İmamoğlu'nun haberi var mı? CHP'nin kazandığı davaya CHP'li İBB'den iptal istemi!

İmamoğlu'nun haberi var mı? CHP'nin kazandığı davaya CHP'li İBB'den iptal istemi!
08 Eylül 2019 - 22:02

Sözcü Gazetesi’ne de haber konusu olan, AKP’li İBB’ne karşı kazanılan İdare Mahkemesi’nin yeşil alanı koruma kararına bu kez, Ekrem İmamoğlu Başkanlığındaki İBB avukatı itiraz etti. Maltepeliler, İmamoğlu’na tepkili: “Ekrem Bey ne yapmaya çalışıyor, bu itirazdan haberi yok mu?”

ATA AKDOĞAN - YENİ SOLUK

İstanbul/Maltepe Başıbüyük Mahallesi 8985 ada 6 parselde bulunan yürüyüş yolları, seyir terasları, kameriye ve İBB tarafından yapılmış sosyal tesisleri ile AK Parti ve CHP’li belediyeciler arasında mahkemelik olan 63 dönümlük yeşil alan, şimdi ve CHP’li ve CHP’liler arasında dava konusu oldu.

AKP’li Başkan Topbaş Onayladı

Kent merkezlerinde ender bulunan ve ‘Park-Rekreasyon’ özelliği taşıyan alana 2012 yılında ‘Sosyal Kültürel Tesis’ işlevi de eklenerek, ‘Maltepe Başıbüyük Park Düzenleme Avan Projesi’ hazırlandı. Buna göre yetersiz bulunan 0.03 olan yapılanma koşulları, 0.05’e çıkarıldı. Bu plan değişikliği de AK Partili İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından 17 Mart 2017’de onaylandı. İBB, değişik ruhsatlar düzenleyerek plan değişikliği doğrultusunda imalata başladı.

https://yenisoluk.com/uploads/2019/09/maltepe başıbüyük

CHP’li Başkan Vekili İtiraz Etti

İBB’nin plan değişikliği sonucu başladığı çalışmaların yeşil alanı daraltacağı, mevcut yapıya eklenecek olan tesislerin kamu yararı taşımayacağını ileri süren dönemin Maltepe Belediyesi Meclis Üyesi ve Başkan Vekili Hasan Gökkaya, yürütmeyi durdurma davası açtı. Hasan Gökkaya, kent merkezlerinde ender bulunan park ve yeşil alanların kamu yararına korunması gerektiğini savundu.

https://yenisoluk.com/uploads/2019/09/maltepe başıbüyük 2

Karar: “Telafisi Güç Zararlar Doğar”

Dava dosyasını inceleyen İstanbul 12. İdare Mahkemesi gerekçeleri açıklayarak, hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden, 2577 sayılı Kanunun 27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın 27 Haziran 2019 tarihinde oy birliği ile yürütmenin durdurulması kararını verdi. Dosyaya ilişkin bilirkişi raporunda, söz konusu alanın konum olarak önemli bir manzara noktası olduğu, mevcut haliyle açık yeşil alan olarak düzenlendiğine yer verilirken, rekreasyon ağırlıklı gelişme gösteren bir açık alanın daha çok yapılaşmaya açılacak şekilde plan değişikliği yapılmasının plan yapım, yöntem ve tekniklerine uygun olmadığı vurgulandı.

https://yenisoluk.com/uploads/2019/09/maltepe dava açan avukat

CHP’nin Kazandığı Davaya CHP’li İBB’den İptal İstemi

AKP’li İBB tarafından başlatılan çalışmalar CHP’li Hasan Gökkaya’nın açtığı dava sonucu durdurulurken, bu kez de Ekrem İmamoğlu’nun avukatları devreye girdi. İmamoğlu Başkanlığındaki İBB avukatlarından Şerife Karakelleoğlu, ‘Yürütmeyi Durdurmanın İptali’ davası açtı. Buna göre, Ekrem İmamoğlu Başkanlığında bulunan İBB adına, AKP’li idareye karşı kazanılan ‘Yürütmenin Durdurulmasının İptalini’ istedi.

https://yenisoluk.com/uploads/2019/09/maltepe yürütmeyi durdurma kararı

Ekrem Bey, bu itirazdan haberiniz yok mu?

İBB’nin çiçeği burnunda Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ilk icraatları arasına giren söz konusu dava, başta Başıbüyük Mahallesi sakinleri olmak üzere Maltepelilerin tepkisini çekti. “Dışarda ormanlarımız, içerde park ve yeşil alanlarımız yok ediliyor. Bu itirazın kabulü halinde Ekrem Bey, AKP’li İBB’nin yapamadığı yeşil alan talanını gerçekleştirecek. Halkın ve özellikle çocuklarımızın ve çevre adına geleceğimizin en büyük ihtiyaçlarından olan yeşil alana dokunulmasına karşıyız. Ne yapmak istiyorsunuz Ekrem Bey, bu itirazdan haberiniz yok mu” diyerek tepkilerini dile getirdiler.