Kereste deyip geçmeyiniz...

Kereste deyip geçmeyiniz...
25 Kasım 2019 - 12:32

 

Doğaya zarar vermeyecek şekilde etkisini yitirmiş orman alanlarından üretilen keresteler kaliteli standartlar çerçevesinde üretilmektedir. Kereste, tomrukların yüksek teknoloji ürünler ile çeşitli işlemlerden geçerek üretilir. Kereste üretiminde; kayın, çam, meşe ve köknar gibi ağaçlar kullanılmaktadır. Bu ağaç türleri dışında Okume ve Sapelli gibi egzotik türde ağaçlar da kullanılır. İnşaat, yapı, dekor ve mobilya alanlarda kullanılabilen kerestelerin ülke ekonomisindeki rolü büyüktür.

Kereste Özellikleri

Birçok kullanım alanı olan kerestelerin çeşitli üretim şekilleri vardır. Kenarlı ve kenarsız özelliklerde üretilen keresteler, çeşitli aşamalardan sonra ölçülüp uygun hale getirilmektedir. 50 mm ve 100 mm arasında kalınlığa sahip olan keresteler, 100 mm ve üzerinde genişliğe sahiptir. Keresteler, İki bin mm ve üzeri boylarda üretilmektedir. Yüzde 8 ve 12 nem arasında fırın kurusu uygulan kerestelere hava kurusu ise yüzde 25 ve 30 arası nem uygulanır.

Kereste Kullanım Alanları

Ağaçlardan üretilen kerestelerin kullanıldığı birçok yer mevcuttur. Mobilyalarda sıklıkla kullanılan yapı malzemesi, teknelerin üretiminde ve marangozluk alanlarında kullanılmaktadır. Müzik ve spor aletlerinde kullanılan kereste, pencere ve kapı yapımında da kullanılır. https://salkimorman.com.tr/kereste.htm sayfası nitelikli kerestelerin adresi konumundadır.