CHP İZMİR İL KONGRESİNİ KAZANAN BELLİ OLDU: AZİZ KOCAOĞLU

CHP İZMİR İL KONGRESİNİ KAZANAN BELLİ OLDU: AZİZ KOCAOĞLU
08 Ocak 2018 - 02:21

CHP İzmir yeni il başkanını seçiyor. CHP İzmir İl Örgütü 36. Olağan Kongresinde yeni il başkanlığı yarışı CHP Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup eski Sözcüsü Deniz Yücel arasında geçti  CHP İzmir İl Başkanlığı kongresi Celal Atik Spor Salonu’nda Utku Gümrükçü ile Deniz Yücel’in listeleri yarıştı. Kazanan  355 oyla Deniz Yücel. Utku Gümrükçü ise 239 oyda kaldı.

Oy kullanma işlemi 23:00'da başladı

CHP İzmir İl Kongresinde adaylar Utku Gümrükçü ve Deniz Yücel’in anahtar listeleri belli oldu. Çarşaf liste ile gidilen seçimde, delege oy kullanmaya başladı.

CHP İzmir İl Kongresinde, 654 delege oy kullanmak için sandığa gitmeye başladı. Adaylar Utku Gümrükçü ve Deniz Yücel’in de anahtar listeleri belli oldu.

Gümrükçü’nün kurultay delege listesi:

Selim Utku Gümrükçü, Mustafa Mazlumoğlu, Rıfat Nalbantoğlu, Ekrem Oran, Mehmet Öncel, Gülay Pekcan, Bedri Serter, Ahmet Sarışın, Mehmet Süne, Hakan Şenoyar, Hürol Taklak, Yeşim Tekoğlu, Melih Tıraş, Gürol Türkmentepe, Ahmet Bahri Yalaz, Perihan Yardımcı, İsmail Yetişkin, Feridun Yılmazlar, Hamdullah Akgül, Cemalettin Alper, Hüseyin Behzat Aydilek, Mehmet Şakir Başak, Leyla Besleyici, Aziz Boğa, Mehmet Ecevit Canbaz, Zübeyde Canpolat, Eşref Çakır, Ertürk Çapın, Bülent Çumçum, Nefise Dalaman, Nahide Demir, Mehmet Doğan, Cevat Durak, Özcan Durmaz, Enver Dündar, Ayşe Ekşioğlu, Aygül Eryılmaz, Oktay Gökdemir, Güler Güngör, Ayşe Gürocak, Buğra Gürsel, Sibel Hür, Hasan Karabağ, Yasemin Karaca, Ahmet Karadağ, Kemal Karataş, Okan Karlıdağ, Ali Rıza Koçer, Ulviye Kökçü, Muhsin Kurt, Salih Küçükbayrak ve Sıtkı Kürüm.

Gümrükçü’nün il yönetim kurulu listesi:

Abdullah Güreşen, Adnan Alabay, Keziban Akyavaş, Ali Ekber Yıldırım, Aynur Ataş, Ayten Karadağ, Cem Yıldırım, Deniz Tolga İnci, Ercan Çınarlı, Fikret Vatansever, Görkem Çolak, Halil Eraktuğ, Bünyamin Yolal, Mehmet Kurnaz, Mehmet Emre Morsünbül, Yaşar Sert, Mesut Bozkurt, Mutlu Odabaşı, Neşe Seçkin, Orhan Polat, Ozan Ali İlgazi, Ömer Berk Gönençer, Sedredil Coşkuner, Nevriye Keyik, Şirin Akgül, Volkan Bakallar, Yasemin Menokan Kılıç, Hasibe Şenkul, Yılmaz Yıldız ve Yaşar Yılmaz.

Gümrükçü’nün il disiplin kurulu listesi:

Erdal Mansuroğulları, Mahmut Esat Aslan, Naime Bakışlı, Deniz Bektaş, Hacer Bilgüli, Hüseyin Çetin, Şah İsmail Demir, Dursun Demirci ve Ferhat Kurt.

Deniz Yücel’in kurultay delege listesi:

Deniz Yücel, Polat Manduz, Gökçe Özbadur, Kasım Özkan, Birsel Öztürk, Ahmet Pala, Dursun Ali Polat, İlknur Poyraz, İsmail Hakkı Şener, Hakan Şenoyar, Kazım Hürol Taklak, Hatice Tatlı, Umut Tekin, Edibe Yılmaz, İsmail Uygun, Sedat Uzunbay, Perihan Yardımcı, Uğur Yıldırım, Kadir Yıldız, İsmail Yıldız, Ali İhsan Yıldız, Feridun Yılmazlar, Kudret Yiğit, Alaattin Yüksel, Aysun Akıncı, Sinan Şamil An, Ufuk Anık, Mehmet Ayçil, Banu Ayhan, Ali Bartu, Cansu Baykara, Günal Biçer, Züleyha Bingöl, Mehmet Birlik, Mehmet Ecevit Canbaz, Merve Çalışkan, Kazım Çam, Nazan Dönmez, Cevat Durak, Özcan Durmaz, Fatoş Elgün, Ali Engin, Aygül Eryılmaz, Lokman Fazla, Mehmet Şahin Fırat ve Bahar Gürsul.

Deniz Yücel’in il yönetim kurulu listesi:

Mert Can Malkaç, Kadriye Mutlu, Cüneyt Oğuz, Hasan Ali Oray, Çetin Özdemir, Özge Özdemir Pirepol, Hande Deniz Şentürk, Hacer Taş, Özkan Tice, Leman Tunus, Mehmet Türkbay, Fulya Türkelli, Mert Onur Güzel, Ömer Yener, Derya Aksu, Adnan Alabay, İrfan Can, Sedredil Coşkuner, Ali Yaşar Çalışkan, Birgül Değirmenci, Harun Düşenkalkan, Yaşar Erdoğdu, Ömer Berk Gönençer, Ulaş Gül, Binali Gül, Mehmet Kayhan Günal, Volkan Gürboğa, Özlem Kart, Sevim Köz ve Azmi Kumova.

Deniz Yücel’in il disiplin kurulu listesi:

Abdulkadir Özdemir, Mümtaz Rodos, Ahmet Yıldız, Ahmet İlhan Akaltun, Serkan Arda, Erdoğan Atılmış, Celal Balıkçı, Galip Dinçer Cengiz ve Hüseyin Ekin.

Anahtar listeler geldi. 

İşte Deniz Yücel ve Anahtar listesi

Selim Utku Gümrükçü Anahtar listesi: 

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir örgütü ve delegeleri İzmir’deki yeni il başkanınlarının kim olacağına kilitlendi. İl başkanlığına aday olan Utku Gümrükçü'nün konuşması sırasında salonda kavga çıktı ve büyük gerginlik yaşandı. Yaşanan gerginliğin ardından konuşmasına bir süre ara verilen Utku Gümrükçü konuşmasına devam etti. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup eski Sözcüsü Deniz Yücel’in yarışında kazanan kim oldu? CHP İzmir Kurultayında Son dakika tüm gelişmeler Egehaber.com 'da 

Çarşaf listeler belli oldu

Seçimde çarşaf listeler belli oldu. 52 kişinin seçileceği kurultay delegeliği görevine 145, 30 kişiden olacak il yönetim kurulu görevine 96 ve 9 kişinin yer alacağı il disiplin kurulu listesine ise 39 kişi başvurdu. Gümrükçü ve Yücel’in anahtar listeleri ise henüz belli değil.

Adayların konuşmalarında öne çıkanlar, yaşanan arbede sonrası yaşananlar ve seçim sonuçlarına dair aldığımız tüyoları sizler için derledik. İlerleyen saatlerde sonuç açıklandığında , kazanan belli olduğunda yine buradan öğrenebilirsiniz.

"TESLİM OLMAYANLAR ASLA YENİLMEZLER"

İlk olarak konuşan Deniz Yücel , CHP İl Kongresinin Türkiye ve İzmir'e yol göstereci olmasını istediğini belirterek, "Emperyalizme karşı ilk kurşunu atmış, gericiliğe ve faşizme karşı hep dik durmuş İzmir’de kongremiz gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyeti biz kurduk, biz yaşatacağız. Geçmişimizle övünmek tabii ki hakkımız ama bu bize daha fazla sorumluluk yüklüyor. 2002 yılında iktidara gelen siyasal İslamcı AKP, ülkeyi biraz daha kötüye götürüyor. Biz 15 Temmuz da ihaneti gördük. Şimdi de TBMM’yi bertaraf ederek OHAL’le ülkeyi yönetmeye çalışıyorlar. Binlerce insan mağdur edildi. Ya susacaksın, ya hapishanelere atılacaksın’ diyorlar. Devletin kurumsal yapısı çökeltilmekte. Medya üzerinde müthiş bir baskı var. Onlarca gazeteci hukuksuz bir şekilde aylarca cezaevine gönderdiler. Biz biliyoruz ki teslim olmayanlar asla yenilmezler. Biz Cumhuriyet Halk Partisiyiz. Biz halkız. Halkımızın daha da küçülerek umutlarının, mücadelesini veriyoruz" şeklinde konuştu.

CHP İZMİR' DE KORKULAN OLDU!

Yücel'in ardından kürsiye çıkan Utku Gümrükçü konuşmasının başında Aziz Kocaoğlu taraftarı olan Atilla Sertel'in de milletvekilliğini düşürülmesiyle ilgili dilekçe veren Ozan Çelik, bir pankart açarak kürsüye yürümek istedi. O sırada Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger engellemeye çalıştı. Aksünger’i karşısında bulmayı ummayan saldırgan Aksünger'e yumruk attı. Ardından Aksünger’i korumak isteyen Tacettin Bayır’ın da müdahil olduğu görüldü. Bir anda savaş alanına dönen salonda yükselen tansiyonu düşürmek için 15 dakika ara verildi. Divan başkanı ara verildiğini duyurduğu anonsunda “ 15 dakika ara bu durumu toparlamaya yetmezse İzmir il kongresini iptal ederiz” dedi.

15 dakika aranın sonlarına doğru Aziz Kocaoğlu ve beraberindeki heyet salonu terk etti.

Kocaoğlu’nun gidişi sonrası kürsüye davet edilen Utku Gümrükçü; “Bu bana değil CHP’ye yapılmış bir saldırıdır” diyerek başladı sözlerine.

“Belediye başkanı aramıyoruz! 30 ilçeyi alacak il başkanı arıyoruz”

Gümrükçü, isyancı ruhları geleneklerinde olduğunu vurgulayarak, "Emperyalizme karşı direnenlerdeniz. Bizim birlikteliğimizi kimsenin bozmasına izin vermeyeceğiz. AKP faşizmine karşı mücadele edeceğiz. Burası İzmir. Demokrasinin beşiği. Bu süreçte birbirimize daha sıkı sarılmalıyız. 2019 da 3 büyük seçim var. Bizim kaygımız yerel seçimler değil, cumhurbaşkanlığı. Tek adam diktasına boyun eğmeyeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi, boyun eğmez. Bu solanda sevmediğim kimse yok. Makamını elinde almak istediğim kimse yok.

"Deniz’in arkasında kim var, Utku’nun arkasında kim var demeyeceksiniz. Kim daha iyi yapar diyeceksiniz."

Siyasette hep solda yer aldım. Siyasette ticari kaygım hiç olmadı ve böyle düşünenlerin hep karşısında oldum. Ben her zaman partime ne kazandırırım diye düşündüm. Ben kimsenin adamı olmam. Kimsenin önünde eğilmem. Arkamda sadece siz varsınız. Şimdi sizlerin karşısında 2019’daki kavgada en önde savaşmaya varım diyorum. Biz bu kongrede belediye başkanı adaylığı yapmıyorum. 2019’da 30 ilçeyi alacak bir il başkanı arıyoruz. Örgütün sesini duyan ve sesi olacağım. 2019’da yüzde 75 yapmaya var mısınız? Deniz’in arkasında kim var, Utku’nun arkasında kim var demeyeceksiniz. Kim daha iyi yapar diyeceksiniz. Deniz benim kardeşim. Biz onunla bu süreçte hiç kavga etmedik. Deniz Yücel ve Utku Gümrükçü el ele verecek CHP’yi iktidar yapacak" ifadelerini kullandı.

Taraflar belli, amaç ortada !

Belediye Başkanları, milletvekilleri ve İlçe Başkanları taraflarını büyük oranda netleşirse ve hatta kongrede çıktıkları kürsüde bununla ilgili net sinyaller verseler de son sözü yine delegeler söyleyecek. Çarşaf liste olarak gidilecek olan seçimde kabineye giren CHP’li delege İzmir’in “il başkanı” nı seçecek.

GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TEKİN BİNGÖL'DEN KAVGA AÇIKLAMASI

CHP İzmir İl Kongresinde yaşanan kavga üzerine konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, "Bu şahıs sadece ajan provokatif kimliği ile kongremizi sabote etmek adına görevlendirilmiş şahıs olarak anlamsız bir şekilde anlamsız bir pankart açarak kongremizi sabote girişiminde bulundu" dedi.

Buca, Karşıyaka ve Karabağlar delegeleri belirleyici olacak

İlçe Başkanları ve Belediye Başkanları, delegelerle kongre öncesi çok kez bir araya geldi. Ancak heterojen delege yapısı, oyların blok olarak toplanmasının önünde engel olacak gibi duruyor. Kırsalda durumun hemen hemen yarı yarıya olduğunu belirten CHP İzmir siyasetinin önde gelen isimleri, mevcut durumda özellikle Buca, Karşıyaka ve Karabağlar delegelerinin düğümü çözebileceğini bildiriyor. Konak’ta Utku Gümrükçü desteklenirken , Bornova’da Deniz Yücel’in önde olduğu da yine bilinenler arasında.

Son ana kadar çok şeyin değişebileceği öngörülüyor.

Tacettin Bayır’ın da bir çok kez vurguladığı gibi “delege delegelik yapacaktır”.

Divan Kurulu görevini seçim kuruluna devretti , seçim kurulunun da görevini sabah saatlerinde bitirmesi öngörülüyor.Şimdi gözler seçim kurulunda. Yapılacak sayımın ardından kazanan belli olacak.