Bu sefer erkekler kampanya başlattı: 'Yunan tanrısı' gibi sorunlu erkek tasvirlerinden uzaklaşın

Bu sefer erkekler kampanya başlattı: 'Yunan tanrısı' gibi sorunlu erkek tasvirlerinden uzaklaşın
15 Mayıs 2019 - 14:46 - Güncelleme: 15 Mayıs 2019 - 15:14

Dünya çapında çeşitli tartışmalara konu olan 'vücut mükemmelliği' tartışmasına erkekler de girdi. 6 erkek, gerçekçi olmayan güzellik ölçütlerinin erkeklerin zihinsel sağlığı üzerindeki etkisine ilişkin farkındalık yaratmak amacıyla bir beden olumlama kampanyası başlattı.

13 Mayıs tarihinde başlayan Zihinsel Hastalıklar Farkındalık Haftası kapsamında yürütülen kampanyada, trans aktivist Kenny Ethan-Jones, vitiligo hastalığı farkındalık aktivisti Bashir Aziz ve İngiltere'nin ilk büyük beden erkek modeli Ben Whittaker gibi isimler yer alıyor.

Independent'te yer alan habere göre, erkekler için kurulan Manual isimli platform tarafından oluşturulan kampanyada, erkeklerden kendilerine pazarlanan 'dayanıklı', 'Yunan tanrısı' gibi sorunlu 'erkek tasvirlerden' uzaklaşmaları ve bunun yerine, erkek odaklı markalardan da 'her şekil ve büyüklükte erkekleri' savunmaları isteniyor.

View this post on Instagram

“My name’s James and I’m a celebrity and talent officer for a national charity. I’m from Essex originally, but I live in London. In my spare time, I go out with my friends, drink too much and take pictures for the gram. . I spend so much of my spare time on Instagram banging on about body positivity and inclusivity so to be involved with something like this, made a lot of sense. . My relationship with my body was atrocious. I would always think about how much I hated my body and to get to where I am now, it’s been a real journey. I’m still not 100% there and I even got the fear today, but I find things like this shoot push me out of my comfort zone. . A massive part of all this is changing your mindset. It’s really easy to get stuck in a cycle of ‘I hate my body and nobody else is gonna like my body’. I had to forcibly say to myself ‘stop hating your body so much - what bits do you like about yourself and highlight those parts!’. I’ve actually found social media a really good platform for it. While I believe social media can be bad for mental health, I just started following more positive, inspiring people and that made me feel like I can be big and confident on Instagram without being a thirsty bear. I posted a half-naked photo of myself in the bath and thought ‘oh god, everyone’s gonna hate this’, but I got all these likes and I felt amazing about it afterwards. Things like that really started to help me." -James King, #MenofManual #mentalhealthawarenessweek . . . . . . . . #mentalhealth #mentalhealthawareness #mentalhealthawarenessmonth #itsok #itsoktonotbeokay #mindfulness #mindset #mindsetquotes #bodypositive #bodypositivity #bodypositivitymovement #essexboy #beautiful #bodypositivecatwalk

A post shared by Manual (@menofmanual) on 

'New Macho' tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre ise, erkeklerin yüzde 69'u markaların onların gerçekte kim olduğunu yansıtmadığına inanıyor. 

Ayrıca, Manual tarafından yayınlanan bir diğer ankete göre ise erkeklerin yüzde 78'i, arkadaşlarının 'Gilette modeli gibi kaslı, traşlı ve kare çeneli görünmediğini' düşünüyor. 

'ALGINIZ CİDDİ ŞEKİLDE SAPTIRILIR'

Manual'in kurucularından George Pallis, "Erkeklere yalnızca reklamlarda bakarsanız, bir erkeğin neye benzediği konusundaki algınız ciddi şekilde saptırılır" ifadelerini kullandı ve şunları söyledi:

"Bütün erkeklerin kaslı ve bronz tenli olduklarını düşünebilirsiniz ancak bu tamamen gerçek dışı ve maskülenitenin ne olduğunu yansıtmayan bir durum olurdu. Zihin sağlığı konusunda giderek daha da ilerleyen dünyada, akıl sağlığı her zaman olduğundan daha kritik bir durumda. Erkeklerin sağlığını ve mutluluğunu geliştirmek için hepimizin birlikte çalışması çok önemli."

Yapılan araştırmalar ise, vücut görünümüyle ilgili endişelerin zihinsel sağlığımızı olumsuz yönde ne ölçüde etkilediğini ortaya koydu.

Zihin Sağlığı Vakfı tarafından 4.505 yetişkin arasında yapılan araştırmada, katılımcıların yüzde 13'ünün (her 8 kişiden biri) vücutlarıyla ilgili endişeleri nedeniyle intiharı düşündüğü belirlendi. 

Bu arada, katılımcıların yüzde 34'ü vücut görünümlerinin kendilerini endişelendirdiğini belirtirken, yüzde 35'i de bu yüzden kendilerini depresyonda hissettiklerini açıkladı. 

Öte yandan, katılımcıların yüzde 20'si dış görünüşlerinden utandıklarını söyledi.

Sputnik