. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarca KKTC ile yürütülecek her türlü konuya ilişkin iş ve işlemlerde Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü ile görüş alışverişinde bulunulacak ve gerekli mutabakatın sağlanması durumunda uygulamaya geçilecek.