İzmir'de seçime Kocaoğlu gölgesi

İzmir'de seçime Kocaoğlu gölgesi
07 Ocak 2018 - 14:04

CHP İzmir örgütü, Celal Atik Spor Salonu'ndaki il başkanlığı seçimine kilitlendi. 5 adayın olduğu kongrede yarışın Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Deniz Yücel ile Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü arasında kıran kırana geçmesi bekleniyor. Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu Yücel'e destek verirken, CHP İzmir Millevtekilleri Tuncay Özkan ve Tacettin Bayır, Gümrükçü'yü destekliyor.

CHP İzmir'de, Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü, İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Deniz Yücel, İl eski Başkanı Kemal Karataş ve Parti Meclisi eski Üyesi Hüseyin Saygılı, İl Başkan Yardımcısı Aytül Tokgözlü, parti üyesi Hasan Nebi ve Canan Tapkan adaylığını açıkladı. Daha sonra Karataş, Gümrükçü lehine adaylıktan çekildi. Saygılı da adaylıktan çekildiğini açıkladı. CHP'de 654 delegenin oy kullanacağı bugünkü il kongresi öncesi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 7 olan aday sayısının teke indirilmesini istedi. Ancak bu gerçekleştirilemedi.
Gergin geçecek kongrenin, Gümrükçü ile Yücel arasında kıran kırana bir yarışa sahne olması bekleniyor.

TOPLANTI YAPTILAR

İl kongresi öncesinde uzlaşı adayı arayışı adı altında ilçe başkanları ve milletvekilleriyle toplantılar yapan Başkan Kocaoğlu, daha sonra Yücel'i aday olarak ortaya çıkardı. Kocaoğlu'nun dayatması büyük tepki çekti. CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, "Trajikomik bir süreç bu. Asla kabul edilebilir değil. Örgüt şu an bir rahatsızlık içinde. Bu yöntem dayatmacılıktır" dedi. Milletvekili Tacettin Bayır da Kocaoğlu'yla ilgili "Senin artık İzmir'i siyaseten dizayn etmenden sıkıldık" dedi ve Gümrükçü'ye destek verdiğini açıkladı.

Yeni Asır