İşten çıkarılan işçilerden tepki

İşten çıkarılan işçilerden tepki
19 Nisan 2019 - 11:39

CHP’li Çiğli Belediyesi’ne bağlı şirkete seçim öncesi alınan 110 işçiden 10’u işten atıldı. Bir araya gelen çalışanlar, “Evimize ekmek götürmeye çalışıyoruz. Verdiğiniz sözleri tutun” dedi

İzmir'de, CHP'li eski ve yeni başkanların kaosu devam ediyor. Menemen'de CHP'li başkanların rant kavgasından sonra bu kez de Çiğli'de eski başkanın işe aldığı on personel, yeni başkan Utku Gümrükçü tarafından işlerine son verildi. Çiğli Belediyesi'ne bağlı şirkete seçim öncesi alınan 110 işçiden 10'unun görevlerine son verilmesi üzerine bir araya gelen çalışanlar, sorunlarının çözülmesini istedi. Gözyaşlarını tutamayan işçiler, "Çocuğumuza, evimize ekmek götürmeye çalışıyoruz. Ekmeğimizle oynamayın" dedi. İşçileri dinleyen Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koçer, kimseyi mağdur etmeden sorunu halledeceklerinin sözünü verdi.

EYLEM YAPACAKLAR

Çiğli Belediyesi'ne bağlı Çiğli Gıda A.Ş.'ye seçimden önce mart ayında 110 işçi alındı. Yaklaşık 4 yıl önce kurulan şirketin işçi sayısı 92'den 202'e yükseldi. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi'nde Çiğli Belediye Başkanlığı'na CHP'li Utku Gümrükçü'nün seçilmesinin ardından seçim öncesi işe alınan 10 kişinin şirketteki görevlerine son verildi. Diğer 100 kişinin de çıkarılacağı söylentileri üzerine işçiler Demokrasi Parkı'nda bir araya geldi. Eylem hazırlığında olan işçileri Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koçer, ziyaret etti. Park içindeki restoranda işçilerin çözüm önerilerini dinleyen Koçer, hatanın daha önceki yönetimde olduğunu belirtti, işçilerin mağdur edilmeyeceğini söyledi. Çiğli Gıda A.Ş.'de çalışan işçilerden Veli Atalay, Koçer'in şirkete bağlı tesislerin zarar ettiğine yönelik sözlerine, "Madem zarar ediyor neden bu tesisler açılıyor? Neden işe alındık? Biz de çocuğumuza, evimize ekmek götürmeye çalışıyoruz. Bize verilen sözler var. Biz bedavaya da çalışırız ama sokaktaki hapçı esrarcı olmayacağız" diye konuştu. Toplantı sırasında bazı kadın işçilerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Bazı işçiler de ücret almadan birkaç ay çalışabileceklerini belirtirken, kimi ise bu öneriye karşı çıktı. İşçilerin çözüm önerilerini dinleyen Koçer'in sorunun en kısa zamanda çözüleceği ve kimsenin mağdur edilmeyeceği sözleri üzerine toplantı sona erdi.

Egeli Sabah