CHP'Lİ DİDİM BELEDİYE BAŞKANI ATABAY'IN OTELLERİ ÜZERİNDEN VERGİ KAÇIRDIĞI ORTAYA ÇIKTI! GÜNDEM OTUZBEŞ O BELGELERİN TAMAMINA ULAŞTI...

CHP'Lİ DİDİM BELEDİYE BAŞKANI ATABAY'IN OTELLERİ ÜZERİNDEN VERGİ KAÇIRDIĞI ORTAYA ÇIKTI! GÜNDEM OTUZBEŞ O BELGELERİN TAMAMINA ULAŞTI...
07 Aralık 2019 - 20:19 - Güncelleme: 09 Aralık 2019 - 16:08ÖZEL 


Gündem Otuzbeş, Didimli bir iş insanından gelen ihbarı yerinde araştırdı... Gündem Otuzbeş, elektronik ortamda gönderilen ihbarın izini sürdü ve CHP'li Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay'ın kiraya verdiği 2 otelden gelen yıllık gelirlerin 3'te 1'ni devlete bildirerek, yalan beyanda bulunup 3 yılda yaklaşık 400 bin liralık kazancının vergisini KAÇIRDI!

VARAN 1

Başkan Atabay'ın kiraya verdiği otellerinden Arden... Yıllık 27.000 bin liradan sözleşme yapılıyor... Gerçek rakamın yıllık 150.000 bin lira olduğu belirtiliyor... Gerçek kira bedeli üzerinden de 150.000 bin liralık teminat senedi alınıyor! Aradaki fark devletten kaçırılıyor!

Gündem Otuzbeş'in danışmanları arasında bulunan İzmir Mali Müşavirler Odası ismi saklı e. Yönetim Kurulu üyesine otellere ilişkin kira sözlşemlerinin kanunen nasıl olması gerektiğini sorduk... Aldığımız yanıt şöyle oldu: Otellere ait kira sözleşmeleri rayiç otel bedelinin yüzde 5'nin altında olamaz. Dolayısıyla rayiç bedeli 1 milyon lira olan bir otelin yıllık kira bedeli 50 bin liranın altında olamaz. Olursa maliye devreye girer olması gereken kira bedeli üzerinden ve 3'le çarparak para ceza keser... 

Başkan Atabay'ın iki otelinin günün koşullarında ekonomik değerlerinin 6 ila 7 milyon lira arasında olduğu belirtiliyor... 

Yasa ve yönetmeliklere göre; Başkan Atabay'ın günün ekonomik koşullarına göre bu iki otelden minimum yıllık 300 ila 350 bin lira arasında kira alması ve bu rakam üzerinden devlete vergisini ödemesi gerektiği belirtildi.

VARAN 2Bakın bu da ikinci otelin kira kontratı... Aysbergin görünen yüzünde otel yıllık 30 bin lira gibi bir bedel üzerinden kiraya veriliyor! 

Peki, bu görünmeyen kira sözleşmesinde otelin yıllık kirası 75 bin lira olarak belirleniyor!

 

 

Bakın, burada devletten kaçırılan verginin miktarları bir yana, sorgulanacak olan Başkan Atabay'ın zihniyetidir!

Şehr-i emin... Eskiden belediye başkanları için kullanılırdı... Ve belediye başkanları o şehrin en güvenilir adamı olarak bilinir ona göre de toplumdan karşılık bulurdu...

Şimdi; belgelere göre Başkan Atabay otellerinden birini 90 bin liradan kiraya veriyor... Ama, 27 bin lira üzerinden devlete bildiriyor ve yıllık 63 binden üç yılda 189 bin lira gibi bir kazancın vergisini devlete ödemiyor Türkçesi KAÇIRIYOR!

İkinci otelinde yıllık kirasını 30 bin lira üzerinden gösteren başkan Atabay, bu otel üzerinden de bir o kadar daha kazancını vergilendirmeden cebine indirmiş oluyor!

Kısacası, Başkan Atabay, otellerinin yıllık kira bedelinlerinin gerçek rakamlarını devletten saklıyor, yalan  beyanda bulunarak bir şekilde devlete KAZIK atmış oluyor!

Peki, bu zihniyet kendi özel işinde böylesine yalan beyanlarda bulunarak devlete kazancının gerçek vergisini vermiyor, vergi kaçırıyorsa... O zaman Didim belediyesinde neler olmuyordur? 

Didim belediyesi, borçlu ilçe belediyeleri sıralamasının ilk üçünde yer alıyor... Borçlu İl belediyeleri sıralamasında da ilk 10 arasında gösterildiği belirtiliyor...

Uzaylılar yapmadı bu kadar borcu... 


Ertan Yıldız'ın çok özel Didim belediyesi ve başkan Atabay'ın 2014'ten günümüze repertuvar yazısı yarın köşesinde... 

Ayrıca; hangi başkan yardımcısının serveti deşifre olduktan sonra altın biriktirmeye başladı? O başkan yardımcısının kaç küp altını var? 

Yanıt için e posta: [email protected]