İzmir restleşmesi

İzmir restleşmesi
18 Ocak 2019 - 11:01


CHP'de İzmir adayının açıklanacağı gün Genel Başkan'a 'ben de adayım' resti çeken Aziz Kocaoğlu, partiyi resmen böldü. PM üyelerinin Kocaoğlu'ndan yana aldığı tavra rağmen Kılıçdaroğlu'nun Tunç Soyer'den vazgeçmediği, yarıştan çekilmeyen Tuncay Özkan'ın da genel başkanlık çalışmasına başlayacağı iddia ediliyor

CHP'de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun Tunç Soyer ismine karşı Genel Başkana yaptığı adaylık restinin ardından büyük bir gerginlik yaşanıyor. Hem CHP Genel Merkezi hem de İzmir örgütü, birkaç parçaya bölünmüş durumda. Yeni Asır'ın CHP kulislerinden aldığı bilgiye göre Kılıçdaroğlu, Kocaoğlu'nun "Tunç Soyer'i aday yaparsanız bağımsız aday olurum ya da başka bir partiden seçime girerim" imasıyla yaptığı restin ardından birçok Parti Meclisi üyesiyle görüştü. CHP liderinin görüştüğü PM üyelerinin önemli bölümünün "Kemal Bey, Aziz Başkan adayım diyorsa gözardı edemeyiz. Önümüzdeki PM toplantısına onun ismiyle gelin" dediği belirtildi. Kılıçdaroğlu'nun ise Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'den vazgeçmediği iddia edildi.

GENEL MERKEZ MAYIN TARLASI

Öte yandan partinin karışması üzerine Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan'ın da yeniden harekete geçtiği ve "Eğer İzmir'e beni aday yapmazsanız, 31 Mart'tan sonra Genel Başkanlığa adaylığımı açıklarım dediği öne sürüldü. Bu tablo, adaylık sürecinde partide nasıl bir iç savaş yaşandığını bir kez daha ortaya koydu. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na süreci iyi yönetemediği eleştirileri sıkça dile getiriliyor. Bu arada Kocaoğlu ve Soyer merkezli kriz, Büyükşehir adaylığını gönlünden geçiren Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Milletvekilleri Kamil Okyay Sındır ve Murat Bakan, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ile son anda ismi konuşulmaya başlayan Figen Baz gibi isimleri yeniden gündeme getirdi. Kulislerde Kılıçdaroğlu'nun Soyer ısrarını sürdüreceği ancak baskıların artması durumunda sürpriz 3. bir ismi gündeme getirebileceği iddia edildi.

"AZİZ BAŞKAN GÖZARDI EDİLEMEZ AMA..."

Süreci Yeni Asır'a değerlendiren bir PM üyesi, "Kemal Bey'in bu kaosun hesabını vermesi gerekir. Kılıçdaroğlu, neyin peşinde, ne planlıyor bilmiyoruz ancak, Kocaoğlu o planını elinde patlattı. Bu saatten sonra bize göre yumuşak bir geçiş yapması şart. Kemal Bey, Kocaoğlu'nun talebini gözardı edemez. Bu yüzden Kocaoğlu ile devam etmesi kaçınılmaz gibi görünüyor ama bir başka isim konusunda ise anketlerde çıkan Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ve iş kadını Figen Baz isimleri gündeme gelebilir. Diğer bir formül de Erdal Aksünger, Kemal Karataş, Haluk Koç ve partinin ağır abilerinden İlhan Kesici gibi isimler de potaya girebilir" dedi.

KOCAOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Aziz Kocaoğlu, Gazimir ilçesi Aktepe-Emrez Mahalleleri'ndeki Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi tanıtım toplantısında adaylık kararını değerlendirdi. Kocaoğlu, "Tekrar aday adayı olmaya kararı verdim. Müracaatımı yaptım. Bütün aday adayı arkadaşlara başarılar diliyorum" dedi.

'SÜRECE ZARAR VERİLİYOR'

Yeni Asır'a açıklamalarda bulunan Tunç Soyer, "Aziz Kocaoğlu'nun bu çıkışı ile partiye ve seçim sürecine zarar verildiğini, CHP Genel Merkezi'nin bu kararı geç açıklaması nedeniyle İzmir'de geç kalındığını ve bunun da etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum" dedi.

İZMİRLİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Aziz Kocaoğlu'nun çıkışının ardından İzmirliler sosyal medyada CHP'de yaşanan kaosa isyan etti. Kocaoğlu'nun 'Tekrar adayım' demesi üzerine İzmir'in tanınmış simalarından Sancar Maruflu ve birçok sosyal medya kullanıcısı kentten çıkacak bağımsız bir adayı desteklemek için hareket geçtikleri yönünde paylaşımlarda bulundu.


FATİH ŞENDİL-Yeni Asır