CHP'li Çağlar'dan Didim'e ödül alabilecek mimarlık harikası bir proje!

CHP'li Çağlar'dan Didim'e ödül alabilecek mimarlık harikası bir proje!
19 Nisan 2019 - 21:29 - Güncelleme: 19 Nisan 2019 - 21:40
Arif Çolak
 
BU BİNA VE VERGİ DAİRESİ KARŞISINDAKİ UCUBELERİ DİDİM'E KAZANDIRAN ALİ ÇAĞLAR İMAR KOMİSYONUNA SEÇİLMİŞ....
BAŞKA SÖZÜM YOK..
SEVİŞEBİLİRSİNİZ...DEVAM....


Uzmanlar binanın bu haliyle bile Ağa Han Mimarlık Ödüllerine aday olabileceğini öne sürdüler!

Didimli gazeteci Arif Çolak, sosyal medya hesabından "Mimarlık Harikası" bir projeye ait inşaat fotoğrafı paylaşmış...

Proje sahibinin Didim Belediyesinin CHP'li Meclis Üyesi Ali Çağlar olduğunu belirtmiş... Devamında da Ali Çağlar'ın Didim Belediyesi İmar Komisyonu Üyesi olduğunun altını çizmiş...

Böylesine güzel bir projeyi Didim halkına kazandırdığı için Ali Çağlar'ı kutluyor, yeni dönemde İmar Komisyonu Üyeliğinin keyfini çatmasını diliyoruz...

Mimarlık harikası projenin gazeteci Çolak tarafından yayınlanmış fotoğrafını elektronik ortamda uzmanlarına (Mimar ve İnşaat Mühendislerine) gönderdik ve sorumuzu sorduk: Bu proje bittiğinde, bu dairelerde kimler oturabilir?

Sorumuza yaklaşık 9-10 uzman aynı yanıtı verdi: Keçiler! 

"Neden?"
deyince de uzmanlar şıklarını bir bir sıraladı:

a) Bir kere proje çok geniş bir arazi üzerine oturtulup, dört bir köşenin ferah tutulmasına gayret gösterilmiş!

b) Proje sahibi girişimcinin yeşil dostu olduğu her haliyle belli oluyor... Projede yeşil alanlar bol kepçeden tutularak otobüs durağı ile bina arasından iki insanın geçebilmesine olanak sağlanmış!

c) Bina merdivenleri binanın cümlesine yerleştirilerek, daireleri satın alacak olanların sabah-akşam spor yapmaları sağlanmış!

d) Merdivenler, ilk bakışta kara yolları tırmanma şeridi gibi görünüyor olsa da, trabzanlar yerleştirildiğinde binanın görselliğine estetik katmamaları içten bile değil!

e) Durakla zemin kat arasında bolcana bırakılan yeşil alan deniz seviyesinde hava koridorunu oluştururken, katlara çıkıldıkça da insan içini ferahlatcı hamlelerden asla kaçınılmamış, kayık yelkeni gibi binanın gökyüzüne açılması sağlanılmış!

f) Bina kaba görüntüsüyle dahi bir mimarlık harikası olduğu gösteriyor... Bu bina bittiğinde her üç yılda bir verilen "Ağa Han Mimarlık Ödülleri"ne aday olabileceğini düşünüyoruz... Projenin sahibi kim olursa olsun bu proje Ağa Han Mimarlık Ödülleri'ne aday olabilecek 2019'un en baba projesidir! (Ağa Han Mimarlık Ödülleri 2016-2019 arası bu yıl verilecek.)

g) Bina dik ve yamaçlı gibi görüntüsüyle; çaktırılmadan "keçiler barınabilir" havası da verilirek 1+5 katlı binada asansörden kaçınılmış olması, projenin eksi bir puan almasına neden olmuştur!

Uzmanlar, bina için "ucube" diyen gazeteci Çolak gibi ağır eleştirilerde bulunmadılar... Hatta binayı bu haliyle de olsa Ağa Han Mimarlık Ödüllerine aday yaptılar!

Neyse... Ali Çağlar'ı herkes benzinci-kamereman bilirdi ama... Çolak'ın sayesinde müteahhitte olduğunu öğrenmiş oldu!...

Nice imar komisyon toplantıları nice ödüllük projler başlarından eksik olmasın..! Bu projede emeği geçen tüm aslan sosyal demokrat belediyecileri kutluyoruz...