Kıyak üstüne kıyak

Kıyak üstüne kıyak
17 Temmuz 2019 - 07:31

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe'nin başkentten gelip 2014'te işbaşı yapmasının ardından İzmir'de işadamı Özgür Aktepe tarafından kurulan ve belediyeden yüz milyonlarca liralık iş alan Ankara kökenli Agra Kent Hizmetleri firmasına yapılan bir 'kıyak' daha ortaya çıktı. Şirkete Narlıdere Metrosu inşaatında resmi olarak alt yüklenici olduğu onaylanmadan para ödendiği anlaşıldı.

3 AYDA 7 ÖDEME YAPILMIŞ

Büyükşehir Belediyesi, Agra'nın Narlıdere Metrosu inşaatında alt yüklenicilerden biri olarak görev yapmasını onayladığını 17 Nisan 2019 tarihindeki yazıyla bildirdi. Ancak Yeni Asır'ın ulaştığı ve dün de yayınladığı faturalarda Agra'nın projede yaptığı inşaat işlerine karşılık bu onay yazısından çok daha önce Narlıdere Metrosu'ndaki çalışmaları için hak ediş ücretleri aldığı görüldü. Faturalara göre Agra, Ekim 2018 ve Ocak 2019 arasındaki 3 ayda toplam 7 kez hak ediş ücreti aldı. CHP Ankara İl eski Başkan Yardımcısı Özgür Aktepe, Ankara'dan İzmir'e taşınarak 2015 yılında Agra Kent Hizmetleri Anonim Şirketi'ni kurdu. Şimdiye kadar istinat duvarlarından meydan düzenlemesine, parke taş döşeme işinden bordür döşemeye tüm işlerin verildiği şirket, son olarak istasyon inşaatı konusunda hiç deneyimi olmamasına rağmen, Narlıdere Metrosu istasyonlarının yapımını üstlendi. Ortaya çıkan belgeye göre istasyonların yapımına talip olan şirket, referans olarak ana yükleniciye bugüne kadar yaptığı işlere ilişkin liste sundu. Listedeki işler için de İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Murat Varlıorpak'ı referans gösterdi.

600 MİLYONU GEÇİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden iş alan firmaların alt taşeronluğunu üstlenen ve 4 yıl gibi kısa bir sürede hızlı bir şekilde büyüyen şirket, özellikle İZBETON'dan alt taşeron olarak aldığı milyonlarca liralık işlerle dikkat çekiyor. Şirketin yeni aldığı metro istasyon imalatları ile birlikte Büyükşehir'in ihale ettiği ana yüklenicilerden aldığı iş miktarının 600 milyon lirayı geçtiği öne sürüldü.

ERHAN GÜLENÇ-Yeni Asır