CHP'de bilinmeyen anket krizi

CHP'de bilinmeyen anket krizi
29 Aralık 2018 - 08:52

CHP'de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday yapılacak ismin halen açıklanmaması ve Ocak ayının ortalarına bırakıldığı iddiaları nedeniyle sular durulmuyor.
Partide aday adayları ve yandaşları gerek sosyal medyada gerekse sözlü olarak hemen hemen her gün kavgaya varacak tartışmalara girerken, Tunç Soyer ile Tuncay Özkan'ın kendilerini lanse etmek için hazırladıkları anketi şirketler aracılığıyla İzmirlilere yaptıkları ortaya çıktı.

İKİSİ BİRLİKTE Mİ?

İzmir'de yaşayan vatandaşlara rastgele telefon açıldığı ve algı yaratmak için "Tunç Soyer'e mi oy verirsiniz, Tuncay Özkan'a mı?" diye soru sorulduğunun ortaya çıkması yeni bir krize yol açtı. Bu işin arkasında CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan'ın olduğunu iddia eden CHP'liler, Özkan'ın Tunç Soyer'le birliktelik içinde olduğunu ve 'Ya sen ya ben başkan olayım' mantığı ile bu anketi organize ettiklerini ileri sürdüler. İzmir'i karıştıran anketin CHP Genel Merkezi'nin bilgisi dahilinde olmadığı, skandalın ortaya çıkması nedeniyle Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun öfkelendiği ve Özkan ile Soyer'e fırça attığı ileri sürüldü. Öte yandan anketle ilgili Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday adayı olan bir siyasetçinin de arandığı ve 'CHP Genel Merkezi' adının kullanıldığı iddiası da bomba etkisi yarattı.

KORSAN DÜZENLENDİ

İzmir'de CHP'yi karıştıran korsan anket, İzmirlilerin art arda çalan telefonları ile ortaya çıktı. Genel Merkez'in yaptırdığı gibi gösterilen ankette kendisini kamuoyu araştırma şirketi yetkilisi olarak tanıtan kişilerin telefon açtıkları vatandaşlara Tunç Soyer ile Tuncay Özkan dışında başka bir aday adayı ismi söylememesi ilginç gerçeği ortaya çıkardı. Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday adayı olan ve isminin açıklanmasını istemeyen CHP'li, "Bu nasıl bir aymazlık belli değil. Bunu yapanların amacı ve niyeti belli. Gerçeğin ortaya çıkacağını hiç mi düşünmediler? Genel Merkez'in büyük tepki gösterdiğini ve iki adayın da fırça yediğini biliyorum" diye konuştu.

DİĞERLERİNE YER VERİLMEDİ

Büyükşehir Belediyesi'ne talip olan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, il eski başkanlarından ve eski milletvekillerinden Alaattin Yüksel, Kemal Karataş eski vekiller Musa Çam, Canan Arıtman, PM eski Üyesi Seniye Nazik Işık, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ve İzmir Baro Eski Başkanı Aydın Özcan'ın isimleri bu korsan ankette yer almıyor.

FATİH ŞENDİL-Yeni Asır