Fransa'da bir kilise yakınlarında bıçaklı saldırı: 3 kişi hayatını kaybetti

Fransa'da bir kilise yakınlarında bıçaklı saldırı: 3 kişi hayatını kaybetti
29 Ekim 2020 - 16:18
Fransa'nın Nice kentindeki bir kilise yakınlarında gerçekleştirilen bıçaklı saldırı sonucunda en az üç kişi hayatını kaybetti. Saldırı sırasında bir kadının başının kesildiği belirtildi.

Fransa'nın Nice kentinde Notre Dame kilisesi yakınlarında bıçaklı saldırı gerçekleştirildi.

Reuters'ın haberine göre, polis, saldırıda üç kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin yaralandığını ve ölenler arasındaki bir kadının başının kesildiğini açıkladı. 

​Bazı yerel medya kaynakları, hayatını kaybedenlerden bir erkeğin de boğazının kesilerek öldürüldüğünü yazdı. Le Figaro gazetesinin polis kaynaklarından aktardığı habere göre, hayatını kaybeden kadınlardan biri kilise içinde, diğer ise yolda bulundu. Hayatını kaybeden üçüncü kişinin ise bir erkek olduğu belirtildi. 

'Saldırgan tutuklandı'
Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, olayı terör saldırısı olarak değerlendirildiğini belirtti ve saldırganın tutuklandığını duyurdu. 

Estrosi, gazetecilere açıklamasında, ölenlerden birinin kilise bekçisi olduğunu düşündüklerini, polis müdahalesinde yaralanan şüphelinin ise 'Allahu Ekber' diye bağırdığını söyledi.

​Paris'te 16 Ekim'de ifade özgürlüğü ile ilgili dersinde Muhammed Peygamber'in karikatürlerini gösteren öğretmen Samuel Paty'nin başının kesilerek öldürülmesini hatırlatan Estrosi,  "Metodlar, cesur öğretmen Samuel Paty'ye karşı kullanılanlara şüphesiz uyuyor" dedi.

Fransa'nın terörle mücadele birimlerinin saldırıya ilişkin araştırma yapacağı öğrenildi. 

​Olayın ardından Fransa Ulusal Meclisi'nde ölenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saldırının gerçekleştiği sırada Meclis Genel Kurul oturumunda yeni Kovid-19 önlemleriyle ilgili milletvekillerini bilgilendiren Başbakan Jean Castex, "Nice'de son derece ciddi bir saldırı gerçekleştiğini öğrendik. Mağdurlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunmanızı rica ediyorum" dedi ve ardından yetkililerden bilgi almak üzere toplantıdan ayrıldı. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ise saldırının gerçekleştiği Nice şehrine doğru yola çıktığı açıklandı. 

​Fransa'nın başkenti Paris'te de 16 Ekim'de ifade özgürlüğü ile ilgili dersinde Muhammed Peygamber'in karikatürlerini gösteren öğretmen Samuel Paty başı kesilerek öldürülmüştü. Hükümet, saldırıdan sonra radikal İslam'la mücadele etmek için operasyonların artırılacağını söylemişti.

Nice kentinde ise 2016 yılında Bastille Günü kutlamaları sırasında 30 kişinin hayatını kaybettiği bir terör eylemi meydana gelmişti. Kutlamalar sırasında kalabalığın arasına giren bir kamyon en az 30 kişinin hayatını kaybetmesine, 100'den fazla insanın da yaralanmasına neden olmuştu.

Fransa'da ikinci bıçaklı saldırı
Nice'den sonra bir saldırı haberi de Fransa'nın Avignon şehrinden geldi. Devriye gezen bir grup polis memuru, henüz kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından bıçaklı saldırıya uğradı. Memurların saldırganı etkisiz hale getirdiği belirtildi. 

Yerel medyada yer alan haberelere göre, saat 11.15 sıralarında gerçekleşen olayda saldırgan 'Allahu Ekber' diye bağırdı.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.  

Fransa, Suudi Arabistan'da da hedef alındı
Öte yandan, Avignon'daki saldırının ardından Fransa Suudi Arabistan'da da hedef alındı. Suudi Arabistan devlet televizyonu, Cidde‘de bulunan Fransız Konsolosluğu'ndaki bir güvenlik görevlisine keskin bir objeyle saldırıldığını duyurdu.

Suudi Arabistan vatandaşı olduğu belirlenen şüpheli gözaltına alındı. Hastaneye kaldırılan güvenlik görevlisinin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. 

Cidde'deki Fransız konsolosluğu saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı.