İzmir kokuyor Soyer bakıyor

İzmir kokuyor Soyer bakıyor
29 Mayıs 2019 - 11:01

Seçim öncesi İzmir’in koku sorununu çözeceğini belirten Başkan Soyer’in bu söylemi lafta kaldı. İzmir’in derelerinde kötü koku başlarken, Başkan Soyer’in en büyük icraatı Şato’ya taşınmak oldu.

8 Nisan'da mazbatasını alıp başkanlık koltuğuna oturan CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in seçim öncesi vadettiği sözler lafta kaldı. Geride kalan 52 günlük süreçte kentin kronik sorunlarını çözmekten uzak bir tavır sergileyen Başkan Soyer adeta kangrene dönüşmüş sorunların kalıcı çözümlerine odaklanmak, kafa yormak yerine kentin cadde ve sokaklarında sık sık bisikletle boy göstermeyi tercih etti. Soyerlerin ilk icraatları ise tartışma yarattı. Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde 175 kez yurt dışına çıktığı için o süreçte sık sık eleştiri konusu olan Tunç Soyer, Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturur oturmaz soluğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde aldı. Henüz 28 günlükken eşi Neptün Soyer ile birlikte Mağusa'da Gastronomi festivaline katılan Soyerler, Kıbrıs dönüşü aldıkları şok kararla yeni bir tartışmanın da fitilini ateşledi. Soyer çifti Seferihisar'daki evlerini Kocaoğlu döneminde Başkanlık Konuk Evi'ne dönüştürülen eski Şato Restorana taşıma kararı alması partili, partisiz kentte yaşayan siyaset yapan bir çok kesimin tepki göstermesine neden oldu. Tartışmalı taşınma kararı kent gündemine bomba gibi düşerken İzmir Körfezi geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da S.O.S vermeye başladı.

HAVA ISINDI BÖYLE OLDU
Bir yandan Üçkuyular'da Hava Eğitim Komutanlığı önünden denize kanalizasyon deşarjı sürerken havaların ısınmaya başlaması ile birlikte geçtiğimiz yıl İzmir'in üzerine kabus gibi çöken pis koku da kendisini yavaş yavaş hissettirmeye başladı. Başta Meles ve Arap Deresi ile Manda Çayı'ndan etrafa yayılan pis kokular, İzmirlilere burun tıkattırdı. Belediye kaynaklarının boşa harcanmaması için kalıcı çözüm üretmek yerine her yıl olduğu gibi bu yıl da iş makinalarını dere yataklarına sokan İZSU kamyonlara doldurduğu balçık çamurları başka yerlere taşımayı tercih etti. Yaşananlara isyan eden İzmirliler her yıl aynı görüntülerle karşı karşıya kalıyor olmaktan rahat- sız olduklarını ifade etti.

DENİZİN HALİ KORKUTTU
Dere yataklarında bunlar yaşanırken İzmir Körfezi de alarm vermeye başladı. Pasaportta, Konak Pier Alışveriş Merkezi'nin hemen yanında deniz yüzeyine çıkan planktonlar vatandaşları korkuttu. Geçen senelerde alg ve deniz marulu ve plankton patlamalarının yaşandığı Körfez, sıcaklıkların yükselmesiyle birlikte tekrar alarm vermeye başladı. Tabakanın plankton patlaması olduğunu açıklayan uzmanlar, "Bu planktonlar zehirsiz, fakat kirlilik devam eder ve zehirli planktonlar ortaya çıkarsa körfezdeki diğer canlı yaşamı da tehlikeye girer" dedi. "Körfez'de 3 yıla kadar yüzülebilecek" vaadinde bulunan Başkan Soyer'in taşınma işlerini bırakıp kentin sorunlarıyla ne zaman ilgileneceği ise son zamanların ene çok konuşulan konusu oldu.

İZMİRLİNİN KÂBUSU OLDU
Geçtiğimiz yıl belediye başkanlığı görevini yürüten Aziz Kocaoğlu ısrarla körfezin kokmadığını iddia ederken CHP'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterilen Tunç Soyer ise İzmir'deki koku sorununu gidermek için gerekli yatırımları yapma sözü vermişti. Soyer'in kirliliğin ve pis kokunun giderilmesine ilişkin ne zaman somut adımlar atacağı ise merak konusu oldu.

GÜLDÜREN CAPS'LER
Soyer çiftinin tarihi Şato Restoran binasında oturma kararına sosyal medyadan tepkiler devam ediyor. Bir vatandaş, "Soyer, İzmirlilerin ortak malına çökmüş. Müstehak size kardeşim" yorumunu yaptı. Tepki mesajlarının yanı sıra esprili 'Soyer capsleri' de paylaşılıyor. Tunç Soyer'in bisikletle bir şatodan çıkarken tasvir edilen capsi ise en çok ilgi gören paylaşımlardan biri oldu. Fatih Örs'ün, "En sevdiğiniz yemek?", Tunç Soyer: Şato'biryan, yorumu da güldürdü.

Egeli Sabah