CESAMİN ÖZKAN'DAN SON DURUM ANALİZİ VE KILIÇDAROĞLU'NA ÖNERİLER...

CESAMİN ÖZKAN'DAN SON DURUM ANALİZİ VE KILIÇDAROĞLU'NA ÖNERİLER...
31 Ocak 2021 - 18:58 - Güncelleme: 31 Ocak 2021 - 19:13


CHP'DEN İSTİFA EDEN ÜÇ MİLLETVEKİLİ OLAYININ ANALİZİ VE GENEL BAŞKANIN ÜZERİNE DÜŞENLER VE ÖNERİLER...

Ülke olarak AKP ile yaşadığımız kritik dönemde üç CHP milletvekilinin istifası da yine CHP'nin bütün alanlarında, ders çıkarma, fayda üretme amaçlı değerlendirilmiyor. Hatta bu olayı bile kendilerine kişisel siyasi rant yaratma adına kullananların olduğunu görüyoruz. Kimse adalet terapisini tutmayı düşünmüyor.

Oysa bu yaşanmakta olanı dahi iyi analiz etmek, belki güzel bir kapının aralanmasına vesile olarak görmek hiç akıllara gelmiyor.
Her kes kendi penceresinden bakım sallıyor.
Bir kere elbette bui istifalar kabul edilemez, o ayrıdır ama devamında faydalı durum yaratmak ne ise ona bakmak gerekiyor.
Ben M.Ali Çelebi' nin istifa gerekçelerini anlatan uzun ve etkili mektubunu okudum. Orada yazılı o kadar haklı olduğu konular var ki, onlar genel başkan ve genel merkez tarafından dikkate alınmış olsaydı, bence CHP'nin bu gün yaşadığı ayrışma yaşanmamış olacağı gibi, bugünkü oy oranı da eminim ki yüzde 28'in üzerine doğru bir seyir izleyecekti.
Gelişmelere buradan bakalım ve henüz geç değildir hızla çözüm üretme ve odaklanalım. Sonuçta bir istifa olayı var ve buna neden olan koşullarda var. O zaman o koşulları dönüştürmek mümkün ise bunu zorlamak gerekiyor.

Demokrasilerde sorunların çözümü için tarafların karşılıklı fedakarlıkları ve yapıcı tutumları önemdir. Hele hele bunun CHP'de işletilmesi ve sonuç alınması gerekirken, bu çabanın olmayışı kabul edilemez. Ayrılan arkadaşları ve Muharrem İnce'yi ve de olası istifaları önlemek adına atılacak adımlara bu arkadaşların karşılık vereceği mutlaktır. Onların diğer dostlardan daha dost oldukları tartışılmaz bir gerçektir.
Evet, birlik ve dirlik olmak tek yoldur. Bunun başarılması çok mümkün ve de kolaydır. Ben genel başkana nacizane görüşlerimi ilettim ve burada da bir paragraf yineleyeceğim.

SAYIN GENEL BAŞKAN; Partide farklı nedenlerden kaynaklı sorunların olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Siz, geçmekte olduğumuz bu kritik dönemde bu sorunların bir süreliğine dondurulması için şunları yapabilirsiniz.
Muharrem İnce başta olmak üzere, farklı gerekçeler ile parti için de muhalif durumda olanları çağırınız; geniş ve kapsamlı bir toplantılar yapınız.
Bu sorunların, CHP öncülüğündeki millet ittifakının iktidarı sonrasında yapılacak ilk kurultayda masaya yatırılmasına onları ikna ediniz.
Muhalif arkadaşlarımızında iktidara odaklı formüllerde birleşmek zorunda olduğumuzun bilincinde olmaları ve ona göre davranmaları gerekiyor.. Çünkü başarılı olma olasılıkları tartışılır formüller ile ülke olarak risk alacak bir dönemde değiliz.
Bunu başarmak içinde Muharrem İnce ve diğer muhalif durumda olanlara ilk milletvekili seçimlerinde, orantılı ve makul bir sayıda onlara seçilme garantili milletvekili belirleme hakkını veriniz. ,
Örneğin toplamda belki 30 milletvekili gibi.
Böylece iktidar olunduktan sonra, üye tabanından başlamak üzere, sağlıklı bir örgüt yapısını da hızla sağlayarak, o zemin üzerinde yapılacak bir kurultayda, tarafların demokratik mücadelesi ile sağlıklı bir parti yönetimini sağlamaya zemin hazırlamış olunuz. Bunu o arkadaşlar kabul edecektir ve partiye coşkulu katılımları da kamuoyunda, seçmen kitlesi üzerinde büyük yankı bulacaktır. Eminim ki bunu başardığınız an parinin oy oranı kısa sürede yüzde 30'ların üzerine çıkacaktır.
Sayın genel başkan, bu eylem sizide yüceltmiş olacak ve Türk siyasal tarihine silinmez bir şekilde yazılmış olacaksınız. Uzlaşma kültürü en çok bizde olmalı iken bunu lütfen işleterek partide sıkı bir birlik ruhunu hayata geçiriniz. Buna ciddi anlamda ülkemizin ihtiyacı var. Çünkü CHP iktidarı demokratik yollardan kurtuluşun adresidir. O nedenle CHP'nin iktidar olması yolunda bütün adımlar önemlidir. Partide birliği sağlama adına atılacak bu adımlar daha fazla önemlidir.
Bu vesile ile, bütün partili unsurların bu ve buna benzer çözüm önerileri yönünde genel başkana ve genel merkeze etkide bulunmalarının yaralı olacağı kanısındayım. Bu olumlu çözümleri çıkar odaklı engelleyicilerinin var olduğunu biliyoruz ama, oluşturulacak kamuoyu baskısı onları etkisiz kılacaktır. Genel başkanı bu anlamda ikna ve motive etmek, yeterli olacaktır.
Özellikle milletvekilleri ve 11 büyük şehir belediye başkanlarımız, partili duayenlerimiz bu eyleme öncülük etmelidirler. Bir süreliğine, parti içi ince hesapları lütfen unutalım ve bu birliğin sağlanmasına odaklanalım.

CESAMİN ÖZKAN