İsraf etme insaf et!

İsraf etme insaf et!
05 Temmuz 2019 - 10:10 - Güncelleme: 05 Temmuz 2019 - 10:23

Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, Ak partili eski başkan Adnan Yaşar Görmez'in yaptırdığı yeni belediye binasını beğenmedi. Mevcut belediye binasını da kullanmak istemeyen Uygur, başka bir bina yaptırmak için dün mimarlarla buluştu

Seçimin ardından hep skandallarıyla gündeme gelen Torbalı'nın CHP'li Belediye Başkanı İsmail Uygur, yeni bir skandala imza attı. Torbalı Belediyesi'nin 170 milyon lira borcu olduğunu iddia edip bir önceki yönetimi eleştiren Uygur'un, yapımı tamamlanmak üzere olan yeni belediye binasını beğenmeyerek başka bir bina yapmaya kalkması "bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu" dedirtti.

YARIŞMA DÜZENLİYOR

14 milyon 860 bin TL ihale bedeli ile 2016 yılında yapımına başlanan ve kaba inşaatı bitirilen yeni Torbalı Belediye Binası'nın inşaatı bitmek üzereyken CHP'li Uygur, mevcut belediyenin sol tarafında yer alan otopark alanında başka bir bina için düğmeye bastı. Kaba inşaatı biten ve ödenek yetersizliğinden 6 aydır çalışmaların durduğu yeni binaya kaynak sıkıntısı çekilirken CHP'li Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, sıfırdan yaptıracağı yeni belediye binası için dün mimarlarla buluştu. Başkan Uygur, İzmir Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Alparslan ve Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Deniz Tokgöz'le toplantı gerçekleştirdi.
Torbalı Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Çiçek Gültekin Elber'in de bulunduğu toplantı sonrasında ulusal etaplı proje yarışması düzenlenmesine karar verildi."BORÇ VAR" İSYANI

Göreve gelir gelmez bir önceki Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez'i karalama ve yıpratma politikası uygulayan İsmail Uygur, belediyenin 170 milyon TL'lik borcunu afiş yaptırarak belediye binasına asmıştı.
Borcu bahane ederek hizmet yapmakta zorlanacağını söyleyen Uygur'un 14 milyon TL'ye mal edilen yeni belediye hizmet binasını atıl duruma terk etmesi "büyük israf" olarak nitelendirildi. Yeni bina kararına büyük tepki gösteren AK Partili Belediye Meclis üyelerinin bu durumu ilk meclis toplantısında gündeme getirecekleri öğrenildi.

O İSTEMEDİ AMA BU BİNA SON TEKNOLOJİ

CHP'li Uygur'un beğenmediği yeni belediye binası son teknolojiye uygun olarak inşa edildi. İzmir'in en büyük ve en modern yapılarından biri olarak inşa edilen Torbalı Belediyesi Hizmet Binası, 12 bin 500 metrekarelik kapalı alana sahip ve bodrum, zemin dahil 5 kattan oluşuyor. Projeye göre; binanın zemin katında 470 metrekarelik alan üzerinde İmar Müdürlüğü, Yapı Kontrol Müdürlüğü, Yazı İşleri, evrak kayıt, vezne, merkezi santral, sosyal yardımlaşma gibi birimler yer alacak. Belediyeye gelen vatandaşlar için de aynı katta sosyal amaçlı bir iç bahçe projede yer alıyor.
Birinci katta mali hizmetler, destek hizmetleri, ihale birimi, gelir şefliği, basın-yayın, temizlik işleri, park bahçeler, fen işleri, strateji gibi birimler ile bayan mescidi projelendirildi.
İkinci kat ise 350 metrekarelik alan üzerinde çok amaçlı salon, 84 kişilik oturum bölümü, bilgi işlem, hukuk, insan kaynakları, emlak istimlak, kültür ve sosyal işler, yazı işleri birimleri ile nikah ve encümen toplantı salonlarına ayrıldı. Üçüncü katta ise özel kalem, başkan yardımcıları, danışmanlar, başkanlık makamı, bekleme salonu ile sosyal amaçlı alanlar oluşturuldu.
Belediye hizmet binasının bodrum katında ise otopark, 580 metrekarelik arşiv, sığınak ile teknik birimler yer alıyor.GÖRMEZ'İN YAPTIKLARINI GÖRMEZDEN GELİYOR!

Bir önceki yönetime karşı "intikam ve iz silme" politikası izleyen Uygur, göreve gelir gelmez Adnan Yaşar Görmez döneminde birim amirlerinin ve müdürlerin yerlerini değiştirerek köy hizmet binalarında pasif görevlere getirdi.
Bununla da yetinmeyen Uygur, Görmez'in Göztepe Spor Kulübü'ne altyapı tesisi kurmak üzere tahsis ettiği arsanın sözleşmesini iptal etti. Ayrıca Adnan Yaşar Görmez'in Alpkent Mahallesi'ne kurduğu pazarı iptal edip başka yere taşıdı. AK Partili Belediye'nin hiçbir hizmetine tahammül edemeyen Uygur'un bu "keyfi" uygulamaları tepki çekti.

HÜSEYİN KILIÇ-Yeni Asır