FLAŞ! SEFERİHİSAR ve TUNÇ BAŞKAN, SALYANGOZUNU KAYBETTİ Mİ?

Akıl alacak gibi değil; 2009'dan günümüze hepi topu bir salyangoz logosu yerleştir memleketinin adının yanına, onu da tutsunlar "of" etsinler!

FLAŞ! SEFERİHİSAR ve TUNÇ BAŞKAN, SALYANGOZUNU KAYBETTİ Mİ?
03 Ekim 2017 - 22:51 - Güncelleme: 04 Ekim 2017 - 00:16

GÜNDEM OTUZBEŞ-ÖZEL/ Anadolu insanı; "Kedi olalı bir fare tuttu" lafını, laf olsun torba dolsun diye söylememiştir!

Tunç Soyer... Seferihisar'ın CHP'li Belediye Başkanı... 2. Dönemini yaşıyor... 2009'dan günümüze Başkan Soyer'in "elle tutulur" en önemli başarılı projelerinin arasında (1. sırada) Seferihisar ilçesine "sakin şehir" (Cittaslow) logosunu kazandırdığını söyleyebilirsiniz... 2. Sırada ise; Belediyeye ait ciddi miktarda taşınmazların (Gayrimenkul) satıldığını sıralayabilirsiniz... Bilindiği üzere; Başkan Soyer Ege Tv canlı yayınında Seferihisar Belediyesini Mart 2009'da 10 milyon lira borçlu aldığını açıklamıştı... Bu borç, ta ki geçtiğimiz yıla kadar uzanmış, gayrimenkul ve köy mallarının satışlarına kadar dayandığında; bir tek CHP'li (o dönem) Meclis Üyesi Mehmet Şenel karşı çıkmıştı! Satışlar olacak diye direnç gösteren Başkan Soyer'e, Meclis Üyesi Şenel'de yanıtsız kalmamış, CHP'den istifayı basmış, görevine "bağımsız" olarak devam etme kararı almıştı!

Bu ballı-kaymak gayrimenkul satışalarını; Ak Partili ya da Ak Partiye yakın olanların aldığı iddia edilmişti! (Bu iddialar hala Seferihisar gündemini meşgul ediyor!)

Tunç Başkan'ın yukarıda belirttiğimiz gibi; en önemli başarısı "salyangoz" logosunu Seferihsar'a kazandırmış olması gösterilebilinir... Bilindiği üzere; membaı dışarıda olan kaynaklar, böylesine bir logoyu kullanmanız için sizden belirli kriterleri yerine getirmiş olmanızı ister! Nasıl ki; Uluslararası Çevre Vakfı (FEE) Mavi Bayrak için 33 farklı konuda kriter arayıp, uyduktan sonra plajınıza bayrak dikmenize izin veriyorsa; Cittaslow'u da almanız için belirli kriterleri yerine getirmiş olmanız gerekmektedir! Ayrıca; yaklaşık 1 ay öncesiydi, Seferihisar'ın meydanı diyeceğiniz merkezinde, bir el rabalı esnaf, aslanlar gibi mangalını yakmış, sakakat ürünü ayaküstü yiyecek satıyordu! Bol baharatla ekmek arası servis edilen bu ürün, başkaca Cittaslow logolu şehirlerde satılıyor mudur bilemiyoruz ama, Tunç Başkan'ın kardeş salyangoz şehirleri ziyaretlerinde böylesi bir manzarayla karşılaşmadığını düşünmekteyiz!

Cittaslow logosunun Seferihisar'dan "düştüğü"ne yönelik ihbarlar gelmişti gazetemize... Araştırmaya fırsatımız olmadı ama; Seferihisar'ın salyangoz logosunun düştüğüne yönelik bilgilere sosyal medya üzerinden rastladık! Bir haberin altında açık açık Cittaslow logosunun yani Seferihisar'ı marka yapan salyangozun düştüğüne yönelik yazışmalara ulaştık!

Özelinde; ciddi ve sakat bir durum Başkan Soyer cephesinden! Yıllarca git gel yurtdışına salyangoz logosunu almak için, tam keyfini çıkaracağınız dönemde şehrinizin yanından logosunu düşürsünler! 

Akıl alacak gibi değil; 2009'dan günümüze hepi topu bir salyangoz logosu yerleştir memleketinin adının yanına, onu da tutsunlar "of" etsinler!

Kim ne derse desin, Gündem Otuzbeş olarak, bu sevimli logonun Seferihisar'ın yanından düşürülmesine karşıyız ve Tunç Başkan'ın yanındayız! 

Fakat, işin garip tarafı, bu durumda "bir Cittaslow gider, bin salyangoz gelir" de diyemiyoruz! 

Neyse; en doğru açıklamanın Tunç Başkan'dan geleceğini düşünerek, Gündem Otuzbeş olarak bu işin peşini bırakmayacağımızı belirterek, gerektiğinde Tunç Başkan'a destek olmak için "tazı" gibi de beklediğimizi hatırlatırız...

İŞTE SOSYAL MEDYADA YAPILAN SALYANGOZ YAZIŞMALARININ BİR KISMI:

NOT: CİTTASLOW LOGOSU, 20 AĞUSTOS 2017 TARİHİNDE SEFERİHİSAR ULAMIŞ KÖYÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN "TARHANA FESTİVALİ"NDE KULLANILMAMIŞ, YERİNE "SLOW FOOD" (YAVAŞ YEMEK) LOGOSU KULLANILMIŞTI.

BU DA İZMİR'İN İLK SLOW FOOD MEKANI FOÇA'DAN...