Donald Trump, Çin'den de Demokrat başkan aday adayı Biden'ı soruşturmasını istedi

Donald Trump, Çin'den de Demokrat başkan aday adayı Biden'ı soruşturmasını istedi
04 Ekim 2019 - 09:59

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ukrayna lideri Volodomir Zelenskiy'den olduğu gibi Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'den de Demokrat Parti Başkan aday adayı Joe Biden hakkında soruşturma yürütmesini istedi.

Kendisine Ukranya'dan siyasi rakibini soruşturmasını istediği için azil soruşturması başlatılırken Trump dün Beyaz Saray önünde gazetecilere yaptığı açıklamalarda, "Çin de Biden'lar hakkında bir soruşturma başlatmalı çünkü orada olanlar da Ukrayna'da olanlar kadar kötü" dedi. Trump'ın bu açıklamalarının Çin ile ticaret anlaşması için görüşmesinden dakikalar sonra gelmesi de dikkati çekti. Trump ticaret anlaşması ile ilgili olarak, "Bizim istediğimizi yapmazlarsa, bizim çok fazla gücümüz var" diye konuştu.

The New York Times'ın aktardığına göre dün yapılan açıklamayla birlikte Trump ve müttefikleri siyasi rakipleri hakkında kötüleyici bilgi bulunması için Ukrayna, Çin, Avustralya, İtalya ve bir iddiaya göre Britanya'dan yardım istemiş oldu.

Trump dün yaptığı açıklamalara, "Yozlaşma ile mücadele etmek için yabancı bir ülkeden destek istemekte hiçbir sorun yok" demişti.

Ne olmuştu?

Trump'ın Ukrayna lideri Volodomir Zelenskiy ile yaptığı bir telefon görüşmesinde Demokrat Parti başkan aday adayı ve eski başkan yardımcısı Joe Biden'ın oğlu Hunter'a yozlaşma soruşturması açması için baskı yaptığı iddia edilmişti. Hunter Biden, babasının başkan yardımcılığı yaptığı dönemde Ukraynalı bir doğal gaz şirketinin yönetim kurulundaydı. ABD basını, konuya yakın kaynaklara dayandırdıkları haberlerinde bahsi geçen telefon konuşmasından kısa bir süre önce Trump'ın emriyle ABD'nin Ukrayna'ya yapılacak olan 391 milyon dolarlık yardımı dondurduğunu aktarmıştı. 

Trump, Zelenskiy ile yaptığı telefon konuşmasında Biden'dan bahsedildiğini kabul etmiş, ancak konuşmanın içeriği ile ilgili detay vermemişti.

Demokrat Partili Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, telefon konuşmasını 'anayasal sorumlulukların ihlali' olarak değerlendirdi ve Trump'ın azledilme sürecinin başlatılması için ilk resmi girişimi yaptıklarını açıkladı.