Dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 70 bine yaklaştı

Güney Kore'de 18 Şubat'tan bu yana ilk kez 50'nin altında yeni vaka görüldü

Dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 70 bine yaklaştı
06 Nisan 2020 - 12:13

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vakaları dünya genelinde 1 milyon 275 bini aştı. Dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 70 bine yaklaşarak 69 bin 498 olarak kaydedildi. 

Dünyada en fazla Koronavirüs vakasının görüldüğü ülke olan ABD'de vaka sayısı 337 bine ulaştı. Pazar günü ABD'de en az bin kişi Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken toplam ölüm sayısı 9 bini geçti. 

Artık Avrupa'da vakanın en fazla görüldüğü ülke olan İspanya'da vaka sayısı 131 bini geçti. Koronavirüs kaynaklı en fazla ölümün yaşandığı ülke olan İtalya'da ise dün son iki haftanın en düşük ölüm vakası meydana geldi. Almanya'da vaka sayısı 100 bini aşarken Fransa'da da hafta sonu Koronavirüs vakaları 100 bine yaklaştı. 

Koronavirüs vakalarının 58 bini aştığı ve hayatını kaybedenlerin sayısının 3 binden fazla olduğu İran'da, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkenin normal düzenine dönüşü için atılacak adımların sinyalini verdi. Ruhani, gelecek hafta yüksek risk taşımayan işletmelerin açılacağını duyurdu. 

Türkiye'de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı verilere göre Koronavirüs vaka sayısı 27 bin 69'a ulaştı. Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 574'e yükseldi.

Bugün (6 Nisan 2020) dünyada yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili yaşanan gelişmeler şöyle:

Rusya'da bir gün içinde en fazla vaka artışı
Rusya'da bir gün içinde 954 yeni Koronavirüs vakası tespit edildi. Ülkede toplam Koronavirüs vaka sayısı 6 bin 343'e çıktı ve 47 kişi hayatını kaybetti. 

Hindistan'da vaka sayısı 4 bini aştı
Hindistan Sağlık Bakanlığı, ülkedeki yeni tip Koronavirüs vaka sayısının 4 bin 67 olduğunu açıkladı. Bakanlığın verilerine göre ülkede 109 kişi Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Hindistan'da Koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı sürüyor. 
 
Güney Kore'de yeni vaka sayısı 6 haftanın en düşüğü oldu 
Evden çıkmama uyarılarının 19 Nisan'a kadar uzatıldığı Güney Kore'de dün son 6 haftanın en düşük yeni Koronavirüs vakası kaydedildi.

Dün Güney Kore'de 18 Şubat'tan bu yana ilk kez 50'nin altında yeni vaka görüldü. Öte yandan Sağlık Bakanı Yardımcısı Kim Ganlip, "Henüz virüsün bitiş eğiliminde olduğunu söylemek için erken" dedi. 

Güney Kore'de şu ana kadar 10 bin 284 vaka tespit edildi.