İzmir'de Kiraz'a çöp kazığı

İzmir'de Kiraz'a çöp kazığı
12 Haziran 2019 - 15:06

Ödemiş, Beydağ gibi ilçelerin çöplerini iki yıldır kendi sınırları içinde depolamak zorunda kalan Kiraz’a, Büyükşehir Meclisi'nden bir kötü haber daha: Yeni tesis yapılana kadar döküme devam

Yeni Katı atık bertaraf tesisi kurulamadığı için 2 yılı aşkın bir süredir Ödemiş ve Beydağ gibi ilçelerin çöplerini kendi sınırları içinde depolamak zorunda kalan Kiraz'a İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nden kötü haber geldi. Meclis, çevre belediyelerin çöplerini Kiraz'da depolamaya devam etme kararı aldı. Yamanlar'daki katı atık bertaraf tesisini 10 yılı aşkın bir süredir kuramayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ödemiş ve Beydağ'ın evsel atıklarını 2017 yılında aldığı meclis kararı ile Kiraz Belediyesi'ne ait çöp depolama alanına dökmeye başladı. Özellikle yaz aylarında çöplükten etrafa yayılan pis koku, havaların ısınmasıyla birlikte dış mahallelerde yaşayan vatandaşların kabusu haline dönüştü. Çöpten sızan pis su da yeraltı su kaynaklarını tehdit etmeye başladı.

SABIR İSTEDİ
O süreçte Başkan Aziz Kocaoğlu, durumun Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar'a durumun geçici olduğunu belirtip 1 yıl sonra çöplerin Beydağ'a dökülmeye başlanacağı konusunda söz verdi. 2018 yılına gelindiğinde verilen sözler tutulmadı. Büyükşehir Meclisi, çöplerin 14 ay süreyle daha Kiraz Belediyesi'ne ait katı atık depolama alanına dökülmesi yönünde karar aldı. Kiraz'ın AK Partili Belediye Başkanı Saliha Özçınar, o dönem yaptığı açıklamada, "Yola hendek kurar o çöpü Kiraz'a döktürtmem" dedi. Özçınar, Başkan Kocaoğlu'ndan sözünü tutmasını istediyse de değişen bir şey olmadı. Bu arada Büyükşehir çöp sularının yeraltı su kaynaklarını kirletmemesi için bölgeye atık su toplama havuzu inşa etmek için 31 Mart yerel seçimlerine kısa bir süre kala ihaleye çıktı. Herkes 2019 yılı Temmuz ayından itibaren artık Kiraz ilçe sınırları içindeki döküm sahasına Ödemiş ve Beydağ gibi ilçelerin çöpü dökülmeyecek diye beklerken önceki gün Tunç Soyer Başkanlığında yapılan Büyükşehir Meclisi'nden ilçe sakinlerini şok edecek bir karar çıktı.

ÖZÇINAR'DAN TEPKİ
Başkan Soyer, "2020 yılında Ödemiş'teki çöp tesisini hizmete açacağız. O vakit Kiraz'ın yaşadığı sorun da tam tersine dönmüş olacak. O nedenle biraz daha sabır rica ediyorum" diye konuştu. Egeli SABAH'a konuşan Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, alınan meclis kararı tanımadıklarını ifade etti. Özçınar; "Büyükşehir'in ilçe belediyelerine ait çöpleri Kiraz Çöp Depolama alanına bir yıl daha dökmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz. Kaymakam Bey ile depolama alanını kapatıp o alana çöp döktürtmeyeceğiz" dedi. O alanın Büyükşehir Belediyesi'ne ya da Kiraz Belediyesi'ne ait bir alan olmadığını belirten Özçınar, "Sahibi olmadıkları bir alan hakkında Büyükşehir meclisi olarak karar almaları da çok tuhaf. İmar planlarına o alanı çöp döküm alanı olarak işaretlemiş olabilirler. Fakat mülkiyeti onlarda değilse bu işi yapamazlar. Bizim bu konuda tavrımız açık ve net. Kiraz halkının sağlığı ve Kiraz benim için İzmir'in çöpünden çok daha önemli. Oraya götürüp döktükleri çöpleri gelsinler incelesinler. Kesinlikle oldu - bittiye izin vermeyeceğiz" dedi.

Egeli Sabah