Didim'de hurda vurgunu!

Didim'de hurda vurgunu!
20 Mayıs 2020 - 17:18 - Güncelleme: 20 Mayıs 2020 - 17:49

Aydın’ın Didim ilçesinde, bir zamanlar Köy Hizmetleri Kampı olarak hizmet veren ve yıllar önce boşaltılan hazine arazisindeki lojman binaları yaklaşık bir yıl öncesinde yıkılmıştı.

Mülkiyeti hazineye ait, Didim Merkez Göllüdam mevkiindeki 12662 ve 1007 parseldeki yer alan terk edilmiş haldeki binaların sahiplenilmesinin ardından Didim Kaymakamlığınca alınan yıkım kararı doğrultusuna Didim Belediyesi ekiplerince binaların yıkımı gerçekleştirilmişti.

Bilindiği üzere Maliye Bakanlığının 4 Nisan 2013 tarih ve 10823 sayılı yazısı ve Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün 28 Aralık 2006 tarihli onayı ile Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Revizyon Çevre Düzenleme planı yapılıp Didim Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilen 12662 ve 1007 Parseldeki yerler tahsise çıkmış ve tahsis işlemlerini alan firmaların yatırım yapmamasından dolayı bölge atıl olarak kalmıştı.

Bölgedeki atıl haldeki binaların ise İmar Affı yasasına dayandırılarak, kimliği belirsiz kişilerce Yapı kayıt belgesi alınması ve bu konuyla ilgili olarak maddi menfaat sağlandığı iddialarının duyulmasının ardından Didim Kaymakamlığı ve Mal Müdürlüğü harekete geçmiş ve iki parselde bulunan 21 bina ile 2 sosyal tesis için Didim Belediyesi ekipleri de yıkımları gerçekleştirmişti.

Didim belediyesi, bu yıkım işlerini Didim'deki bir hafriyatçı ile gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz hafta bir Didim haberimizin içinde "detay" olarak bir Didim'deki bir hafriyatçının 30 saatlik mezarlık işi için Didim belediyesine 205 saatlik fatura kestiği ihbarına yer vermiştik. 

Didim belediyesinin yıkım ve hafriyat işlerini yapan bu firma hakkında yapılan ikinci ihabarda ise, Köy Hizmetleri lojmanlarının yıkımı için Didim belediyesinden parasını aldığı fakat, yıkımdan çıkan yaklaşık 300 ton demiri belediyeye teslim etmediği, bir hurda firmasına sattığı iddia edildi.

İhbar kaynağımız; hurda vurgunu yapan firmanın haziran ayında yapılması planlanılan ilk mecliste gündeme getirileceği, hurda vurgunun boyutunun ortaya çıkarılacağını öne sürdü.

Not: Belediye kaynaklarından edindiğimiz bilgiye göre; 205 saatlik iş makinası faturası için inceleme başlatılmış.