Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Bu yıl 72'incisi düzenlenen Cannes Film Festivali’nde  Altın Palmiye ödülünü Güney Koreli yönetmen Bong Joonho'nun "Parasite" adlı filmi  kazandı.

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu
26 Mayıs 2019 - 09:02

Fransa’nın Cannes kentinde 14 Mayıs’ta başlayan festivalin ödül  töreni, Cannes Festival Sarayı'nda yapıldı. Altın Palmiye ödülü, Güney Koreli  yönetmen Bong Joonho'nun Parasite filmine verildi. Fransız  Celine Sciamma'nın yönettiği Portrait de la jeune fille en  feu , en iyi senaryo ödülüne layık görüldü.

Jüri Özel Ödülünü de Fransız senarist, aktör ve yönetmen Ladj Ly'in Les Miserables ve Brezilyalı yönetmenler Kleber Mendonça Filho ve Juliano  Dornelles'ın Bacurau filmleri aldı. Büyük Ödül'e Fransız yönetmen ve aktris Mati Diop'in Atlantique  isimli filmi layık görülürken, en iyi yönetmen ödülü Le jeune Ahmed isimli  filmi ile Fransız kardeş yönetmenler Jean-Pierre Dardenne ve Luc Dardenne'e  verildi.

Festivalde, en iyi kadın oyuncu ödülü, Little Joe filmindeki rolüyle İngiliz ve Amerikalı aktris Emily Beecham'e verilirken, en iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi Douleur et gloire filmindeki rolüyle İspanyol aktör Antonio Banderas oldu. Altın Kamera ödülü de Nuestras madres filmiyle Guatemalalı yönetmen Cesar Diaz'a verildi.