Çalkaya, CHP İzmir İl Başkanlığı yarışında 1 adım önde gidiyor!

Çalkaya, CHP İzmir İl Başkanlığı yarışında 1 adım önde gidiyor!
09 Mayıs 2019 - 22:57 - Güncelleme: 09 Mayıs 2019 - 23:44CHP İzmir İl Başkanlığı için yarış erkenden başladı! 

Milletvekilliği ve yerel seçimlerde listelerde yer bulamayanların rüyalarını süsleyen CHP izmir İl Başkanlığı koltuğu için, 4. Balçova Belediye Başkanlığı adaylığı düştükten ve yerine eşi aday yapılan Mehmet Ali Çalkaya'nın, İzmir İl Başkanlığı yarışında bir adım önde gittiği belirtildi.

CHP Genel Merkez koridorlarından sızan bilgilere göre; Çalkaya'nın bugünden il başkanlığı için çalışmalar sürdürdüğü bildirildi.

Balçova Belediye Başkanlığı için 4. defa adaylığı açıklanan fakat devamında adaylığı düşürülen Çalkaya'nın, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve Avustralya'da yaşayan oğlunun desteğiyle eşinin aday olmasını sağladığı İzmir'de günlerce konuşulmuştu. 

Torun'ların somut desteğinin İl Başkanlığı içinde devam ettiğini aktaran Ankaralı kaynak, "Çalkaya'nın belediye başkanlığı adaylığının düşmesine en çok Seyit Torun'un Avustralya'da yaşayan oğlunun üzüldüğü belirtilmişti. Çalkaya'nın artı iki defa daha selam çakması ve de eşinin aday gösterilmesiyle Balçova adaylık krizi bertaraf edilmişti. Mevcut İl Başkanı Deniz Yücel'in görevden alınması adaylık açıklamalarının yapıldığı günlerde CHP Genel Merkezi'nde konuşulmuş fakat, siyasi hayatının sonu olacağı düşüncesiyle askıya kaldırılmıştı. Çalkaya, şimdilik isimlerini açıklayamayacağım diğer adaylara oranla baba-oğul Torun'ların desteğiyle İzmir İl Başkanlığı koltuğuna oturtulacak gibi görünüyor. Arkasında 15 yıllık belediye başkanlığı tecrübesi bulunan Çalkaya'ya İzmir'de de hiç bir kimsenin itiraz edeceğini düşünmüyorum. Çünkü Çalkaya'nın adaylık süresince Genel Merkez'de verdiği performası hiç bir aday gösteremedi." diye konuştu.