Buca'da 30 milyonluk fiyasko

Buca'da 30 milyonluk fiyasko
07 Temmuz 2019 - 15:20

Buca'da 2 yılda inşa edilip görkemli bir törenle açılışı yapılan ‘Alışveriş ve Yaşam Kompleksi Buca Çarşı’ aylardır boş duruyor. Tesisle ilgili verilen sözlerin hiçbirinin yerine getirilmediğini belirten esnaf, belediye yetkililerinin kendilerini oyaladığını söylüyor.

Bucalının parası havaya savruldu. CHP'li Buca Belediyesi'nin 30 milyon lira yatırımla iki yılda inşa ettiği Alışveriş ve Yaşam Kompleksi Buca Çarşı tam bir fiyasko oldu. 31 Mart yerel seçimleri öncesi dönemin CHP'li Belediye Başkanı Levent Piriştina ve şu anki Başkanı Erhan Kılıç tarafından apar topar açılışı yapılan Buca Çarşı altyapı sisteminin düzgün yapılmamasından dolayı kullanıma hala açılamadı.

'BÖYLE REZALET OLMAZ'
Büyük umutlarla hayata geçirilen proje aylardır bomboş duruyor. Yeni Başkan Erhan Kılıç da konuyla ilgili bir çalışma yapmıyor. Belediye yetkililerinin kendilerini oyaladığını belirten esnaf, "Her hafta önümüzdeki hafta açılacak diye bizi oyalıyorlar. Hem bölge insanını hem de pazar esnafını kandırıyorlar. Şu an Buca Devlet Hastanesi'nin arkasında Hazine'ye ait boş arazide hem ağır geçen kış şartlarında ve şu an ağır geçen yaz sıcaklarında, tuvaleti, suyu olmayan bir alanda pazar kuruluyor. Bir de bu tesise 30 milyon lira harcandı. Yapılan yerin pazaryeri olmasına imkan yok. Yaptıkları düzenlemede esnafın tezgahları dahi sığmıyor. Projede tuvalet, bebek bakım odası, yaşam alanı olan bir yer yapacaklarını vaat ettiler, hiçbiri gerçekleştirilmedi. Şimdi de kullanıma açılmıyor. Böyle rezalet olamaz. Hiç bir şekilde belediyeden ya da pazarın bağlı olduğu Bucamar şirket yetkililerinden doğru düzgün cevap alamıyoruz" dedi.

PAZARCIYA UYGUN DEĞİL
Pazaryerinin pazarcılara uygun tasarlanmadığına dikkat çeken pazar esnafı, "Otopark için uygun ama pazar için uygun olmayan bir yer yapıldı. Biz de esnaf olarak bu projeyi sabırsızlıkla bekledik fakat büyük bir hayal kırıklığı yaşadık. Proje bitim tarihinden aylar sonra açılışı yapıldı. Projeyle ilgisi olmayan sadece bir pazaryeri yapıldığını gördük. Projede altı pazaryeri üstü yaşam alanı olacaktı. Onların hiçbiri yok. Buna rağmen tezgah kiraları ise çok yüksek. Bizim ürünlerimizi koyduğumuz tezgah dahi sığacak gibi değil. Semtte nispeten daha uzak olan eski pazar yerinde tezgah açmaya devam ediyoruz. Kış aylarında ayrı dert, yaz aylarında ayrı dert oluyor. Hem vatandaş hem de biz mağduruz" şeklinde konuştu.

VATANDAŞ İSYAN ETTİ
Buradaki yaşam alanlarını kullanmayı bekleyen çevre sakinleri de, yaşanan fiyaskoya isyan etti. Semt sakini Rüştü Can, "Bu yapıdan memnun değilim. Çünkü proje tanıtımında bize gösterdikleri resimlerle hiçbir ilgisi yok. Ne vatandaş ne de esnaf alanı kullanabiliyor. Ölü yatırım olduğunu düşünüyorum. Buca'nın yaşam merkezi olacak dediler, pazar yeri dahi olmadı. Açılıştan sonra kullanılmadı. Onca emek boşa gitti. O kadar para Buca için çok daha güzel kullanılabilirdi. Mevcut halinin düzeltilmesiyle ilgili de bir çalışma söz konusu değil" dedi.

​ÖYLE VAATLERLE AÇILDI Kİ!
Büyük bir fiyaskoya dönüşen Buca Çarşısı, şu vaatlerle yapılmıştı:
■ Yaklaşık 13 bin metre kare alanda inşa edilen "Buca Çarşı"nın zemin katında 10 bin metrekarelik alana yayılan, ısıtma sistemleri bulunacak, vatandaşların ve pazarcı esnafın alışverişlerini modern koşullarda yapabileceği 1000 tezgah kapasiteli kapalı pazar yeri olacak.
■ Pazar alanı haftanın farklı günleri kurulan pazarlarla yaklaşık 2000 pazarcı esnafına konforlu satış olanağı sunacak.
■ Alan, pazarın kurulmadığı veya kısmi olarak kurulduğu günlerde otopark ve spor etkinlik alanı olarak kullanılacak.
■ Aynı katta kurulan genel ihtiyaç alanları, zabıta birimleri, yeme içme alanları ve mescit ile kentli çağdaş bir alışveriş mekanına kavuşacak.
■ Kapalı pazar yerinin üstü, Bucalılara nefes aldırıp keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak bir yaşam alanı olacak.
■ Kentlinin yeşille doğayla buluşabileceği 6 bin 300 metrekarelik bir bölgeye yayılan meydan bölgenin çehresini değiştirecek.
■ Bu bölümde ayrıca sivil toplum kuruluşlarının ofis ihtiyacını giderip, bir arada çalışma imkanı yaratacak 37 metrekarelik 20 adet STK ofisleri oluşturulacak.
■ Bucalıları yeşille, doğayla ve modern kent düzenlemeleriyle karşılayan alanda ayrıca 500 kişilik açık hava sineması yer alacak. Burası konser dinleti, panel gibi kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapabilecek.

'BURAYA İHTİYACIMIZ VAR' 
Eski pazar yerinin kullanışlı olmadığını söyleyen semt sakini Funda Han, "Uzun yıllardır Buca'da yaşıyorum. Pazaryerinin kullanılmaması bizim içinde zorluk oluyor. Kullanıma açılsa çok daha iyi olur. Merkezi bir yerde alışveriş yapabileceğimiz bir pazaryerine ihtiyacımız var. Hem daha konforlu hem de ulaşımı kolay olur. Kapalı olduğu içinde her mevsim kullanabiliriz. Semt sakinleri olarak biz kullanıma açılmasını istiyoruz" dedi.

NİDA ALADAĞ-Yeni Asır