İzmir'de ders zili güneşe göre çalacak

İzmir'de ders zili güneşe göre çalacak
15 Eylül 2017 - 08:49

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmasının engellenmesi yönünde 81 ile gönderdiği genelgeyle ilgili konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, "Okul saatlerini, ilçelerdeki güneşin doğuş ve batış saatlerine göre kaymakamlar belirleyecek" dedi.

GÜNEŞ FORMÜLÜ

Yeni genelgeyle, okula gidiş saatleri güneşin doğuşuna göre ayarlanacak.
Örneğin, Eylül ayında 07.30'da ilk derse giren öğrenciler Aralık ayında 8 ya da 8 buçukta derse başlayacak.
Çocuklar karanlıkta uyanmak zorunda kalmayacak.
Yahşi, her ilçede farklı saat uygulaması olacağını, İzmir'in coğrafi özellikleri dikkate alınarak ders saatlerinin ayarlanacağını belirtti. Yahşi, İzmir'in yüzde 70 oranında tekli eğitime geçtiğini hatırlatarak bu sistemlerin genellikle sabahçı-öğlenci şeklinde ikili eğitim uygulayan okullarda olacağını söyledi. Yahşi ders saatlerine kaymakamların karar vereceğini belirterek, "Ders zili kimi ilçede 8, kimi ilçede 8 buçukta çalacak" dedi

İSTANBUL KARARI

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada ise, "Anaokulu, ilkokul ve ortaokullarda eğitim ve öğretimin en erken 08.00'da başlaması kararı alındı" denildi.

190 MİLYON ÜCRETSİZ DERS KİTABI DAĞITILACAK

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2017- 2018 eğitim-öğretim yılında, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için 600 çeşit olmak üzere, toplamda 190 milyon ücretsiz ders kitabı dağıtılacağını açıkladı.
MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürü Salih Ayhan, basılan kitapların ihale bedelinin 445 milyon lira olduğunu dile getirerek, "600 çeşit kitap ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimize sunuldu. Bakanlığımızca alınan kitaplar, 81 ilde oluşturulan 420 dağıtım noktasına yükleniciler tarafından teslim edildi.
Kitaplar poşetlenerek öğrencilerimizin sırasında hazır halde bekletilecek" dedi. Ayhan, "Müfredat değişikliğinden dolayı bu yıl ilk kez 1, 5. ve 9. sınıflarda kullanılacak hemen hemen tüm ders kitapları kuşe kağıda basıldı. Bu da öğrencilerin ilgisini çekecektir" diye konuştu.

TANSU EDİP GÖKBUDAK/Yeni Asır