Karşıyaka belediyesinin Kent A.Ş.'de 200 işçiyi işten atacak iddiası!

Karşıyaka belediyesinin Kent A.Ş.'de 200 işçiyi işten atacak iddiası!
13 Haziran 2019 - 23:24Karşıyaka Belediyesi Kent A.Ş.'de istihdam fazlası olduğu sebep gösterilerek şoför olarak çalışan Kemal Baday ve boyacı Murat Özdem'in iş akitleri fesih edilerek işten çıkarıldıkları, personel müdürlüğü tarafından kendilerine sözlü olarak tebliğ edildiği bildirldi.

Şöfor Kemal Baday’ın 15 yıl, Murat Özdem'in 5 yıllık Kent A.Ş. çalışanı olduğu belirtildi. Baday ve Özdem'in istihdam fazlası gerekçesi ile işten atıldıkları belirtilirken; bir yandan da Kent A.Ş.'de işe alımların devam ettiği bildirildi!

İki çalışanın da evli ve iki çocuklu olduğu bu ortamda işsiz kalmanın zorlukları sebebiyle yöneticilerle görüşme talepleri sonuç vermemiş ve işten atılanların Kent A.Ş.'de beklemeye devam ettikleri bilgisine ulaşılmıştır.

Baday ve Özdem'in başına gelenler çalışanlar üzerinde "işten atılma korkusu"nun yaşanmasına neden olurken; Kent A.Ş.'de işten atılacak olanlar için büyük bir liste hazırlandığı iddia edildi! 

Çalışanlar arasında konuşulan iddialara göre; listenin 150-200 kişiyi kapsayacağı, Baday ve Özdem'in işten atılmalarına neden olan "istihdam fazlası" gerekçesinin diğer işten atılacak olan işçilere de gösterileceği, bir iki gün aralıklarla 2'şerli gruplar halinde işten çıkarmaların devam edeceği belirtiliyor. 

Öte yandan çalışanlar, Kent A.Ş.'de işten çıkarmalara önceki başkanın bıraktığı borçları gerekçe gösteriyorlar.

Başkan Cemil Tugay'ın borçlar yüzünden zor günler geçirdiği belirtilirken, İzmir Büyükşehir'den de kamulaştırma adı altında para desteğinin henüz gelmediği çalışanlar arasında konuşuluyor.