Boztepe: İZKUŞ'un protokolü hazır… Önce Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer'e sonra Bakanlığa...

Boztepe: İZKUŞ'un protokolü hazır… Önce Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer'e sonra Bakanlığa...
07 Kasım 2019 - 22:40 - Güncelleme: 08 Kasım 2019 - 09:24

Çiğli Belediyesi Meclis toplantısında konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Boztepe, “En son yapılan toplantıda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer İZKUŞ’u kapatmayı öneriyordu. Ben öneri getirdim. Bunu kapatmayalım dedim. Biz tekrar bir protokol hazırladık. Önümüzdeki günlerde Başkan Soyer’e sunacağız, sonrasında da bakanlığa ileteceğiz” dedi.

Çiğli Belediyesi’nin Kasım ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu Başkan Vekili Ali Rıza Koçer idaresinde gerçekleşti. Toplantıda atıksu altyapı ve evsel katı atık bertaraf tesisleri tarifelerinin belirlenmesi tartışıldı. AK Parti fiyatların minimum düzeyde tutulmasını önerdi. 

Ayrıca dilek ve temenniler bölümünde İzmir Kuş Cenneti’ni Koruma ve Geliştirme Birliği’nin (İZKUŞ) 2 yıl önce iptal edilen protokolü hakkında söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Hüsnü Boztepe önemli bir gelişmeye dair bilgi verdi. İş birliği protokolünün hazırlandığını söyleyen Boztepe sürece ilişkin açıklama yaptı. Boztepe, protokolün önümüzdeki günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZKUŞ Başkanı Tunç Soyer’in onayına sunulacağını ve sonrasında Tarım ve Orman Bakanlığı’na iletileceğini aktardı. 

GÜNDEMDE KATI ATIK VE ATIKSU TARİFELERİ… KOÇER: BELEDİYEYİ KÖTÜ ALDIK...

Oturumda atıksu altyapı ve evsel katı atık bertaraf tesisleri tarifelerinin belirlenmesi gündeme geldi. AK Parti fiyatların yüksekliğini öne sürerek indirim talep etti. Koçer ise, “Belediyeyi çok kötü aldık. İki şey yapıyoruz; bir tasarruf bir de bütçemizi arttırıyoruz. Başka şansımız yok. Çiğli’deki ücretler, imardan tutun birçok şeye kadar en pahalı ilçelerden biri. Hesaplamalar ortada, çok fazla yapacak bir şey yok” cevabını verdi. CHP Grubu ise maliyetlerin artmasına vurgu yaptı. 

PROTOKOLÜ HAZIRLADIK, BAŞKAN SOYER’E SUNACAĞIZ ARDINDAN BAKANLIĞA İLETECEĞİZ

Dilek ve temenniler bölümünde konuşan AK Partili Boztepe, İZKUŞ protokolünün yeniden yapılmasının gündeme gelmesine değindi. Boztepe, “En son yapılan toplantıda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer İZKUŞ’u kapatmayı öneriyordu. Ben öneri getirdim. Bunu kapatmayalım dedim. Bu protokol bakanlığa devredilmişti. Biz tekrar bir protokol hazırladık. 4-5 saat süren bir toplantı yaptık. İş birliği protokolü hazırladık. Büyükşehir belediye başkanımız arkadaşlarımız ve bizi görevlendirmişti. Belediye bakanımıza da bilgi verdik. Gömleğin bir düğmesini yanlış iliklersek bu böyle gider. Çiğli’de bütçeyi arttıracak bir şeyler bulmamız lazım. 2020 yılında inşallah hazırladığımız bütçeyi uygularız. İZKUŞ bizim için nimet! Biz burada güzel bir planlama yaparsak Çiğli menfaat kazanacak. Çalışmalarımızı yaptık. İlgili bakanlığa da müracaatımızı yapacağız. Gediz Deltası’nın tamamını kapsayan bir proje yapacağız. Ayrıca Sasalı Planları iptal edilmiş. Yetkili arkadaşlar bilgi verirse seviniriz. İZKUŞ için meclis üyesi arkadaşlardan destek istiyoruz. Çiğli dünyaya tanıtılmış olacak.  Biz bu protokolü önümüzdeki günlerde Başkan Soyer’e sunacağız, sonrasında da bakanlığa ileteceğiz. Bakanlık ve Büyükşehir Belediyesi ile İZKUŞ’un yönetimi uygun görürse 5 yılda bir yani yerel seçimden yerel seçime güncellemeyi öneriyoruz” ifadelerini kullandı. 

1 DAKİKALIK SAYGI DURUŞU İÇİN AK PARTİ’DEN DOKUNUŞ

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nün Pazar gününe denk gelmesinden dolayı meclis üyelerini 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti. Toplantıyı yöneten Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Koçer, meclis usulünde böyle bir şeyin olup olmadığını yanındakilere sordu. Koçer ayrıca, “10 Kasım Günü olsaydı anlardım da… Bu konuyu daha önceden keşke konuşsaydık. Mustafa Kemal Atatürk’ü burada kimse tartışmaz ama gelirken keşke konuşsaydık” dedi. AK Parti Grup Başkan Vekili Hüsnü Boztepe bu durum karşısında söz aldı ve “Bunda hiçbir sıkıntı yok. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ulusumuzu kuranlardır. Ve bu uğurda şehit olan insanlarımız için de saygı duruşunda bulunabilir” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine mecliste 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.