Didim VegFest için TVD'den skandal açıklama!

Didim VegFest için TVD'den skandal açıklama!
19 Nisan 2019 - 22:58 - Güncelleme: 20 Nisan 2019 - 00:22Didim Belediyesi 3. Vegan Festivaline bugün start verdi. Festival 19-22 nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek...

CHP'li Meclis Üyesi Sevinç Karataş sosyal medya hesabından Vegan Festivalini böyle duyurmuş: "Geri sayım başladı! Veganlık hakkında merak ettiklerinizi öğrenirken bir yandan da keyif alacağınız, farklı tatları ve bakış açılarını deneyimleyeceğiniz Türkiye'nin ilk vegan Festivali Didim VegFest için biz hazırız! Sizinle buluşmak için sabırsızlanıyoruz! 19- 22 Nisan tarihlerinde Apollon Tapınağı'nda hepinizi bekliyoruz!"

Fakat, Didim Belediyesi sosyal medya hesabından açık açık "Vegan Festivali" kelimelerini kullanmamış! 

Bu çelişkiyi netleştirmek adına Türkiye Vegan Derneği'nin resmi web sayfasını inceledik... Karşımıza skandal bir açıklama çıktı! (Derneğin açıklamasının tamamı aşağıdadır.)

TVD (Türkiye Vegan Derneği) açıklamasında; Didim'de yapılan VegFest'le ilgili etkinliklerle hiç bir alakalarının olmadığını, Didim Belediyesinin sözünde durmadığını, "Vegan Kenti" olmak ve adını almak için Didim Belediyesi'nin olmazsa olmaz kriterlerine uymadığını vurguluyor!

Türkçesi, TVD'nin açıklamasından anlaşılacağı gibi; yapılan festivalin "çakma" olduğuna işaret ediliyor! (Vegancılar biz yokuz diyor.)

Ya da akıllara şunlar geliyor:

Didim Belediyesi "Vegan Kenti" adını almak için ilk yıl kurallara uyacağım deyip parayı verdi ve festival ilk yıl TVD ile birlikte mi yapıldı?.. (Yıl 2016)

Daha sonraki yıllar TVD'ye başta para ödenmedi ve şimdi de kafalarına göre mi festival yapıyorlar?

Peki, o zaman TVD nasıl "VegFest" logolarının kullanılmasına izin verebiliyor? 

Veg Fest'ler TVD'nin kontrolörlüğünde yapılıyor ve yetkili onlarsa, Didim Belediyesinin yaptığı bu festival şimdi neyin nesi oluyor?

Didim Belediyesi "Vegancılar"ın pabucunu dama mı attı?

Bakalım Didim Belediyesi'nin TVD'nin açıklamasına karşılık verebilcek mİ?

İşte Türkiye Vegan Derneği'nin resmi web sayfasından yayınlanan o skandal çağrı:  

Didim Belediyesi’ne Çağrımızdır


Tüm türler için eşit ve adil bir dünya düzeni ideali ile hayvan hak ve özgürlüklerinin, düşüncede ve uygulamada yurdumuz ve dünya genelinde yayılması ve kabul görmesi bizler için çok değerlidir.

Türkiye’de veganlık üzerine yapılan tüm çalışma, girişim, etkinlik ve eylemler bu doğrultuda yol açıyor, iz bırakıyor ve etki oluşturuyor. Bunların tamamı, nihai hedefimiz olan hayvan özgürlüğünün devinimidir.

Bu bağlamda, Didim Belediyesi’nin bu yıl üçüncü kere vegan bir festival düzenliyor olması bizim için değerli ancak hayvan özgürlüğüne hizmet eden somut adımları açısından yeterli değildir.

Veganlığın temelinde; şiddetsizlik, türler arası adalet ve sömürüsüzlük yer almaktadır. Dolayısıyla “Vegan Dostu” kent olma iddiası nedeniyle, Didim Belediyesi’ne, sadece vegan festival düzenleyen bir yerel yönetim olmanın ötesinde beklentiler ve sorumluluklar yüklemekteyiz.

Eylül 2016’da VegFest öncesi görüşmelerimizde aktardığımız ve Belediye yönetimince de sözünü aldığımız üzere vegan dostu belediye olmanın hassas kriterleri kentin sadece reklamında değil dokusunda da yer bulmalıdır.

Üzerinde ısrarla durduğumuz konulardan biri olan Didim’deki fayton atlarının özgürleştirilmeleri hususu 3 yıldan bu yana sürekli ertelenerek, mevcut işleyişte sadece “yeni ruhsat vermeme” noktasına gelebilmiştir. Her festival başında faytonların kaldırılması konusunun ileriye dönük bir proje olarak aksettirilmesi yerine bu konuda somut adım atılması beklentimiz bulunmaktadır.

Bu anlamda, belediye olarak üçüncü kez vegan festival düzenleyen Didim Belediyesi’ne, “Vegan Dostu” belediye olma kriterlerinin bir kez daha gözden geçirmesi ve gereklerini yerine getirmek adına 2016 senesinde söz verdiği ve “Vegan Dostu” beyanına uygun olarak “kent ölçeğinde” atacağı adımları geciktirmeden başlatması çağrısını bir kez daha yapmak istiyoruz. Aksi taktirde bu iddianın kullanılmamasını, bu önemli vasfı kendilerine bizzat sunan resmi sivil toplum kuruluşu olarak önemle rica ediyoruz.

Tüm bu gelişmeler ışığında, “Vegan Dostu” söylemine paralel, hayvan hak ve özgürlükleri noktasında somut adımlar atılmadığı sürece Didim Belediyesi’nin bizim için festival düzenleyen herhangi bir belediyeden farksız olduğunu ve katılımımız konusunda gelen yoğun sorular üzerine TVD olarak bu yıl da organizasyonda yer almadığımızı kamuoyunun bilgilerine sunarız.

TVD