Gaziemir Belediyesi'nde eylem

Gaziemir Belediyesi'nde eylem
16 Ağustos 2019 - 08:47

Gaziemir Belediyesi'nde örgütlü olan Belediye-İş Sendikası İzmir 4 No'lu Şube üyesi işçiler, kendilerine CHP'li Başkan Halil Arda tarafından sendika değiştirmeleri konusunda baskı uygulandığını iddia ederek eylem yaptı.

Gaziemir Belediyesi'nde örgütlü olan Belediye-İş Sendikası İzmir 4 No'lu Şube üyesi işçiler, kendilerine CHP'li Başkan Halil Arda tarafından sendika değiştirmeleri konusunda baskı uygulandığını iddia ederek eylem yaptı. Arda'nın makam şoförü vasıtası ile 600 işçiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) geçmeleri yönünde baskı yaptığını öne süren Şube Başkanı Ayhan Doğan, "Halil Arda, 'Ben tarafsızım, işçi tercihini yapsın' diyor, ama ne hikmetse şoförü sabahın 8'inden gecenin 2'sine kadar sendikamızdaki arkadaşlarımızla gruplar halinde görüşüyor. Tehditle işçileri DİSK'e bağlı Genelİş'e geçmeye zorluyor. Sayın Başkan'a sesleniyorum, ya şoförünüz sizden habersiz iş çeviriyor ya da siz gerçeği söylemiyorsunuz. Başkan'a çağrımızdır. İş barışından yana duruş sergileyin, işçinin anayasal ve sendika seçme hakkına müdahale etmeyin" dedi.

POLİSE ŞİKAYET ETTİLER

AYHAN Doğan, "Başkan, size sendika seçme hakkının anayasal ve yasal bir hak olduğunu, emekçilerin bir sendikaya üye olmaya ya da bir sendikadan istifa etmeye zorlamanın TCK'ya göre suç olduğunu hatırlatmamıza gerek yoktur" dedi. Doğan, daha sonra işçilerle polis merkezine gidip, Başkan Arda hakkında şikayette bulundu.

MERT ALPDÜNDAR-Yeni Asır